Facebook
Rokrocznie Polacy sprowadzają coraz więcej samochodów z zagranicy. W ubiegłym roku było to niemal milion aut, a duża część z nich pochodziła z Państwa Środka. Import samochodów z Chin do Polski z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Czy taki zakup naprawdę się opłaca? Czy warto sprowadzać auta z Państwa Środka? Odpowiadamy!
Chiny to jeden z największych producentów samochodów na świecie. W Państwie Środka każdego roku przybywa fabryk, które specjalizują się w produkcji aut, także tych elektrycznych. Gdzie swoje siedziby mają najwięksi dostawcy samochodów w Chinach? Zdecydowanie w prowincji Guangdong. To właśnie tutaj warto przyjechać, by poznać oferty kluczowych producentów aut, z którymi warto nawiązać współpracę, jeśli chodzi o import samochodów z Chin. Ponadto warto również uwagę na prowincję Jilin, w szczególności miejscowość Changchun, a także miasto Szanghaj oraz Nankin w prowincji Jiangsu, które zrzeszają fabryki, specjalizujące się w produkcji samochodów ciężarowych. Co więcej, wielu znanych producentów ma również swoje siedziby w prowincji Hubei. Ważnym ośrodkiem, w którym kwitnie produkcja samochodów osobowych jest zaś Pekin, czyli stolica Chin.
Co zaś z samochodami elektrycznymi z Chin? W tym przypadku Chiny również są zdecydowanym numerem jeden. Państwo Środka jest największym producentem NEV (ang. New Energy Vehicles) na świecie. Co więcej, w Chinach swoją siedzibę mają fabryki ponad 400 producentów samochodów elektrycznych, w tym BAIC Motor, SAIC Motor oraz BYD. Warto również dodać, że coraz więcej zagranicznych marek inwestuje w produkcję samochodów elektrycznych właśnie w Państwie Środka.
Warto zacząć od tego, że sprowadzenie samochodu z Chin na własną rękę jest praktycznie niemożliwe. Zwłaszcza, jeśli nie masz doświadczenia w imporcie towarów z zagranicy, najlepszym wyjściem jest skorzystanie z pomocy firmy pośredniczącej, która ma na swoim koncie realizację zleceń związanych ze sprowadzaniem aut z Państwa Środka, a także odpowiednie kompetencje w tym temacie. Nawiązując współpracę z taką firmą, oddajesz w jej ręce kwestie związane zarówno ze znalezieniem dostawcy, transportem, jak i sprawami formalnymi. Nie musisz się więc niczym martwić. Twoim zadaniem będzie jedynie odebranie samochodu z miejsca docelowego.
Dlaczego jeszcze warto skorzystać ze wsparcia pośrednika? Jeśli raz zdecydujesz się na import samochodów z Chin z pomocą firmy pośredniczącej, gdy w przyszłości będziesz potrzebować części do konkretnego auta, taka firma bez problemu będzie mogła skontaktować się ze sprawdzonym dostawcą i zorganizować import części samochodowych z Chin.
Jedną z kwestii, które należy rozważyć, decydując się na import samochodów z Chin, jest transport zakupionych towarów. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest spedycja morska, a dokładniej jeden z rodzajów transportu drogą morską, czyli RO-RO (ang. Roll On/Roll Off). Oznacza transportowanie ładunków tocznych oraz pojazdów i sprawdza się przy imporcie dużej ilości samochodów osobowych, a także ciężarówek. Pojazdy transportowane są na specjalnie przystosowanych statkach o dużej przestrzeni ładunkowej, przeznaczonej dla wielu pojazdów.
Warto również dodać, że od każdego sprowadzanego z Chin samochodu należy także odprowadzić niezbędne opłaty, takie jak cło, podatek VAT oraz akcyzę. Na początku najistotniejsze jest ustalenie wartości celnej, ponieważ wartość ta powiększona o kwotę cła pozwoli na obliczenie podatku akcyzowego. Natomiast wartość celna powiększona o kwotę cła i kwotę podatku akcyzowego pozwoli obliczyć podatek VAT.
Wszystkie aktualne stawki celne oraz wysokość podatków najlepiej jest sprawdzić w specjalnym systemie ISZTAR. System ten stanowi bazę danych oraz informacji o obowiązujących środkach taryfowych (m.in. nomenklatura oraz stawki celne) i pozataryfowych, a także o podatkach (VAT i akcyza).
Poniżej przestawiamy listę najczęściej importowanych aut elektrycznych z Chin wraz z ich stawkami celnymi:Jeśli planujesz założyć swój biznes i zająć się importem towarów z Chin, musisz pamiętać, że podczas całego procesu napotkasz na różne problemy. Na szczęście części z nich można uniknąć, a innym szybko zaradzić.
Towar z Chin do Polski może dotrzeć na kilka sposobów. Samolotem, statkiem handlowym lub pociągiem. Najpopularniejszą metodą jest przywożenie towarów drogą morską, lecz transport kolejowy z Chin staje się coraz częściej wybieraną alternatywą. Dlatego dzisiaj opisuję jego wady i zalety.
Coraz więcej osób decyduje się na przejście w tryb pracy zdalnej nie tylko ze względu na obecną sytuację na świecie. Mimo pandemii, która wielu z nas skłoniła do pracy z domu, naprawdę duża część osób pracujących w Polsce już od lat wybiera właśnie to rozwiązanie. Dlaczego? Praca zdalna jest bowiem bardzo wygodna, jeśli oczywiście mamy w swoim domowym gabinecie odpowiednie meble, które sprawią, że osiem godzin spędzonych przy biurku nie skończy się bólem pleców.
W poprzednim artykule, dotyczącym transportu materiałów niebezpiecznych, skupiliśmy się na najważniejszych informacjach dotyczących przewozu owych materiałów. Dzisiaj z kolei zajmiemy się oznakowaniem oraz klasyfikacją w przewozie drogowym (ADR), śródlądowym (ADN) oraz kolejowym (RID). Ma to bardzo duże znaczenie w kwestii importu towarów z Chin do Polski, dlatego nie wolno przeoczyć tego tematu. Zapraszamy do lektury!...