Ochrona znaku towarowego – firma w Chinach

16 lipca 2019
5/5 - (7 votes)
Ochrona znaku towarowego – firma w Chinach

Czy jesteś pewien, że możesz importować z Chin pod swoją nazwą i logo? Może okazać się, że nie. W Chinach obowiązuje prawo first to file rule – każda osoba może zarejestrować nie swój znak towarowy, o ile zrobi to pierwsza. A potem zażądać od faktycznego właściciela milionów za odsprzedanie. Dlatego rejestracja znaku towarowego w Chinach to pierwsza rzecz, którą należy zrobić przed zabraniem się za sprowadzanie towarów. Jak to zrobić i ile to kosztuje? Wszystkiego dowiesz się z tego poradnika.

Dlaczego rejestracja znaku towarowego jest konieczna?

Każdy podmiot, który chce w przyszłości zajmować się importem towarów z Chin, powinien zarejestrować swój znak towarowy w tym kraju. Znak towarowy to logo + nazwa marki. W przypadku importu z Chin jest to szczególnie istotne. Funkcjonujące tu prawo „kto pierwszy, ten lepszy” sprawia, że każda osoba może zastrzec nie swój znak, nawet taki należący do wielkich światowych koncernów. To oczywiście stwarza pole do nadużyć.

W ostatnich latach kwitnie w Chinach proceder, który polega na tym, że osoby masowo rejestrują znaki towarowe zachodnich firm, zanim zrobią to ich właściciele. Następnie oczywiście próbują odsprzedać je z wielkim zyskiem. Taka nieprzyjemna niespodzianka spotkała nawet największych, między innymi Elona Muska i jego znak „Tesla” czy nawet firmę Apple i iPady. W Chinach jest to całkowicie legalna procedura, ale dla nas, importerów z Chin, nastręcza wiele kłopotów. Dlatego zanim rozpoczniesz import z Chin towarów pod jakąś konkretną nazwą i logiem, musisz przede wszystkim zarejestrować tu swój znak towarowy.

rejestracja znaku towarowego symbol

Zastrzeżenie znaku towarowego a import z Chin

Rejestracja znaku towarowego jest także istotna z czysto prawnego powodu. Jeśli nie jesteś właścicielem logo i nazwy handlowej widniejącej na towarach, które sprowadzasz, możesz mieć problemy żeby w ogóle rozpocząć produkcję. Tutejsze fabryki nie mogą produkować rzeczy, na których ciąży zarejestrowany przez kogoś innego znak towarowy. Ten kij ma też drugi koniec. Jeśli chcecie sprzedawać coś do Chin, ale Wasz znak towarowy jest już zastrzeżony przez kogoś innego, nie będziecie mieli możliwości. Jedyne co Wam pozostanie to próba odkupienia od chińskiego właściciela nazwy i znaku handlowego Waszej własnej firmy.

Jak zarejestrować znak towarowy w Chinach?

Z powodów, o których napisałem powyżej, lepiej być mądrym przed szkodą i po prostu zarejestrować tu swój znak na przyszłość. Jest to możliwe za pośrednictwem różnych firm pośredniczących. W Fullbax oferuję zastrzeżenie znaku towarowego kompleksowo w ramach jednej oddzielnej usługi. Oznacza to ni mniej ni więcej, że jako importer z Chin płacisz raz, a otrzymujesz pełną rejestrację nazwy handlowej, i logo w Chinach na 10 lat. Po 10 latach rejestrację trzeba zgodnie z chińskim prawem odnowić. Usługa obejmuje:

 • złożenie wniosku o zastrzeżenie znaku towarowego, czyli logo oraz nazwy firmy,
 • rejestracją znaku towarowego na terenie całych Chin kontynentalnych,
 • rejestrację znaku towarowego na 10 lat,
 • wszystkie opłaty skarbowe do chińskiego urzędu znaków towarowych (China Trademark Office https://www.chinatrademarkoffice.com/),
 • wysyłkę wszystkich dokumentów do Polski, w tym najważniejszego – certyfikatu własności znaku towarowego.

Ile kosztuje rejestracja znaku towarowego?

wzor certyfikatu znaku towarowego

Wzór certyfikatu własności znaku towarowego wydany przez chiński urząd znaków towarowych.

Rejestracja znaku towarowego za naszym pośrednictwem to cena 2.000 zł bez żadnych ukrytych kosztów. Jest to równowartość ok. 470 euro. Usługę tę oferuję z pełną wiedzą na temat rejestracji znaków towarowych. Mieszkam na co dzień w Chinach i prowadzę tu kilka firm. Namawiam wszystkich swoich Klientów do zastrzegania marki w Chinach. Lepiej jest zainwestować 2000 zł raz na 10 lat niż ryzykować, nawet w małym stopniu, że chińscy celnicy skonfiskują nam towar. Ponadto mogę wystawić FV na spółkę z Hongkongu i odpadnie koszt 23% VAT. W kwocie 2.000 zł zawarty jest cały serwis łącznie z chińskimi opłatami rządowymi i wysyłką wszystkich dokumentów do Polski.

Ważne informacje:

 • ochrona znaku towarowego obowiązuje już 30 dni po złożeniu wniosku do urzędu w Chinach,
 • ochrona obowiązuje przez pełnych 10 lat,
 • pełna procedura zajmuje od 3 miesięcy do 1,5 roku.

Rejestracja znaku towarowego w Chinach – potrzebne dokumenty

Klasyfikacja nicejska

Firma chcąca zastrzec swój znak towarowy musi określić kategorię produktu. Istnieje 45 klas towarów i usług zgodnie z klasyfikacją nicejską Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (w skrócie NCL). W chinach tych 45 klas dzieli się na dalsze podklasy, które trzeba precyzyjne dopasować. Tym także zajmujemy się my w ramach kompleksowej usługi.

Firma chcąca zastrzec swój znak towarowy musi określić kategorię produktu. Istnieje 45 klas towarów i usług zgodnie z klasyfikacją nicejską Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (w skrócie NCL). W chinach tych 45 klas dzieli się na dalsze podklasy, które trzeba precyzyjne dopasować. Tym także zajmujemy się my w ramach kompleksowej usługi.

Do pełnego zastrzeżenia Twojego logo i nazwy potrzebne jest złożenie wniosku w języku chińskim, który będzie zawierał wszystkie niezbędne informacje, a także podpis i oficjalną pieczęć Twojej firmy. Stroną tłumaczeniową zajmujemy się my. Ponadto zajmujemy się także potrzebną klasyfikacją według klasyfikacji nicejskiej (NCL). Dokumenty, których będziemy potrzebować podczas procesu rejestracji to:

 • wniosek rejestracji znaku towarowego (lub pełnomocnictwo w przypadku składania wniosku za pośrednictwem naszej agencji),
 • kopia świadectwa rejestracji spółki,
 • nazwa i adres firmy podane w języku angielskim i chińskim,
 • podpis dyrektora firmy,
 • sześć kopii drukowanej cyfrowej wersji proponowanego znaku towarowego,
 • kategoria proponowanego znaku towarowego i 10 kategorii pomocniczych,
 • objaśnienie znaków towarowych.
UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (7 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X