Faktura z Chin – co powinna zawierać faktura importowa?

23 lipca 2019
4.5/5 - (12 votes)
Faktura z Chin – co powinna zawierać faktura importowa?

Każda osoba decydująca się na import towarów z Chin z pewnością ma pewne obawy związane z dokumentami potrzebnymi np. przy odprawie celnej. Wszak w tym przypadku musimy dopełnić formalności polskich, chińskich oraz europejskich. Jednym z najważniejszych dokumentów jest na pewno faktura z Chin. W poniższym wpisie wyjaśniam co powinna zawierać faktura importowa.

Czym jest faktura importowa?

Sprowadzając towary z innego kraju należy zadbać o formalności. Bez odpowiednich dokumentów import z Chin do Polski może się opóźnić, a w skrajnych przypadkach celnicy mogą skonfiskować nasz towar. Jednym z najważniejszych dokumentów importowych jest w tym przypadku faktura z Chin, która niekiedy określana jest także jako faktura importowa lub handlowa (ang. commercial invoice). Podmiotem odpowiedzialnym za jej wystawienie jest chiński dostawca. Faktura importowa jest oficjalnym pismem dokumentującym fakt zawarcia transakcji pomiędzy importerem a producentem. Jest podstawą wielu czynności, takich jak odprawa celna z Chin, obliczanie taryf celnych czy późniejsze rozliczenia z urzędem skarbowym. Na jej podstawie importer z Chin płaci podatek VAT podczas odprawy celnej w Polsce. To podstawa jeśli chodzi o import z Chin, dlatego trzeba zadbać o to, aby dostawca wystawił ją zgodnie z wszystkimi wymaganiami prawnymi obowiązującymi w Polsce czy innym kraju, do którego sprowadzamy towary z Chin. 

Import z Chin – jakie dokumenty? 

Sprowadzanie towaru w ilościach handlowych możliwe jest tylko dla osób prowadzących działalność gospodarczych. Jeśli importujemy do Polski lub innego kraju wchodzącego w skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) pamiętajmy, że musimy posiadać numer EORI niezbędny do dokonania procedur celno-skarbowych podczas odprawy. Aby z sukcesem przejść odprawę i zapłacić zgodne z prawem cło z Chin musimy posiadać przede wszystkim te dokumenty: 

  • faktura handlowa od dostawcy z Chin (w jęz. angielskim); ważne: fakturę trzeba przetłumaczyć na język polski, jeśli w treści zawarto same symbole artykułów, 
  • dokumenty potwierdzający import towarów: PZC (wersja elektroniczna) lub SAD (wersja papierowa), 
  • specyfikacja towaru (packing list), 
  • list przewozowy (w przypadku transportu drogą lotniczą) lub konosament (drogą morską), 
  • inne potrzebne dokumenty w zależności od rodzaju importowanych towarów (np. certyfikat CE, świadectwo pochodzenia, oznakowanie i klasy ADR, RID, AND itd.). 

Faktura z Chin – jak wygląda? 

W Internecie znajdziecie dziesiątki wzorów faktury importowej na towary z Chin. Wystarczy wpisać „commercial invoice china” lub „faktura z chin wzór”. Niezależnie od wyglądu formularza istotne jest to, co się w niej znajdzie. Faktura powinna być wystawiona w języku angielskim. Jeśli dostawca wystawi ją np. po chińsku, my jako importerzy będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty tłumaczenia. Ponadto muszą być tam zawarte nie tylko podstawowe informacje, takie jak dane adresowe importera i producenta wystawiającego fakturę, ale również wyszczególnione kody lub nazwy wszystkich towarów, ich waga oraz wartość. Wartość importu z Chin zazwyczaj określa się w dolarach amerykańskich (USD), co rodzi konieczność późniejszego przeliczenia ich na polskie złote. Różnicę w kursie należy później wykazać w rozliczeniu podatkowym na koniec roku. Sama wartość importowanych towarów podana na przesyłce powinna być zgodna z wartością i walutą podaną na fakturze z Chin.

Faktura z Chin wzór
Faktura z Chin wzór

Co powinna zawierać faktura z Chin?

Każda faktura z Chin musi zawierać ściśle określone informacje, które umożliwiają odbycie odprawy celnej, transport z Chin do Polski, wyliczenie stawek celnych na towary, a także późniejsze rozliczenia VAT. W przypadku faktury handlowej są to następujące informacje: 

  • numer faktury, data wystawienia, 
  • nazwa i adres importera, 
  • nazwa i adres dostawcy w Chinach, 
  • nazwy towarów lub ewentualnie symbole artykułów, 
  • ilość w odpowiedniej jednostce (szt., kg), 
  • cena każdego artykułu w określonej walucie (zazwyczaj w USD), 
  • wartość ogółem całego towaru w określonej walucie, 
  • warunki dostawy wg. Incoterms 2010
  • informację o pochodzeniu towaru (Country of Origin – China, People’s Republic of China, PRC) 
  • podpis na fakturze wraz z pieczątką chińskiej firmy wystawiającej. 
UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
4.5/5 - (12 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X