Pośrednik w imporcie z Chin. Dlaczego to bezpieczniejsza opcja?

01 grudnia 2022
4.7/5 - (225 votes)
Pośrednik w imporcie z Chin. Dlaczego to bezpieczniejsza opcja?
import z chin z pośrednikiem czy bez

Wielu importerów wcale nie zaczynało od szukania pomocników. Często mówili „Dam sobie radę sam i nie będę nikomu dodatkowo płacił, trzeba ciąć koszty”. Jednak po jakimś czasie natknęli się na problemy różnej maści. A wtedy odzywali się do nas. Sprawdź, w czym pośrednik w imporcie z Chin może być pomocny.

 

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

 1. Import bez pośrednika. Najczęstsze problemy i pułapki
 2. Na co zwrócić uwagę, wybierając pośrednika w imporcie z Chin?
 3. Pośrednik w imporcie z Chin. Zalety takiej współpracy
 4. Pomoc w imporcie z Chin – jak wybrać rzetelnego pośrednika?
 5. Pośrednik w imporcie: ile to kosztuje?
 6. Import z Chin z pośrednikiem – podsumowanie

Import bez pośrednika. Najczęstsze problemy i pułapki

Sprawdzanie firmy i dostawcy, cło z Chin, sprowadzanie towarów przez internet czy transport do Polski to nie jedyne rzeczy, które mogą pójść nie tak i nastręczyć problemów osobie, która dopiero zaczyna swoją przygodę z chińskim biznesem i ma ambicje, aby zrobić to samodzielnie bez pośredników. Oto z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się do mnie Klienci:

 • „Wszystko było super do czasu aż wpłaciliśmy pieniądze. Kontakt nie jest już taki jak wcześniej” – czyli dostawca przestał się odzywać,
 • „Przecież miało być CE i certyfikaty. Dostaliśmy je na maila, a Urząd Celny je zweryfikował i stwierdził, że są nic nie wartymi kawałkami papieru” – czyli nieważny certyfikat jakości towarów ,
 • „Dostaliśmy próbki i je zatwierdziliśmy. Wszystko się zgadzało, ale po otwarciu kontenera towar okazał się inny” – czyli towar niezgodny z opisem,
 • „Składając zamówienie wszystko było dogadane i fabryka przyjęła zlecenie. Teraz po wpłacie okazuje się, ze fabryka w Chinach nie jest w stanie wykonać zlecenia jak uzgadnialiśmy na początku” – czyli chiński dostawca bierze zaliczkę i nie chce wykonać zlecenia
 • „Przed wpłatą zaliczki wszystko było dogadane. Po wpłacie okazało się, że tak jak uzgodniliśmy to się nie da i trzeba dopłacić lub zrezygnować z pewnych opcji” – czyli chińska fabryka zmienia warunki zlecenia po wpłacie zaliczki,
 • „Towar miał być wyprodukowany w przeciągu 30 dni. Czekamy już 60 i nadal nie jest nadany” – czyli opóźnienie w produkcji lub transporcie towarów .

To tylko wybrane sytuacje i problemy, z którymi zgłosili się do mnie importerzy. Niestety mógłbym je jeszcze wymieniać bardzo długo, ponieważ sytuacji było zdecydowanie więcej. Autorzy wszystkich cytatów mają jedną rzecz, która ich łączy – wszyscy początkowo stwierdzili, że nie chcą zapłacić za usługę pośrednika i w ten sposób zwiększą swoje zyski. Czy ta oszczędność im się opłaciła? Niekoniecznie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając pośrednika w imporcie z Chin?

Wybór pośrednika w imporcie z Chin nie jest najłatwiejszym zadaniem. W Internecie znajdziesz bowiem wiele ogłoszeń osób, które oferują pomoc przy sprowadzaniu towarów z Państwa Środka. Wśród nich znajdziesz wiele bardzo korzystnych cenowo ofert współpracy, które powinny sprawić, że w Twojej głowie zapali się czerwona lampka. Niestety, może się to wiązać w tym, że importer nie ma zbyt dużego doświadczenia w tej branży. A musisz pamięta, że pośrednictwo w imporcie z Chin wymaga doświadczenia. Można wręcz powiedzieć, że jest ono kluczowe. Warto zatem zaufać firmie, która sama jest importerem na rynek europejski. Jeśli pośrednik sprowadza towary na własny rachunek i posiada własną sieć dystrybucji, można mu zaufać. Pośrednicy, którzy oferują swoje usługi w podejrzanie niskich cenach to często osoby bez doświadczenia, które importem zajmują się wyłącznie po godzinach.

Co w takim razie warto sprawdzić, podejmując współpracę z pośrednikiem w imporcie z Chin?

 • Jak wspomnieliśmy powyżej, koniecznie zwróć uwagę na doświadczenie pośrednika. Staż ma tu bowiem duże znaczenie. Firma, która działa na rynku od paru dobrych lat ma z pewnością świetne rozeznanie rynku oraz trwałe kontakty biznesowe z chińskimi dostawcami, a także dobrze zna język, jak również najważniejsze przepisy i niuanse prawne.
 • Dowiedz się, czy firma pośrednicząca, z którą chcesz współpracować, ma biuro w Chinach. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu pośrednik jest cały czas na miejscu i może dopilnować wszystkich Twoich spraw osobiście. Niestety rzadko zdarza się, że polskie firmy zajmujące się pośrednictwem w imporcie z Chin mają biura właśnie w Chinach, dlatego warto zwrócić na to szczególną uwagę.
 • Podejmując współpracę z pośrednikiem w imporcie z Chin poproś o referencje od innych klientów. Da Ci to ogląd na to, z jakimi branżami miała do czynienia firma pośrednicząca i jak bogate jest jej portfolio.
 • Nie bój się zadawać pytań. Zanim podpiszesz umowę z pośrednikiem, zwróć się do niego ze wszystkimi nurtującymi Cię pytaniami. O co warto zapytać? Przede wszystkim o to, za co będzie odpowiedzialny w procesie importu. Dla własnego bezpieczeństwa przedyskutuj każdy zapis w umowie.

Pośrednik w imporcie z Chin. Zalety takiej współpracy

Sprawdźcie jakie plusy wynikają z korzystania z usług pośrednika. Wy z kolei sami ocenicie, czy oszczędzanie na pośredniku w imporcie z Chin jest rozsądną opcją.

import z chin pośrednik

1 – Podpisanie umowy z polskim pośrednikiem to problem z głowy

A – Podpisanie umowy z polskim pośrednikiem

Kiedy decydujecie się na współpracę z nami jako pośrednikiem w imporcie podpisujecie umowę i nic Was więcej nie interesuje. Ponieważ jesteśmy polską spółką (Fullbax Sp. z o.o.) w razie problemów macie możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności polski podmiot.

B – Podpisanie umowy bezpośrednio z Chińczykami

Co możecie zrobić w przypadku, gdy podpiszecie umowę z chińską firmą i ona się z niej nie wywiąże? Niestety NIC!!! Zostaje Wam nakrzyczenie na nich przez telefon lub napisanie niemiłego maila. Szczególnie jeśli w grę wchodzą stosunkowo małe pieniądze – do 100 tys. dolarów. Jeśli zamówienie opiewało na większe pieniądze możecie próbować uzyskać pomoc w polskiej ambasadzie. Z doświadczenie wiem jednak, że polskie firmy importujące na dużą skalę i za grube miliony posiadają tu na miejscu swoją kadrę zajmującą się importem lub korzystają z usług pośredników. Przy małych zamówieniach nikt z Wami nie będzie w ambasadzie rozmawiał.

2 – Pośrednik na miejscu dopilnuje każdego szczegółu

Nasza chińska firma Guangzhou Fullbax International Co. LTD. podpisuje umowę z chińską fabryką i później to my wysyłamy towar z Chin do Polski. Następnie za pośrednictwem naszej polskiej spółki Fullbax Sp. z o.o sprzedajemy Wam importowany towar już w Europie. Jesteśmy na miejscu, rozmawiamy po chińsku i kontaktujemy się z fabrykami na bieżąco. Nikomu kto z nami współpracuje nie przejdzie przez myśl „krzywe zagranie”, bo będąc na miejscu mamy bardzo szerokie możliwości wejścia w spór z taką firmą.

3 – Chińczycy lepiej traktują pośredników, bo to dla nich szansa na więcej klientów

Chińska firma widząc że jesteśmy pośrednikami traktuje nas całkowicie inaczej niż zwykłego importera, oni doskonale wiedzą, że w przyszłości jest bardzo duża szansa kolejnego klienta, którego bezpośrednio do nich przyślemy.  Dają nam na wstępie cenę niższą niż komuś kto importuje od nich bezpośrednio. Przeważnie cena jaką jesteśmy w stanie wypracować jest na tyle korzystna, że zostaje w Waszej kieszeni więcej niż zapłacicie nam za naszą usługę.

4 – Doświadczony pośrednik może załatwić lepsze ceny

Często mamy zlecenia, w których korzystamy z cen wypracowanych już w poprzednich zleceniach. Dzięki temu z automatu jesteśmy w stanie jeszcze bardziej zbić cenę. Na przykład fabryka X szyje dla nas plecaki szkolne i wyprodukowała dla nas już kolka kontenerów. Klient z Polski chce kupić piórniki i odzywa się do tej samej fabryki, ale nigdy wcześniej z nią nie współpracował. Jak myślicie, kto dostanie lepszą cenę? Fullbax, który kupił od nich kilka kontenerów w przeszłości czy nowy klient, który napisał pierwszy raz?

5 – Pośrednik mieszkający na co dzień Chinach zna niuansu tutejszego rynku

Jako firma operująca w Chinach importujemy regularnie. Z kolei jeśli Ty dopiero zaczynasz, to jest bardziej niż pewne, że popełnisz pewne błędy, których początkujący importer z Chin nie jest w stanie uniknąć. Na przykład wydasz pieniądze na coś, co jest niepotrzebne i nie będziesz świadomy rzeczy, których zaniedbanie może mieć niemiłe konsekwencje w przyszłości. My mamy doświadczenie, więc ich nie popełnimy.

6 – Pośrednik ma dojście do lepszych fabryk i tańszych producentów

Szukając przez Internet dostawcy pewnie ograniczasz się do portalu „Alibaba”. Warto, abyś wiedział, że istnieją świetne fabryki chińskie, których na tym portalu nie ma. Takie, które mają skromną ofertę, bo produkują głównie na lokalny rynek. Z doświadczenia wiemy, że jeśli firma nie ma wersji angielskiej oferty i anglojęzycznego personelu, ich cena jest zdecydowanie niższa niż firm nastawionych na eksport. My jako Fullbax wiemy, gdzie szukać takich firm. Mieszkając w Chinach znamy niszowe chińskie portale B2B i wiemy jak znaleźć fabrykę, która będzie w stanie wyprodukować dla Was wysokiej jakości towar w możliwie jak najniższej cenie. 

7 – Pośrednik na miejscu z Chinach dostaje lepsze ceny za towar

Podejmując współpracę z Fullbax nie podpisujesz umowy bezpośrednio z Chińczykami. Robimy to my jako chińska firma działająca na miejscu. Zatem dana chińska fabryka nie wie, czy towar zostaje w Chinach czy idzie na eksport do US czy Europy. Jakie to ma znaczenie dla Twoich oszczędności? Chińscy producenci praktycznie zawsze dostosowują cenę do odbiorcy. Jak nietrudno się domyślić importer z USA, gdzie ceny towarów są zdecydowanie wyższe niż np. w Rosji z marszu dostanie wyższą cenę. Chińska fabryka się nie przejmuje, bo wie, że klient z Ameryki i tak na tym zarobi. Prosty przykład to okna plastikowe produkowane na rynek USA. Cena jest 20-30% wyższa niż to oferuje pośrednik w transporcie tu na miejscu, bo w Stanach okna kosztują tyle, że import i tak będzie bardzo dochodowy dla takiego klienta. Współpracując z działającym na miejscu pośrednikiem jak Fullbax masz pewność, że fabryka nie wytnie takiego numeru z cenami.

8 – Korzystanie z pośrednika to duże oszczędności na transporcie do Polski

Każda fabryka, która będzie załatwiała dla Was transport chce na tym zarobić. Zazwyczaj jest to od 5 do 20% wartości transportu . Ma to miejsce w 90% zleceń samodzielnych. A z pośrednikiem? My jao Fullbax wykonując import od A do Z na transporcie nie zarabiamy, czyli nie pobieramy od tego dodatkowej prowizji. Możemy Wam pokazać konkretną ofertę na transport z Chin do Polski i wszystkie ceny oraz potwierdzenie przelewu – dla nas to nie problem, bo nie mamy nic do ukrycia.

9 – Pomoc firmy pośredniczącej zapewnia lepsze bezpieczeństwo całego przedsięwzięcia

Ten punkt jest najważniejszy. To po prostu „spokój ducha”. Podejmując współpracę z nami w zakresie sprowadzania towarów z Chin nie interesuje Was kompletnie nic. Nie ryzykujecie w żaden sposób. My jako Fullbax – pośrednik dajemy Wam gwarancję że towar dopłynie/przyleci do Polski lub Niemiec i go oclimy na miejscu. Jeśli coś zaniedbamy lub będzie coś nie tak sprawa jest prosta – musimy zwrócić Wam pieniądze. To my jesteśmy gwarantem, na tym polega nasza praca i za to nam płacicie. Jeśli coś będzie nie tak, to my tracimy, a nie Wy.

Pomoc w imporcie z Chin – jak wybrać rzetelnego pośrednika?

Wybór pośrednika w imporcie towarów z Chin to zadanie, któremu warto poświęcić szczególną uwagę. Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na to, czy firma pośrednicząca działa w Chinach. Bardzo rzadko zdarza się, że polskie firmy, zajmujące się pośredniczeniem w imporcie z Chin, mają biura na miejscu. Jest to jednak bardzo ważne, ponieważ pośrednik, który jest cały czas na miejscu, ma możliwość dopilnowania każdej kwestii oraz skonsultowania wszelkich spraw związanych z importem produktów z Chin bezpośrednio z fabryką.

Decydując się na import z Chin z pośrednikiem, zwróć również uwagę na to, czy firma, z którą masz zamiar rozpocząć współpracę, jest biegła w swoim fachu. Pośrednik, który sam zajmuje się importem na rynek europejski, jest zdecydowanie godny zaufania. Niestety, nie zdarza się to często, ale bez wątpienia warto szukać właśnie takich firm, by mieć pewność, że powierzasz to przedsięwzięcie osobom, które same zajmują się tym od lat.

Pośrednik w imporcie: ile to kosztuje?

Prowizja za usługi agencji pośredniczącej jest oczywiście różna, ale w naszym przypadku wynosi 1-5.5% wartości zamówienia dla ogólnych importów oraz od 6-12% dla zleceń konsolidowanych z platformy 1688.com, nie mniej niż 7000 zł za kompleksową obsługę. Dla Ciebie oznacza to tyle, że całość działań powierzasz nam, bez nerwów o powodzenie przedsięwzięcia.

Zajmujemy się:

 • researchem produktów
 • weryfikacją dostawców
 • wyceną i optymalizacją zamówienia, aby maksymalnie wykorzystywać przestrzeń
 • obsługą konsolidacji i wysyłką próbek z Chin do Polski, jeśli potrzebujesz najpierw sprawdzić jakość osobiście
 • jeśli tego wymaga sytuacja realizujemy audyt fabryki (opłacasz tylko dojazd naszych pracowników na miejsce)
 • sprawdzamy produkty po Quality Control, aby wyłapać ewentualne niezgodności i zareagować, gdy towar jest jeszcze na miejscu; druga część płatności za zamówienie jest płatna dopiero po tym, jak zaakceptujesz materiały z kontroli
 • przygotowujemy etykiety na opakowania pojedyncze i zbiorcze, instrukcje obsługi, ulotki i wszelkie oznaczenia wymagane przepisami
 • optymalizacją załądunku, dla zleceń, które trafiają do naszego magazynu, jeśli dostarczone nam opakowania zbiorcze są uszkodzone, za duże itd. przepakowujemy towar. Jeśli jest to niezbędne, dodatkowo zabezpieczamy. Ładujemy towar do kontenera tak, aby wykorzystać maksymalnie całą przestrzeń
 • przygotowujemy dokumentację do odprawy eksportowej w Chinach oraz odprawy importowej w Polsce
 • poszukujemy najlepszej opcji transportowej w Polsce, przedstawiamy Ci ofertę transportu intermodalnego oraz drogowego. Wybierasz najlepszą opcję dla siebie. W porozumieniu z Tobą – awizujemy kierowcę, odstawiamy pusty kontener do portu.
 • bezpłatnie przechowujemy dla Ciebie pozostały towar, który ewentualnie nie zmieścił się do kontenera. Posiadamy własny, ubezpieczony magazyn w Guangzhou. Jest on monitorowany, a wraz z nim bezpieczne są Twoje produkty. Mamy do niego stały dostęp- mieści się przy biurze. Prowadzimy pełną dokumentację przyjętych i wysłanych towarów. 

Ty- dostarczasz nam wytyczne do zamówienia, opłacasz faktury, a na końcu odbierasz towar u siebie w magazynie.

Prowizja kształtuje się w zależności od wartości faktury (im większe zamówienie tym mniejszy procent). Wszystko, co „ugramy” po drodze zostaje w twojej kieszeni. Nie zarabiamy na niczym innym. Jeśli zapłacisz prowizję np. 3% wartości faktury, a my zbijemy cenę u producenta o 5% już zarobiłeś. A to tylko jeden punkt z dziewięciu powyższych. Wróćmy teraz do pytania początkowego: czy oszczędzanie na pośredniku w imporcie z Chin jest rozsądną opcją? Przeczytaj jeszcze raz wszystkie powyższe argumenty i uczciwie odpowiedz sam na to pytanie.

Import z Chin z pośrednikiem – podsumowanie

Jeśli właśnie rozpoczynasz swoją przygodę z importem z Chin, wsparcie pośrednika będzie dla Ciebie bezcenne. Dzięki jego wiedzy oraz doświadczeniu zyskasz realną pomoc zarówno w teoretycznych, jak i praktycznych kwestiach związanych z importem towarów. Pośrednik w imporcie z Chin przede wszystkim pomoże Ci znaleźć najlepszego dostawcę, wynegocjuje najkorzystniejsze ceny, dopilnuje wszelkich formalności, skontroluje proces produkcyjny oraz zadba o prawidłowy przebieg odprawy celnej. Jednak to nie wszystko! Dzięki jego wsparciu zyskasz czas i zaoszczędzisz sobie nerwów związanych z całym procesem importu.

Sprawdź nasze przykładowe zlecenia, zobacz referencje od Klientów i przekonaj się dlaczego wybierają import z nami.

Daj znać, jak możemy pomóc w Twoim zleceniu!

 

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
4.7/5 - (225 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X