Facebook
FOB to jedna z reguł Incoterms 2020, czyli reguł handlu międzynarodowego, które określają podział ryzyka oraz kosztów pomiędzy sprzedającego i kupującego. FOB to jedna z najczęściej stosowanych reguł w transporcie morskim. Czym się charakteryzuje? Jak przebiega transport i dostawa towarów Odpowiadamy!
Spis treści:
FOB (ang. Free on Board) to reguła Incoterms 2020, która oznacza: „Dostarczony na statek”. W ramach tej reguły sprzedający dostarcza towary do kupującego na pokładzie statku wyznaczonego przez kupującego w oznaczonym porcie załadunku lub, gdy spowoduje dostawę towarów, już w ten sposób dostarczonych.
Ryzyko utraty lub uszkodzenia towarów przechodzi ze sprzedającego na kupującego w momencie, gdy towary zostaną dostarczone na pokład statku. Warto również dodać, że od tego momentu kupujący ponosi wszelkie koszty związane z towarem.
Momentem dostawy na warunkach FOB Incoterms 2020 jest moment, w którym towary zostają załadowane na pokład statku wyznaczonego przez kupującego w określonym terminie.
Reguły Incoterms 2020 dzielą się na dwie kategorie i są to reguły powszechne (dostępne dla wszystkich środków transportu) oraz dostępne jedynie dla transportu morskiego i wodnego śródlądowego. Do reguł powszechnych należą: EXW, FCA, CPT, CIP, DAP, DPU i DDP. Natomiast do reguł dla transportu morskiego i wodnego śródlądowego zalicza się reguły: FAS, CFR, CIF oraz omawianą w tym artykule regułę FOB, która jest zdecydowanie najczęściej wybierana we frachcie morskim. Warto jednak mieć świadomość, że wybór tej reguły przy imporcie z Chin towarów w kontenerach.
Sprzedający:
odpowiada za odprawę celną eksportową,
dostarcza towary na pokład statku wskazanego przez kupującego w określonym porcie wysyłki lub odpowiada za towary w ten sposób dostarczone,
ponosi koszty oraz ryzyko związane z towarami do momentu załadowania ich na statek.
Kupujący:
wybiera jednostkę pływającą,
odpowiada za opłaty i ryzyko strat oraz szkód, którym mogą ulec towary od momentu ich dostarczenia,
opłaca przesyłkę morską, a także ubezpieczenie,
dopełnia formalności po dotarciu towarów do miejsca docelowego.
Fotowoltaika to branża, która rozwija się niezwykle dynamicznie na całym świecie. Liderem pod względem produkcji komponentów do instalacji fotowoltaicznych są Chiny. Czy zatem jest to opłacalny pomysł na biznes? Jakie warunki techniczne muszą spełnić ogniwa i modułu solarne? O tym w dzisiejszym wpisie.
Rozważasz sprowadzanie chińskich mebli do Polski? Zastanawiasz się, czy import mebli z Chin się opłaca? Odpowiedź brzmi tak, ale warto wiedzieć, dlaczego tak jest. Dziś publikuję garść porad na temat tego, jak wygląda kwestia cła i produkcji w przypadku tej branży.
Chiny są dzisiaj największym producentem części samochodowych na świecie. W przeciągu ostatnich lat urosły także do mina największego rynku zbytu komponentów do aut. Skąd bierze się tak duże zainteresowanie i popularność tych produktów? Podpowiadamy, że nie chodzi tylko o ceny!
Gestia transportowa to prawa i obowiązki związane z organizowaniem transportu oraz kosztami wynikającymi z przewozu, które obowiązują zarówno importerów, jak i eksporterów.