Facebook
CIF to jedna z Międzynarodowych Reguł Handlu, czyli Incoterms. Określają one warunki światowej wymiany towarów, a także informują o podziale kosztów oraz odpowiedzialności między kupującym a sprzedawcą. Reguły Incoterms są aktualizowane co 10 lat – obecnie (od 2020 roku) funkcjonują reguły Incoterms 2020. Wśród wszystkich reguł to właśnie CIF jest jedną z najdłużej istniejących.
CIF jest jedną z reguł Incoterms 2020 i oznacza Koszt, Ubezpieczenie i Fracht (Cost, Insurance and Freight). Jest to jedna z najpopularniejszych i najdłużej istniejących reguł Incoterms. Obowiązywała także w ramach reguł Incoterms 2010, które funkcjonowały przez minione 10 lat.
W przypadku reguły CIF sprzedający ma obowiązek:
Natomiast kupujący ma obowiązek:
W przypadku reguły CIF w ramach Incoterms 2020 uznaje się, że sprzedawca dostarczył towary w chwili, kiedy przewożone materiały mijają nadburcie statku w porcie załadowania. W tym momencie ryzyko w przypadku uszkodzenia lub utracenia towarów zostaje przeniesione ze sprzedającego na kupującego.
Natomiast w przypadku, kiedy transport towarów odbywa się za pośrednictwem kilku przewoźników, a więc przewożony jest najpierw z punktu A do B, np. statkiem dowozowym, a następnie z punktu B do C, np. statkiem oceanicznym, ryzyko za towar sprzedający przestaje ponosić w momencie, gdy towar będzie już w punkcie A.
Warunki dostawy towarów w przypadku reguły CIF Incoterms 2020 stosowane są wyłącznie do transportu drogą wodną, a więc do transportu morskiego oraz transportu śródlądowego.
Jeśli chodzi o ubezpieczenie w ramach CIF, zasady Incoterms 2020 mówią o tym, że zawiera je sprzedający na rzecz kupującego. Warto jednak pamiętać, że to kupujący musi mieć na uwadze kwestie prawne, które mówią o tym, że sprzedający jest zobowiązany jedynie do uzyskania ubezpieczenia z minimalnym pokryciem (chyba że strony ustaliły inaczej).
Okres ochrony ubezpieczeniowej obejmuje transport towarów i zabezpiecza kupującego od momentu, w którym przejmuje on na siebie ryzyko za przewożone towary, czyli od chwili, kiedy towar jest ładowany na pokład w porcie załadunku. Ubezpieczenie trwa natomiast do momentu dostarczenia towaru do portu przeznaczenia. Jeśli chodzi o kwotę ubezpieczenia, to powinno ono wynosić tyle, co sumę ceny uzgodnionej w kontrakcie + 10%.
Elektronika stoi na szczycie produktów najczęściej importowanych z Chin. Z roku na rok sprowadza się jej coraz więcej i dotyczy to zarówno małych, jak również dużych przedsiębiorców. To wciąż doskonały sposób na zarobienie pieniędzy. Towary z Chin wyróżniają się bowiem dobrą ceną w połączeniu ze świetną jakością.
Jeśli zamawiasz towar z Chin, masz kilka możliwości sprowadzenia go do Polski. Jedną z dróg, jaką możesz wybrać, jest droga morska. Tak jak każdy rodzaj transportu, tak i transport morski ma swoje wady i zalety. Warto więc dopasować sposób przewozu towarów do swoich potrzeb i możliwości. Dziś skupimy się na tym, dlaczego warto wybrać właśnie...
Czy jesteś pewien, że możesz importować z Chin pod swoją nazwą i logo? Może okazać się, że nie. W Chinach obowiązuje prawo first to file rule – każda osoba może zarejestrować nie swój znak towarowy, o ile zrobi to pierwsza. A potem zażądać od faktycznego właściciela milionów za odsprzedanie. Dlatego rejestracja znaku towarowego w Chinach...
Jeśli zastanawiasz się, jak przebiega proces importu z Chin na zamówienie, na jakie etapy się dzieli oraz jakie dokumenty należy dostarczyć, zapraszamy do lektury. W poniższym artykule staramy się odpowiedzieć na wszelkie nurtujące pytania, które dotyczą najważniejszych kwestii związanych z transportem towarów z Chin do Polski. Od czego zacząć import z Chin na zamówienie? Kiedy podejmiesz decyzję...