Facebook
Rok 2021 przyniósł zmiany regulacji w obszarze podatku od towarów i usług, które objęły sprzedawców internetowych oraz operatorów interfejsów elektronicznych. Dokładnie 1 lipca 2021 r. wszedł w życie nowy unijny pakiet VAT dla sektora e-commerce. Czym charakteryzuje się procedura VAT One Stop Shop (OSS)? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!
Spis treści (kliknij aby szybko przejść):
One Stop Shop (OSS) to procedura unijna, umożliwiająca podatnikom, którzy świadczą usługi lub dokonują dostaw na rzecz konsumentów w UE, składanie deklaracji i płacenie VAT w jednym państwie członkowskim, czyli w tzw. państwie identyfikacji. Od 1 lipca 2021 r. podatnicy nie muszą już rejestrować się w celach podatkowych we wszystkich państwach członkowskich, w których świadczą te usługi lub wysyłają towary. Warto dodać, że procedura OSS stosowana jest we wszystkich krajach członkowskich UE i zastępuje ona funkcjonujący dotychczas VAT MOSS, czyli Mały Punkt Kompleksowej Obsługi w zakresie podatku od towarów i usług.
VAT One Stop Shop obejmuje przedsiębiorców, którzy świadczą usługi telekomunikacyjne, elektroniczne oraz nadawcze, a także firmy zajmujące się sprzedażą towarów online na rzecz klientów indywidualnych z terenu Unii Europejskiej.
Rejestracji do procedury OSS możesz dokonać za pośrednictwem strony internetowej podatki.gov.pl, co oznacza, że możliwe jest wyłącznie zgłoszenie drogą elektroniczną. W tym celu należy wejść na stronę: https://www.podatki.gov.pl/vat/e-deklaracje-vat/formularze-vat/, gdzie znajdują się wszystkie formularze i spośród nich wybrać ten odpowiedni. Przy każdym formularzu znajduje się również instrukcja, która z pewnością usprawni cały proces wypełniania dokumentów. Warto również dodać, że wszystkie formularze interaktywne z poniższej tabeli możesz złożyć z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Zmiany regulacji w obszarze podatku od towarów i usług dotyczą również sprzedaży na odległość towarów importowanych z krajów pozaunijnych, a więc kwestie te obejmują także import z Chin. Pakiet ten zakłada zwolnienie z VAT dla importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 150 euro, uzależniając to zwolnienie od zadeklarowania VAT w ramach IOSS, czyli Import One Stop Shop.
Rozważając kwestię importu towarów z Chin a VAT, warto zwrócić uwagę na to, że procedura ta ma na celu uproszczenie obowiązków w zakresie podatku VAT dla podatników dokonujących sprzedaży na odległość towarów importowanych, ponieważ umożliwia elektroniczną rejestrację dla celów podatku VAT w jednym państwie członkowskim, które jest tzw. państwem identyfikacji. Co więcej, IOSS pozwala na deklarowanie i płacenie należnego podatku VAT w ramach jednej elektronicznej miesięcznej deklaracji w tzw. państwie identyfikacji.
Jak zawsze podkreślamy, import z Chin oprócz licznych korzyści, jest też wymagający pod względem formalności, których należy dotrzymać, by przebiegł on w pełni bezpiecznie i zgodnie z prawem. Nie jest to jednak temat nie do przeskoczenia, o czym także zawsze wspominamy. W dzisiejszym artykule poświęcamy więc uwagę kwestii gospodarowania odpadami. Chodzi dokładnie o Bazę Danych Odpadowych, czyli BDO. Czego dotyczy i w jaki sposób związana jest z importem z Chin? Dowiesz się z poniższego wpisu.
Rozważasz sprowadzanie chińskich mebli do Polski? Zastanawiasz się, czy import mebli z Chin się opłaca? Odpowiedź brzmi tak, ale warto wiedzieć, dlaczego tak jest. Dziś publikuję garść porad na temat tego, jak wygląda kwestia cła i produkcji w przypadku tej branży.
Pulsoksymetry to urządzenia, na które popyt wzrósł nagle w 2020 roku. Do tej chwili jest on stosunkowo wysoki. Od początku pandemii importerzy sprowadzali je przede wszystkim z Chin i do 2022 roku się to nie zmieniło.
Jeśli planujesz założyć swój biznes i zająć się importem towarów z Chin, musisz pamiętać, że podczas całego procesu napotkasz na różne problemy. Na szczęście części z nich można uniknąć, a innym szybko zaradzić.