Facebook
CIF to jedna z Międzynarodowych Reguł Handlu, czyli Incoterms. Określają one warunki światowej wymiany towarów, a także informują o podziale kosztów oraz odpowiedzialności między kupującym a sprzedawcą. Reguły Incoterms są aktualizowane co 10 lat – obecnie (od 2020 roku) funkcjonują reguły Incoterms 2020. Wśród wszystkich reguł to właśnie CIF jest jedną z najdłużej istniejących.
CIF jest jedną z reguł Incoterms 2020 i oznacza Koszt, Ubezpieczenie i Fracht (Cost, Insurance and Freight). Jest to jedna z najpopularniejszych i najdłużej istniejących reguł Incoterms. Obowiązywała także w ramach reguł Incoterms 2010, które funkcjonowały przez minione 10 lat.
W przypadku reguły CIF sprzedający ma obowiązek:
Natomiast kupujący ma obowiązek:
W przypadku reguły CIF w ramach Incoterms 2020 uznaje się, że sprzedawca dostarczył towary w chwili, kiedy przewożone materiały mijają nadburcie statku w porcie załadowania. W tym momencie ryzyko w przypadku uszkodzenia lub utracenia towarów zostaje przeniesione ze sprzedającego na kupującego.
Natomiast w przypadku, kiedy transport towarów odbywa się za pośrednictwem kilku przewoźników, a więc przewożony jest najpierw z punktu A do B, np. statkiem dowozowym, a następnie z punktu B do C, np. statkiem oceanicznym, ryzyko za towar sprzedający przestaje ponosić w momencie, gdy towar będzie już w punkcie A.
Warunki dostawy towarów w przypadku reguły CIF Incoterms 2020 stosowane są wyłącznie do transportu drogą wodną, a więc do transportu morskiego oraz transportu śródlądowego.
Jeśli chodzi o ubezpieczenie w ramach CIF, zasady Incoterms 2020 mówią o tym, że zawiera je sprzedający na rzecz kupującego. Warto jednak pamiętać, że to kupujący musi mieć na uwadze kwestie prawne, które mówią o tym, że sprzedający jest zobowiązany jedynie do uzyskania ubezpieczenia z minimalnym pokryciem (chyba że strony ustaliły inaczej).
Okres ochrony ubezpieczeniowej obejmuje transport towarów i zabezpiecza kupującego od momentu, w którym przejmuje on na siebie ryzyko za przewożone towary, czyli od chwili, kiedy towar jest ładowany na pokład w porcie załadunku. Ubezpieczenie trwa natomiast do momentu dostarczenia towaru do portu przeznaczenia. Jeśli chodzi o kwotę ubezpieczenia, to powinno ono wynosić tyle, co sumę ceny uzgodnionej w kontrakcie + 10%.
Uczestnictwo w targach w Chinach w 2022 roku w znacznej większości będzie możliwe za pośrednictwem kanałów online. Targi w wersji internetowej pozwalają na szczegółowe zapoznanie się z ofertami chińskich przedsiębiorców bez konieczności wychodzenia z domu.
Święta to czas, na który czeka wielu z nas – nie tylko małych, ale i dużych. Czekają na nie także importerzy zajmujący się sprowadzaniem z Chin dekoracji świątecznych.
Import to zakup towarów lub usług za granicą do wykorzystania ich na rynku krajowym. Przepisy polskiego prawa podatkowego definiują import jako nabywanie towarów lub usług w krajach spoza Unii Europejskiej, a więc możemy mówić na przykład o imporcie z Chin.
Dropshipping to dla wielu osób najlepszy sposób na wejście do branży e-commerce. Korzystają z niego osoby, które nie posiadają dużych środków do zainwestowania. W tym przypadku przedsiębiorca pośredniczy między klientem a dostawcą. W ramach dropshippingu można współpracować zarówno z polskimi, jak i zagranicznymi sprzedawcami.