Facebook
Rok 2021 przyniósł zmiany regulacji w obszarze podatku od towarów i usług, które objęły sprzedawców internetowych oraz operatorów interfejsów elektronicznych. Dokładnie 1 lipca 2021 r. wszedł w życie nowy unijny pakiet VAT dla sektora e-commerce. Czym charakteryzuje się procedura VAT One Stop Shop (OSS)? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!
Spis treści (kliknij aby szybko przejść):
One Stop Shop (OSS) to procedura unijna, umożliwiająca podatnikom, którzy świadczą usługi lub dokonują dostaw na rzecz konsumentów w UE, składanie deklaracji i płacenie VAT w jednym państwie członkowskim, czyli w tzw. państwie identyfikacji. Od 1 lipca 2021 r. podatnicy nie muszą już rejestrować się w celach podatkowych we wszystkich państwach członkowskich, w których świadczą te usługi lub wysyłają towary. Warto dodać, że procedura OSS stosowana jest we wszystkich krajach członkowskich UE i zastępuje ona funkcjonujący dotychczas VAT MOSS, czyli Mały Punkt Kompleksowej Obsługi w zakresie podatku od towarów i usług.
VAT One Stop Shop obejmuje przedsiębiorców, którzy świadczą usługi telekomunikacyjne, elektroniczne oraz nadawcze, a także firmy zajmujące się sprzedażą towarów online na rzecz klientów indywidualnych z terenu Unii Europejskiej.
Rejestracji do procedury OSS możesz dokonać za pośrednictwem strony internetowej podatki.gov.pl, co oznacza, że możliwe jest wyłącznie zgłoszenie drogą elektroniczną. W tym celu należy wejść na stronę: https://www.podatki.gov.pl/vat/e-deklaracje-vat/formularze-vat/, gdzie znajdują się wszystkie formularze i spośród nich wybrać ten odpowiedni. Przy każdym formularzu znajduje się również instrukcja, która z pewnością usprawni cały proces wypełniania dokumentów. Warto również dodać, że wszystkie formularze interaktywne z poniższej tabeli możesz złożyć z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Zmiany regulacji w obszarze podatku od towarów i usług dotyczą również sprzedaży na odległość towarów importowanych z krajów pozaunijnych, a więc kwestie te obejmują także import z Chin. Pakiet ten zakłada zwolnienie z VAT dla importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 150 euro, uzależniając to zwolnienie od zadeklarowania VAT w ramach IOSS, czyli Import One Stop Shop.
Rozważając kwestię importu towarów z Chin a VAT, warto zwrócić uwagę na to, że procedura ta ma na celu uproszczenie obowiązków w zakresie podatku VAT dla podatników dokonujących sprzedaży na odległość towarów importowanych, ponieważ umożliwia elektroniczną rejestrację dla celów podatku VAT w jednym państwie członkowskim, które jest tzw. państwem identyfikacji. Co więcej, IOSS pozwala na deklarowanie i płacenie należnego podatku VAT w ramach jednej elektronicznej miesięcznej deklaracji w tzw. państwie identyfikacji.
Świadectwo CITES jest jednym z wielu dokumentów, o którego istnieniu powinien się dowiedzieć każdy początkujący importer. W dalszej części tekstu przedstawimy czym jest świadectwo CITES, kiedy jest wymagane i jak je zdobyć. Zapraszamy do lektury artykułu.
Z roku na rok rośnie popyt na tekstylia domowe, w tym również na chińskie firany i zasłony. Jak pokazują statystyki, kupujemy coraz więcej tego rodzaju produktów na jednego mieszkańca. Skoro więc istnieje zainteresowanie na tekstylia, takie jak chociażby poszewki, zasłony, dywaniki czy obrusy, to kwitnie również import w tym zakresie. Jest to więc bez wątpienia...
Planujesz rozpocząć przygodę ze sprowadzeniem towarów z Chin? Zanim się na to zdecydujesz, koniecznie dobrze zapoznaj się z tematyką importu. Istnieje bowiem kilka trudnych wątków, które mogą przysporzyć Ci problemów. Jednym z takich aspektów, który nie może mieć przed Tobą żadnych tajemnic, jest Incoterms 2010. Incoterms 2010 – co to jest? Jeśli zdecydujesz się na międzynarodowy transport towarów, będziesz zobowiązany do podpisania kontraktów z chińskimi importerami. Musisz wiedzieć, że decydując...
Import dronów z Chin wydaje się być dobrym pomysłem, zwłaszcza biorąc pod uwagę stosunkowo niskie stawki celne. Ważne jest jednak, aby upewnić się, że dron spełnia wszystkie wymagane normy i dyrektywy, a także że producent jest wiarygodny. Jedynie wtedy można mieć pewność, że importowany towar zostanie dopuszczony do obrotu na terenie Unii Europejskiej.