Transport towaru z Chin do Polski możliwe warianty

Który z trzech wariantów jest najbardziej opłacalny w przypadku drobnicy, a którym lepiej wysyłać żywność? Jaki jest czas transportu z Chin? Poznaj możliwe sposoby transportu towaru do Polski wraz z ich zaletami i ograniczeniami.

Transport towaru z Chin, czyli co?

Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś, jaką drogę odbywa towar z Chin, aby mógł znaleźć się w twoim domu? Przykładowo Gdańsk od chińskiego Kantonu (Guangzhou) dzieli ponad 8200 km i niemal 4,5 tysiąca mil morskich. W średniowieczu, kiedy średnia prędkość podróżowania wynosiła 20 km na dobę, pokonanie takiej odległości karawaną handlową zajęłoby 14 miesięcy. Dziś towar z Chin może przylecieć do nas w kilka dni. To fascynujące, że współczesność oferuje nam możliwość kupowania i błyskawicznego sprowadzania przedmiotów z drugiego końca świata. Tak właśnie działa nowoczesny import z Chin.

Niezależnie od tego, czy jesteś importerem sprowadzającym towar z Chin, czy też klientem zamawiający różne produkty z portali typu Aliexpress, zagadnienia związane z transportem to coś, czym warto się zainteresować. Współcześnie importerzy z Chin mają do wyboru trzy metody transportu: morski, lotniczy i kolejowy. W grę jako oddzielny środek transportu nie wchodzi transport samochodowy z racji odległości. Ma jednak znaczenie, jeśli jest to tzw. transport intermodalny, czyli łączący kilka metod transportu.

Towar z Chin – statkiem, samolotem czy pociągiem

Towar z Chin – statkiem, samolotem czy pociągiem?

Handel międzynarodowy z Chinami polega przede wszystkim na transporcie morskim. W skrócie wygląda to tak, że towary pakowane są do kontenerów i ładowane na ogromne statki handlowe, tzw. kontenerowce. Największy obecnie kontenerowiec świata, który cumuje m.in. w Chinach i w Polsce to MSC Gülsün, który mieści na pokładzie rekordową ilość 19 573 kontenerów TEU.

Transport morski z Chin uważany jest z najbardziej optymalny środek transportu. Głównie dlatego, że jest najtańszy i pozwala transportować bardzo różne towary. W tym tzw. towary niebezpieczne (np. materiały wybuchowe, materiały łatwopalne, groźne substancje chemiczne itd.). Kontenerowce wpływają do portów w Gdyni lub Gdańsku, gdzie opłacane jest cło (sprawdź: stawki celne, cło z Chin), a ciężarówki rozwożą towar z Chin dalej do innych części kraju.

Ponadto w przypadku transportu morskiego importerzy zajmujący się importem drobnicy mogą dzielić miejsce i koszty w kontenerze i dzięki temu oszczędzać.  Transport morski towarów z Chin ma jednak dwie wady. Przede wszystkim wśród wszystkich dostępnych metod trwa najdłużej. Towar z Chin do Polski płynie co najmniej 3 tygodnie, a zdarzają się i dwa miesiące.  Ponadto ponad miesiąc na morzu i cumowanie w wielu portach może źle obejść się z towarami o znacznej wartości i luksusowymi. Nie jest wiec polecany, jeśli zależy nam na czasie lub transportujemy towar bardzo cenny i/lub delikatny.

Transport lotniczy – szybki, ale drogi

Transport lotniczy – szybki, ale drogi

Tak w skrócie można określić ten środek transportu, jeśli zamierzamy wykorzystać go do przewiezienia towarów z Chin do Polski. Samoloty są najdroższe, ale przybywają najszybciej – towar z Chin może pojawić się w Polsce w zaledwie kilka dni, a najczęściej do maksymalnie 10 dni. Jest także najbezpieczniejszy, co ma ogromne znaczenie, jeśli przewozimy towary o krótkim terminie ważności (np. żywność) lub takie wymagające szybkiego przetransportowania w odpowiednich warunkach (czyli leki i inne farmaceutyki). Ponadto transport towaru z Chin samolotem opłaca się, jeśli przewozimy nim cenne i luksusowe towary. Ładunek można wysłać z dowolnego lotniska w Chinach do Polski lub innego portu lotniczego na świecie, jednak należy pamiętać, że nie wszystkie rodzaje towarów dopuszczone są do transportu lotniczego. Np. nie jest dopuszczalny w większości transport towarów niebezpiecznych.

Transport towaru z Chin koleją

Transport towaru z Chin koleją

Bardzo ciekawą opcją jest także transport towaru z Chin do Polski koleją. Czasowo plasuje się on pomiędzy transportem morskim i lotniczym. Pociąg z Chin do Polski jedzie niecałe dwa  tygodnie i zatrzymuje się w kilku miejscach w Polsce, ale głównie w Łodzi, która jest też stacją przeładunkową. A cenowo? Transport koleją kosztuje niewiele więcej niż statkiem. Np. sprowadzenie towaru z pomocą China Railway Express to cena od 5 do 10 tys. $ za kontener, ale na cenę wpływ mają także np. wymiary kontenera. Do głównych zalet transportu kolejowego z Chin można zaliczyć dużą ładowność pociągów (wiele wagonów), możliwość przewożenia towarów niebezpiecznych zgodnie z zasadami RID oraz niską awaryjność. Z kolei nie jest on opłacalny jeśli zajmujemy się drobnicą lub gdy nie możemy pozwolić sobie na opłacenie transportu intermodalnego (towar z Chin dociera tylko do stacji o odpowiedniej infrastrukturze).

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS: