Międzynarodowy kolejowy list przewozowy

10 listopada 2021
5/5 - (1 vote)
Międzynarodowy kolejowy list przewozowy

 

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Czym jest międzynarodowy kolejowy list przewozowy?
  2. Co musi zawierać międzynarodowy kolejowy list przewozowy?
  3. Kolejowy list przewozowy CIM

 

 

Międzynarodowy kolejowy list przewozowy to jeden z dokumentów, o którym nie można zapomnieć przy imporcie z Chin koleją. Podobnie jak w przypadku innych środków transportu, tak przy przewozie towarów pociągiem, niezbędne jest posiadanie listu przewozowego. Czym jest międzynarodowy kolejowy list przewozowy i co powinien zawierać? Odpowiadamy!

Czym jest międzynarodowy kolejowy list przewozowy?

Międzynarodowy kolejowy list przewozowy jest to dokument, który potwierdza, że przewoźnik przyjął towar do transportu. Jest on konieczny w transporcie międzynarodowym, także w imporcie z Chin, gdyż stanowi dowód na to, że odpowiedzialność za ładunek została przekazana przewoźnikowi. Warto również dodać, że międzynarodowy kolejowy list przewozowy jest także potrzebny, by móc przeprowadzić procedurę odprawy celnej. Jest więc jednym z dokumentów celnych.

Co więcej, dla każdego środka transportu należy mieć inny rodzaj listu przewozowego. W przypadku transportu kolejowego jest to CIM i SMGS, zaś w przypadku frachtu morskiego konosament morski (B/O lub BOL), w przypadku frachtu lotniczego – Air Waybill (AWB), a przy transporcie drogowym jest to CMR.

Co musi zawierać międzynarodowy kolejowy list przewozowy?

Międzynarodowy kolejowy list przewozowy powinien zawierać przede wszystkim kluczowe informacje na temat nadawcy, odbiorcy, a także przewoźnika. Oprócz tego muszą się w nim znaleźć szczegółowe dane dotyczące cech ładunku oraz jego opakowania. Są to informacje o: rodzaju ładunku, wartości ładunku, jego wymiarach, a także ilości. Ponadto w międzynarodowym kolejowym liście przewozowym należy oznaczyć miejsce załadunku, jak również rozładunku i – jeśli jest taka konieczność – opisać inne ważne szczegóły przewozu towarów.

Kolejowy list przewozowy CIM

Kolejowy list przewozowy CIM to dowód przyjęcia towaru do przewozu w międzynarodowym transporcie kolejowym. Obwiązuje on w znakomitej większości państw UE, a także w kilku państwach Afryki i Azji. Są to kraje, które przystąpiły do konwencji COTIF (Konwencja o międzynarodowym przewozie kolejami) ustanowionej przez OTIF (Międzyrządowa Organizacja Międzynarodowych Przewozów). To konwencja, która ujednolica system prawny w zakresie przewozu towarów, osób i bagażu, a także zasad użytkowania wagonów i infrastruktury międzynarodowej komunikacji kolejowej.

Państwa, w których obowiązuje kolejowy list przewozowy CIM to: państwa członkowskie UE, Afganistan, Albania, Algieria, Armenia, Azerbejdżan, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Gruzja, Iran, Kosowo, Maroko, Norwegia, Pakistan, Północna Macedonia, Serbia, Szwajcaria, Tunezja, Ukraina oraz Wielka Brytania.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (1 vote)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X