Który z trzech wariantów jest najbardziej opłacalny w przypadku drobnicy, a którym lepiej wysyłać żywność? Jaki jest czas transportu z Chin? Poznaj możliwe sposoby transportu towaru do Polski wraz z ich zaletami i ograniczeniami.
Spis treści (kliknij aby szybko przejść):
- Transport towaru z Chin, czyli co?
- Towar z Chin – statkiem, samolotem czy pociągiem?
- Transport lotniczy – szybki, ale drogi
- Transport towaru z Chin koleją
- Import z Chin transportem morskim – czy się opłaca?
- Transport towarów z Chin do Polski za pośrednictwem firmy kurierskiej
- Import z Chin – jaki transport?
Transport towaru z Chin, czyli co?
Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś, jaką drogę odbywa towar z Chin, aby mógł znaleźć się w twoim domu? Przykładowo Gdańsk od chińskiego Kantonu (Guangzhou) dzieli ponad 8200 km i niemal 4,5 tysiąca mil morskich. W średniowieczu, kiedy średnia prędkość podróżowania wynosiła 20 km na dobę, pokonanie takiej odległości karawaną handlową zajęłoby 14 miesięcy. Dziś towar z Chin może przylecieć do nas w kilka dni. To fascynujące, że współczesność oferuje nam możliwość kupowania i błyskawicznego sprowadzania przedmiotów z drugiego końca świata. Tak właśnie działa nowoczesny import z Chin.
Niezależnie od tego, czy jesteś importerem sprowadzającym towar z Chin, czy też klientem zamawiający różne produkty z portali typu Aliexpress, zagadnienia związane z transportem to coś, czym warto się zainteresować. Współcześnie importerzy z Chin mają do wyboru trzy metody transportu: morski, lotniczy i kolejowy. W grę jako oddzielny środek transportu nie wchodzi transport samochodowy z racji odległości. Ma jednak znaczenie, jeśli jest to tzw. transport intermodalny, czyli łączący kilka metod transportu.
Towar z Chin – statkiem, samolotem czy pociągiem?
Handel międzynarodowy z Chinami polega przede wszystkim na transporcie morskim. W skrócie wygląda to tak, że towary pakowane są do kontenerów i ładowane na ogromne statki handlowe, tzw. kontenerowce. Największy obecnie kontenerowiec świata, który cumuje m.in. w Chinach i w Polsce to MSC Gülsün, który mieści na pokładzie rekordową ilość 19 573 kontenerów TEU.
Transport morski z Chin uważany jest z najbardziej optymalny środek transportu. Głównie dlatego, że jest najtańszy i pozwala transportować bardzo różne towary. W tym tzw. towary niebezpieczne (np. materiały wybuchowe, materiały łatwopalne, groźne substancje chemiczne itd.). Kontenerowce wpływają do portów w Gdyni lub Gdańsku, gdzie opłacane jest cło (sprawdź: stawki celne, cło z Chin), a ciężarówki rozwożą towar z Chin dalej do innych części kraju.
Ponadto w przypadku transportu morskiego importerzy zajmujący się importem drobnicy mogą dzielić miejsce i koszty w kontenerze i dzięki temu oszczędzać. Transport morski towarów z Chin ma jednak dwie wady. Przede wszystkim wśród wszystkich dostępnych metod trwa najdłużej. Towar z Chin do Polski płynie co najmniej 3 tygodnie, a zdarzają się i dwa miesiące. Ponadto ponad miesiąc na morzu i cumowanie w wielu portach może źle obejść się z towarami o znacznej wartości i luksusowymi. Nie jest wiec polecany, jeśli zależy nam na czasie lub transportujemy towar bardzo cenny i/lub delikatny.
Transport lotniczy – szybki, ale drogi
Tak w skrócie można określić ten środek transportu, jeśli zamierzamy wykorzystać go do przewiezienia towarów z Chin do Polski. Samoloty są najdroższe, ale przybywają najszybciej – towar z Chin może pojawić się w Polsce w zaledwie kilka dni, a najczęściej do maksymalnie 10 dni. Jest także najbezpieczniejszy, co ma ogromne znaczenie, jeśli przewozimy towary o krótkim terminie ważności (np. żywność) lub takie wymagające szybkiego przetransportowania w odpowiednich warunkach (czyli leki i inne farmaceutyki). Ponadto transport towaru z Chin samolotem opłaca się, jeśli przewozimy nim cenne i luksusowe towary. Ładunek można wysłać z dowolnego lotniska w Chinach do Polski lub innego portu lotniczego na świecie, jednak należy pamiętać, że nie wszystkie rodzaje towarów dopuszczone są do transportu lotniczego. Np. nie jest dopuszczalny w większości transport towarów niebezpiecznych.
Transport towaru z Chin koleją
Bardzo ciekawą opcją jest także transport towaru z Chin do Polski koleją. Czasowo plasuje się on pomiędzy transportem morskim i lotniczym. Pociąg z Chin do Polski jedzie niecałe dwa tygodnie i zatrzymuje się w kilku miejscach w Polsce, ale głównie w Łodzi, która jest też stacją przeładunkową. A cenowo? Transport koleją kosztuje niewiele więcej niż statkiem. Np. sprowadzenie towaru z pomocą China Railway Express to cena od 5 do 10 tys. $ za kontener, ale na cenę wpływ mają także np. wymiary kontenera. Do głównych zalet transportu kolejowego z Chin można zaliczyć dużą ładowność pociągów (wiele wagonów), możliwość przewożenia towarów niebezpiecznych zgodnie z zasadami RID oraz niską awaryjność. Z kolei nie jest on opłacalny jeśli zajmujemy się drobnicą lub gdy nie możemy pozwolić sobie na opłacenie transportu intermodalnego (towar z Chin dociera tylko do stacji o odpowiedniej infrastrukturze).
Import z Chin transportem morskim – czy się opłaca?
Transport morski jest bardzo popularną formą przesyłu towarów z Chin do Polski oraz ogólnie w handlu międzynarodowym. To bardzo ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ pozwala na przewóz ładunków w przystępnych cenach. Jest chętnie wybierany również ze względu na możliwość dostaw dużych ilości lub wielkogabarytowych towarów (stąd też transport morski najlepiej sprawdzi się do przesyłu dużych maszyn). Czas przewozu towarów wynosi ok. 35-50 dni.
W tym miejscu warto również dodać, że transport morski dzieli się na dwa rodzaje, czyli transport drobnicowy oraz pełnokontenerowy. Pierwszy z nich, czyli LCL (Less than Container Load) polega na tym, że w jednym kontenerze transportowane są towary wielu klientów. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest zamówienie z Chin towarów w ilościach kartonowych czy paletowych, bez konieczności zapełniania całego kontenera. Ta opcja jest także tańsza, ponieważ koszty transportu rozkładają się na wszystkich klientów. Drugi rodzaj, czyli FCL (Full Container Load) to pełen kontener, czyli rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku sprowadzania towarów w dużym rozmiarze lub dużych ilości mniejszych towarów. Wówczas jeden cały kontener przeznaczony jest dla jednego klienta.
Transport towarów z Chin do Polski za pośrednictwem firmy kurierskiej
Jeszcze jedną opcją transportu towarów z Chin do Polski jest ich przewóz za pośrednictwem firmy kurierskiej. Takie usługi świadczy wiele firm, takich jak chociażby DPD, GLS, DHL, TNT, UPS, Kuehne-Nagel czy FedEx. To sposób na bardzo szybki przesył towarów, ponieważ firmy kurierskie są w stanie transportować je z wykorzystaniem różnych metod.
Warto jednak pamiętać, że ta metoda może mieć również pewne wady. Mianowicie chodzi o to, że towary sprowadzane z Chin do Polski mogą czekać na odprawę nawet kilkanaście dni, a firmy kurierskie zaczynają naliczać opłaty magazynowe już po 3-5 dniach. Dodatkowo jest to też dosyć drogie rozwiązanie, stąd też korzysta się z niego tylko w wyjątkowych przypadkach, gdy towary muszą być przetransportowane bardzo szybko.
Import z Chin – jaki transport?
Jak widać, istnieje wiele sposobów na transport towarów z Chin do Polski, dzięki czemu każdy importer może dostosować odpowiednie rozwiązanie do swoich potrzeb. W przypadku, gdy towar musi być przesłany bardzo szybko, najlepiej wybrać transport lotniczy lub kuriera. Jeśli zaś importerowi zależy na oszczędności, najlepszą opcją okazuje się transport morski. Kolej jest zaś rozwiązaniem optymalnym – nie jest droga, a towary transportowane są stosunkowo szybko, bo już w dwa tygodnie. Niekiedy warto również rozważyć wsparcie firmy pośredniczącej w imporcie towarów z Chin do Polski, która dobrze orientuje się w temacie transportu i będzie w stanie dopasować najlepsze rozwiązanie do konkretnego przypadku.