Co to jest One Stop Shop (OSS)?

10 lutego 2022
5/5 - (5 votes)
Co to jest One Stop Shop (OSS)?

Rok 2021 przyniósł zmiany regulacji w obszarze podatku od towarów i usług, które objęły sprzedawców internetowych oraz operatorów interfejsów elektronicznych. Dokładnie 1 lipca 2021 r. wszedł w życie nowy unijny pakiet VAT dla sektora e-commerce. Czym charakteryzuje się procedura VAT One Stop Shop (OSS)? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. One Stop Shop – definicja
  2. One Stop Shop – rejestracja
  3. One Stop Shop a import z Chin

 

One Stop Shop – definicja

One Stop Shop (OSS) to procedura unijna, umożliwiająca podatnikom, którzy świadczą usługi lub dokonują dostaw na rzecz konsumentów w UE, składanie deklaracji i płacenie VAT w jednym państwie członkowskim, czyli w tzw. państwie identyfikacji. Od 1 lipca 2021 r. podatnicy nie muszą już rejestrować się w celach podatkowych we wszystkich państwach członkowskich, w których świadczą te usługi lub wysyłają towary. Warto dodać, że procedura OSS stosowana jest we wszystkich krajach członkowskich UE i zastępuje ona funkcjonujący dotychczas VAT MOSS, czyli Mały Punkt Kompleksowej Obsługi w zakresie podatku od towarów i usług.

VAT One Stop Shop obejmuje przedsiębiorców, którzy świadczą usługi telekomunikacyjne, elektroniczne oraz nadawcze, a także firmy zajmujące się sprzedażą towarów online na rzecz klientów indywidualnych z terenu Unii Europejskiej.

One Stop Shop – rejestracja

Rejestracji do procedury OSS możesz dokonać za pośrednictwem strony internetowej podatki.gov.pl, co oznacza, że możliwe jest wyłącznie zgłoszenie drogą elektroniczną. W tym celu należy wejść na stronę: https://www.podatki.gov.pl/vat/e-deklaracje-vat/formularze-vat/, gdzie znajdują się wszystkie formularze i spośród nich wybrać ten odpowiedni. Przy każdym formularzu znajduje się również instrukcja, która z pewnością usprawni cały proces wypełniania dokumentów. Warto również dodać, że wszystkie formularze interaktywne z poniższej tabeli możesz złożyć z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

One Stop Shop a import z Chin

Zmiany regulacji w obszarze podatku od towarów i usług dotyczą również sprzedaży na odległość towarów importowanych z krajów pozaunijnych, a więc kwestie te obejmują także import z Chin. Pakiet ten zakłada zwolnienie z VAT dla importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 150 euro, uzależniając to zwolnienie od zadeklarowania VAT w ramach IOSS, czyli Import One Stop Shop.

Rozważając kwestię importu towarów z Chin a VAT, warto zwrócić uwagę na to, że procedura ta ma na celu uproszczenie obowiązków w zakresie podatku VAT dla podatników dokonujących sprzedaży na odległość towarów importowanych, ponieważ umożliwia elektroniczną rejestrację dla celów podatku VAT w jednym państwie członkowskim, które jest tzw. państwem identyfikacji. Co więcej, IOSS pozwala na deklarowanie i płacenie należnego podatku VAT w ramach jednej elektronicznej miesięcznej deklaracji w tzw. państwie identyfikacji.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (5 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X