Chcąc importować staniesz przed decyzją, który środek transportu wybrać. Towar na dużą odległość można przewieść decydując się na transport morski kontenerów, transport lotniczy lub kolejowy. Ze względu na pewne czynniki, o których będzie w tekście, w przypadku Chin importerzy najczęściej wybierają samolot lub statek. Oba rodzaje mają swoje wady i zalety, które musisz poznać.
Zalety transportu morskiego
Ta metoda przewożenia towarów z Chin do Polski jest zdecydowanie najpopularniejsza. Dlaczego? Z prostego powodu: jest najtańsza. Ponadto statkiem możemy wysłać praktycznie każdy rodzaj towaru. Mówię tu zarówno o towarach ponadgabarytowych, o drobnicy, jak i przedmiotach wymagających specyficznych warunków przewozu np. odpowiedniej temperatury. Na statek można też załadować tzw. towary niebezpieczne zgodnie z regulaminem IMDG, czyli International Maritime Dangerous Goods Code, międzynarodowego kodeksu transportu ładunków niebezpiecznych drogą morską). Kontenery płyną zazwyczaj do portów wyładunku (POD) Gdynia/Gdańsk oraz najbliższych Polsce w Niemczech, na przykład Hamburg/Bremerhaven.
Jeśli chodzi o transport międzynarodowy pomiędzy krajami oddalonymi od siebie o tysiące kilometrów, to żegluga morska odgrywa kolosalną rolę. Zdecydowana większość ładunku przewożona jest w kontenerach 20 i 40 stóp. Transport morski kontenerów organizowany jest przez agencje spedycyjne, a samym transportem morskim zajmują się armatorzy. Są to osoby lub firmy będące właścicielami lub dzierżawcami statków transportowych. Jeśli zatem decydujesz się na samodzielną organizację transportu z Chin – to właśnie u nich musisz zarezerwować miejsce na swój kontener, niezależnie od warunków Incoterms, którymi w przypadku Chin bywają najczęściej FOB i CIF (ale o tym w innym wpisie).
Transport morski kontenerów – wady
Trzeba wiedzieć, że ładunek płynie statkiem do Polski około 30-35 dni, więc na zamówione przedmioty trzeba czekać miesiąc lub dłużej. Wadą transportu drogą morską jest więc zdecydowanie czas. Jeśli zależy Ci na szybkiej wysyłce w grę wchodzi transport lotniczy. Korzystania z transportu morskiego nie polecam także w przypadku, kiedy wysyłane są tylko próbki towarów będących w fazie produkcji. Tu najlepszą metodą transportu jest kurier lotniczy, który dotrze do Ciebie w kilka, maksymalnie kilkanaście dni. Trzeba także pamiętać, że ceny transportu zmieniają się w zależności od miesiąca w danym roku, a w szczególności w przypadku transportu morskiego.
Transport lotniczy z Chin – zalety i wady
Największą zaletą przewożenia ładunków drogą powietrzą jest czas. To najszybsza metoda transportowania towarów z Chin do Polski jaka istnieje. Ponadto rozwija się bardzo dynamicznie, a nowoczesne samoloty transportowe mogą przewozić coraz więcej i coraz bardziej zróżnicowany ładunek. Ta forma transportu sprawdza się np. do przewożenia towarów o krótkim terminie przydatności do spożycia oraz towarów kosztownych. Ponadto samolot można wykorzystać jako kuriera lotniczego. Jest to najdroższa usługa transportowa w tym przypadku, którą wysyła się np. próbki towarów oraz towary o wadze do 45 kg. Można oczywiście więcej, ale to już się po prostu nie opłaca.
Za transport lotniczy odpowiadają agenci lotniczy, którzy muszą legitymować się certyfikatami IATA (Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych). Na szybką realizację transportu lotniczego dodatkowy wpływa ma także duża ilość portów lotniczych w Polsce w porównaniu do niewielkiej ilości portów morskich. Przeładunek do ciężarówek można wiec zrealizować w wielu regionach naszego kraju i szybciej dotrze on do odbiorcy. W przypadku wad transportu lotniczego zdecydowanie króluje kwestia cen. Przewożenie ładunków z Chin do Polski samolotem to najdroższy typ transportu, który opłaca się właśnie w przypadku towarów szybko psujących się (np. Branża FCMG) i bardzo drogich. Czyli takich, na których jest duże przebicie cenowe. Opłaca się wysyłać towary małe, lekkie, ale drogie.
Transport morski i lotniczy w Fullbax
Przygotowując wpis porównujący transport morski kontenerów i transport lotniczy, chciałem także w skrócie przybliżyć Wam najważniejsze informacje dotyczące obu tych metod transportu w Fullbax. Pomyślałem, że najlepiej przedstawić to w formie końcowej tabelki, gdzie czarno na białym porównuję najważniejsze korzyści i ograniczenia transportowania ładunków z Chin do Polski statek i samolotem: