Dokument SAD – co to jest? Jak wypełnić?

24 maja 2022
2.5/5 - (11 votes)
Dokument SAD – co to jest? Jak wypełnić?

Jednym z kluczowych dokumentów w przypadku importu towarów z Chin jest dokument SAD (ang. Single Administrative Document), czyli Jednolity Dokument Administracyjny. Jest to dokument celny, który wykorzystuje się przy dokonywaniu formalności odnoszących się do procedur celnych. Czym się charakteryzuje? Jak go wypełnić? Odpowiadamy!

Spis treści:

  1. Dokument SAD – co to jest?
  2. Jak czytać dokument SAD – rodzaje
  3. Gdzie znaleźć formularz SAD?
  4. SAD dokument celny – jak wypełnić?
  5. Kto wypełnia dokument SAD?
  6. Podsumowanie

Dokument SAD – co to jest?

SAD to uniwersalny statystyczny dokument celny, który jest niezbędny przy odprawie celnej towarów, stąd też ma bardzo duże znaczenie w kontekście importu z Chin. Dokument SAD stosuje się wobec importu wszystkich towarów z zagranicy – bez względu na ich pochodzenie czy rodzaj.

Choć na początku SAD obowiązywał wyłącznie w krajach Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, od 11 kwietnia 1998 roku wymagany jest również w Polsce. Został wprowadzony, by usprawnić statystykę celną. Zawiera 8 kart stosowanych zamiennie w zależności od rodzaju procedur i zastąpił 6 innych wymaganych wcześniej dokumentów.

Jak czytać dokument SAD – rodzaje

Jak wspominaliśmy, dokument celny SAD składa się z 8 kart, a każda z nich ma inne zastosowanie (w zależności od procedury). Karty 1,2 i 3 odnoszą się do formalności związanych z wywozem towarów, karty 4 i 5 stosowane są w przypadku tranzytu oraz potwierdzenia unijnego statusu towarów, zaś karty 6, 7 oraz 8 są związane z przywozem towarów, a więc są niezbędne przy imporcie z Chin krok po kroku.

Formularze SAD stosowane są na dwa sposoby:

  1. Uczestnik odprawy celnej może zastosować wszystkie karty dokumentu SAD, które są niezbędne do procedury wywozowej, tranzytowej oraz przywozowej.

  2. Uczestnik odprawy celnej stosuje wyłącznie te karty dokumentu SAD, które są niezbędne do wypełnienia formalności na jednym z etapów obrotu towarowego.

Najczęściej wybierana jest zdecydowanie opcja pierwsza, ponieważ dzięki temu nie ma ryzyka, że któryś z dokumentów zostanie pominięty.

Gdzie znaleźć formularz SAD?

Aktualne wzory dokumentu odprawy celnej SAD znajdziesz na stronie PIT.pl. Musisz jednak pamiętać, że wszelkie zgłoszenia celne dokonywane są tylko w formie elektronicznej. Wszystko po to, by zapewnić jak najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz szybki i sprawny przebieg procesu. Po wypełnieniu dokumentów przekazywane są one bowiem do systemów celnych jako komunikaty z kluczem do bezpiecznej transmisji danych.

SAD dokument celny – jak wypełnić?

Dokumentu SAD nie można wypełnić samodzielnie. Proces ten przeprowadza się za pośrednictwem agencji celnej, zajmującej się odprawą towarów. Samodzielnie odprawy mogą dokonać wyłącznie osoby wpisane na listę agentów celnych Ministerstwa Finansów, które zdały egzamin państwowy i tym samym uzyskały odpowiednie uprawnienia.

Wypełnienie dokumentu SAD polega na uzupełnieniu poszczególnych pól oznaczonych numerami. Pola oznaczone drukowanymi literami wypełniane są przez organy celne. Jeśli w dokumencie zostaną wprowadzone błędne dane, po poprawieniu ich muszą zostać zaparafowane przez osobę upoważnioną do dokonania zgłoszenia celnego.

Kto wypełnia dokument SAD?

Dokument celny SAD, który wykorzystuje się przy dokonywaniu formalności odnoszących się do procedur celnych, wypełniają osoby, chcące dokonać importu lub eksportu towarów nienależących do Unii Europejskiej.

Podsumowanie

SAD to – składający się z 8 formularzy – złożony dokument, którego wypełnienie wymaga dobrej znajomości przepisów związanych z odprawą celną oraz specyfikacją towarową. Jego poprawne uzupełnienie jest niezwykle istotne, dlatego też dokument ten sporządzają wyłącznie uprawnione do tego osoby. Głównym celem dokumentu SAD jest usprawnienie statystyki celnej. Jeśli więc importujesz towary z Państwa Środka i chcesz poprawnie rozliczyć cło z Chin, nie zapomnij o wypełnieniu dokumentu SAD.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
2.5/5 - (11 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X