W jednym z poprzednich wpisów wyjaśniałem zagadnienia cła z Chin. Dziś pora uzupełnić ten temat o dokumenty celne potrzebne przy imporcie z Chin. Bez ważnej dokumentacji, takiej jak faktura handlowa czy list przewozowy, odprawa celna importowa może się nie powieść, a Wy stracicie dużo pieniędzy oraz nerwów.
Odprawa celna importowa to proces, który musi przejść każdy importer sprowadzający większe ilości towarów z Chin do Polski. Aby wszystko poszło bezproblemowo już zawczasu należy mieć przygotowany komplet wymaganych dokumentów, np. list przewozowy i specyfikację ładunku. Trzeba o nie zadbać jeszcze na etapie produkcji w Chinach lub lepiej – podczas negocjowania z chińskimi dostawcami. Po otrzymaniu ich od producenta warto wysłać je do sprawdzonej agencji celnej, która zweryfikuje ich poprawność i w razie braków poinformuje, co trzeba uzupełnić.
Jak od strony formalnej wygląda odprawa celna importowa z Chin do UE? Nasz kraj jako członek Unii Europejskiej stosuje europejskie przepisy dotyczące wprowadzania do obrotu towarów spoza Wspólnoty. Importerów ponadto obowiązują pewne przepisy krajowe. Najważniejsze jest spełnienie wszystkich formalności. Wiedząc, jakie dokumenty celne są potrzebne przy imporcie z Chin, cały proces pójdzie dużo szybciej i bez niepotrzebnych nerwów. Trzeba przy tym pamiętać, że niektóre dokumenty celne są obowiązkowe dla każdego rodzaju towarów. Są to: faktura handlowa, list przewozowy oraz specyfikacja towaru.
Dokumenty celne jak faktura handlowa, list przewozowy oraz specyfikacja omawiam poniżej. Wszystkie te trzy najważniejsze dokumenty muszę być wystawione w języku angielskim – nie muszą być przetłumaczone na polski. Niektóre dodatkowe dokumenty wymagane są dla konkretnego rodzaju dóbr sprowadzanych do Polski z Chin. O tym przeczytacie w ostatnim akapicie tego wpisu.
Faktura handlowa to formalny dokument z poleceniem zapłaty wydany przez producenta importerowi dla towarów sprzedanych na podstawie umowy sprzedaży. Należy podać w niej szczegóły dotyczące sprzedanych towarów, warunków płatności i warunków handlowych. Jeśli którejś z wypisanych niżej informacji zabraknie, trzeba będzie poprawić fakturę. Faktura handlowa jest niezbędna do odprawy celnej importowej z Chin.
Specyfikacja czyli Packing List to lista ze szczegółowymi informacjami na temat ładunku. Zawiera pełną listę wszystkich elementów załadowanych wewnątrz kontenera, całkowitą liczbę sztuk i całkowitą liczbę kartonów (lub skrzynek) plus miary objętości (w metrach sześciennych). Sumy muszą pokrywać się z sumami wydrukowanymi na liście przewozowym i fakturze handlowej i powinno być też jakieś odniesienie do numeru tej faktury. Pamiętajcie, że Urząd Celny ma prawo wymagać od importera także potwierdzenia zapłaty za towar, aby zweryfikować rzeczywistą cenę.
Bez tego dokumentu nie może odbyć się żadna odprawa celna importowa. Konosament, czyli list przewozowy morski jest najważniejszym dokumentem podczas odprawy celnej towaru z Chin. Bez niego kontener z Chin, który przypłynął do Polski poprzez transport morski, nie może być odprawiony. Musimy otrzymać go od firmy dokonującej załadunku jako oryginał oraz do tego kilka kopii. Załadowca musi go nam wysłać odpowiednio wcześniej, zanim towar przypłynie do portu w Polsce. Najlepiej więc dopilnować, aby list przewozowy został wysłany kurierem. Następnie my jako importer z Chin przekazujemy go do biura spedytora w porcie docelowym w Polsce (lub innym kraju docelowym). B/L musi zawierać ważne dane, takie jak:
Każda odprawa celna importowa z Chin wymaga posiadania wyżej omówionej dokumentacja. Czyli list przewozowy, specyfikacja i faktura handlowa obowiązują na każdy rodzaj towaru z Chin. Przy tym list przewozowy tylko dla transportu morskiego. Dodatkowo, w przypadku konkretnych typów przedmiotów, poza odrębnymi stawkami celnymi obowiązują także dodatkowe dokumenty celne. Jest to na przykład certyfikat CE, wystawiony w oparciu o deklarację zgodności z dyrektywami obowiązującymi w państwach należących do Europejskiego Okręgu Gospodarczego. Symbol CE musi być naniesiony na towary takie jak elektronika, zabawki, wyroby medyczne czy wyroby budowlane. Trzeba przy tym uważać na inne oznaczenie CE oznaczające China Export!
Jak wygląda odprawa celna importowa w przypadku towarów jak tekstylia i odzież importowane z Chin? Te towary muszą posiadać świadectwo pochodzenia (Country of Origin, w skrócie C/O albo CO). To dokument informujący, w jakim kraju zostały wyprodukowane. Inne typy towarów importowane z Chin do Polski muszą także posiadać inne certyfikaty i licencje. Wymaga tego np. przewóz materiałów niebezpiecznych takich jak sztuczne ognie, benzyna, baterie, akumulatory, rozpuszczalniki, kleje, farby, nawozy, środki ochrony roślin czy alkohol techniczny. Dokumentacja celna w tym przypadku musi być zgodna z rodzajem transportu i normami dla nich ustanowionymi (inne dla ADR, RID albo ADN). Importer z Chin chcący dokonać odprawy celnej w Polsce musi także posiadać unikalny numer EORI, bez którego odprawa będzie niemożliwa.
Elektronika stoi na szczycie produktów najczęściej importowanych z Chin. Z roku na rok sprowadza się jej coraz więcej i dotyczy to zarówno małych, jak również dużych przedsiębiorców. To wciąż doskonały sposób na zarobienie pieniędzy. Towary z Chin wyróżniają się bowiem dobrą ceną w połączeniu ze świetną jakością.
Rynek medyczny w Chinach rozwija się bardzo prężnie. W związku z tym sprzęt medyczny produkowany jest w Państwie Środka na naprawdę olbrzymią skalę. Produkowany jest głównie we wschodnich oraz południowych rejonach Chin. Firmy wytwarzające sprzęt medyczny bardzo duży nacisk kładą na to, by powstawał on pod okiem doświadczonej kadry oraz przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii. Z tego względu import sprzętu medycznego z Chin cieszy się w Polsce bardzo dużą popularnością. Co najczęściej sprowadza się z Państwa Środka? Dowiesz się z naszego artykułu.
Data ujęcia importu w księdze przychodów i rozchodów to temat, który może budzić wątpliwości wśród importerów z Chin. Dlatego dziś wyjaśniam, jak wygląda księgowanie w KPiR 2020 w przypadku importowania towarów do Polski z Chin.
LCL (Less Container Load) to skrót, który potocznie oznacza drobnicę. Odnosi się więc do transportu mniejszych towarów w niewielkich ilościach.