Statki towarowe – poznaj ich najpopularniejsze rodzaje

23 sierpnia 2022
4.2/5 - (4 votes)
Statki towarowe – poznaj ich najpopularniejsze rodzaje

Najpopularniejszą metodą transportu w przypadku importu towarów z Chin do Polski jest transport drogą morską. Przede wszystkim ze względu na bardzo przystępne ceny, a także stosunkowo krótki czas transportu w porównaniu do przewozu towarów pociągiem. Warto również dodać, że statki umożliwiają transport nawet bardzo dużych ładunków, w tym również ładunków niebezpiecznych. Poznaj najpopularniejsze rodzaje statków towarowych i dowiedz się, czym się charakteryzują. Zapraszamy do lektury.

 

Spis treści:

  1. Kontenerowiec
  2. Chłodniowiec
  3. BIBO
  4. Drobnicowiec
  5. Masowiec
  6. Ro-ro
  7. Zbiornikowiec

 

Rodzaje statków handlowych

Kontenerowiec

Kontenerowiec to jeden z najpopularniejszych statków handlowych. Umożliwia bowiem przewóz towarów w praktycznych kontenerach – zarówno na pokładzie, jak i pod nim. Dzięki temu przestrzeń przeznaczona na załadunek towarów jest wykorzystana w niemal 100%. Poszczególne rodzaje kontenerowców różnią się od siebie ładownością oraz wielkością. Statki mniejszych rozmiarów bardzo często wyposażone są we własny osprzęt, który umożliwia im wyładunek w portach nieprzystosowanych do tego celu. Natomiast większe kontenerowce pływają wyłącznie na trasach międzykontynentalnych i zawijają jedynie do dużych portów, gdzie pozostawiają towary, które mniejsze jednostki przewożą do portów docelowych. Kontenery umożliwiają import z Chin najróżniejszych ładunków, zarówno sprzętu elektronicznego, odzieży, jak i żywności.

Chłodniowiec

Chłodniowiec to rodzaj statku towarowego przeznaczony do przewozu towarów szybko psujących się, takich jak mięso, owoce czy warzywa. Jest zbudowany w taki sposób, by móc utrzymywać w każdej z komór ładowni inną temperaturę (dostosowaną do wymagań każdego z przewożonych ładunków). Warto również dodać, że w przypadku transportu owoców czy warzyw chłodnicowcem można tak zaplanować import towarów z Chin, by atmosfera wewnątrz sprzyjała ich dojrzewaniu w trakcie przewozu.

BIBO

BIBO jest to statek handlowy, który stanowi połączenie masowca oraz linii technologicznej. Pozwala on na przewóz cukru w postaci sypkiej, który w czasie trwania transportu pakuje się w worki, dzięki czemu w porcie docelowym jest już gotowy do dalszego przewozu.

Drobnicowiec

Drobnicowiec to typ statku handlowego, który przeznaczony jest do spedycji morskiej suchych towarów. Zazwyczaj pakowane są one w skrzynie, bele czy też beczki i są liczone w sztukach. Wszystkie towary przewożone są w ładowni. Jest to miejsce przystosowane do wydzielania przedziałów dla różnych kategorii produktów. Drobnicowiec pozwala na przewożenie towarów, które nie zapełniłyby całego kontenera, a więc są to produkty małych rozmiarów oraz o niewielkiej masie.

Masowiec

Masowiec jest to statek towarowy stosowany do przewozu suchych ładunków masowych. Bardzo często ma on jeden pokład oraz podwójne dno, dzięki czemu jest w stanie przewieźć bardzo duże ilości towarów. Zazwyczaj masowce wykorzystuje się do przewozu węgla, rud żelaza, nawozów, a także zboża. Ponadto sprawdzą się w transporcie papieru w rolach oraz blach.

Ro-ro

Ro-ro jest to statek towarowy, którego nazwa pochodzi od angielskiego wyrażenia roll-on/roll off. Wykorzystuje się go przede wszystkim do transportu aut (i innych pojazdów), a także niektórych rodzajów wagonów kolejowych oraz ładunków tocznych. Statek ro-ro wyposażony jest w rampy, które umożliwiają wyjazd pojazdów bezpośrednio na nadbrzeże oraz w system umożlwiający podróż ładunku kołowego, a także system klimatyzacji.

Zbiornikowiec

Zbiornikowiec (inaczej tankowiec lub statek-cysterna) stosuje się do przewozu towarów płynnych, które umieszczane są w zbiornikach ładunkowych. Zbiornikowce mają bardzo imponujące rozmiary – uznawane są za jedne z największych statków handlowych świata. Wykorzystuje się do przewożenia ropy naftowej (ropowce), gazów (gazowce), a także chemikaliów (chemikaliowce). Ponadto istnieją także specjalne zbiornikowce do przewozu płynnych produktów spożywczych, takich jak oliwa czy wino.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
4.2/5 - (4 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X