Import samochodów z Chin

02 sierpnia 2021
3.4/5 - (14 votes)
Import samochodów z Chin

Rokrocznie Polacy sprowadzają coraz więcej samochodów z zagranicy. W ubiegłym roku było to niemal milion aut, a duża część z nich pochodziła z Państwa Środka. Import samochodów z Chin do Polski z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Czy taki zakup naprawdę się opłaca? Czy warto sprowadzać auta z Państwa Środka? Odpowiadamy!

Produkcja samochodów w Chinach – gdzie się odbywa?

Chiny to jeden z największych producentów samochodów na świecie. W Państwie Środka każdego roku przybywa fabryk, które specjalizują się w produkcji aut, także tych elektrycznych. Gdzie swoje siedziby mają najwięksi dostawcy samochodów w Chinach? Zdecydowanie w prowincji Guangdong. To właśnie tutaj warto przyjechać, by poznać oferty kluczowych producentów aut, z którymi warto nawiązać współpracę, jeśli chodzi o import samochodów z Chin. Ponadto warto również uwagę na prowincję Jilin, w szczególności miejscowość Changchun, a także miasto Szanghaj oraz Nankin w prowincji Jiangsu, które zrzeszają fabryki, specjalizujące się w produkcji samochodów ciężarowych. Co więcej, wielu znanych producentów ma również swoje siedziby w prowincji Hubei. Ważnym ośrodkiem, w którym kwitnie produkcja samochodów osobowych jest zaś Pekin, czyli stolica Chin.

Co zaś z samochodami elektrycznymi z Chin? W tym przypadku Chiny również są zdecydowanym numerem jeden. Państwo Środka jest największym producentem NEV (ang. New Energy Vehicles) na świecie. Co więcej, w Chinach swoją siedzibę mają fabryki ponad 400 producentów samochodów elektrycznych, w tym BAIC Motor, SAIC Motor oraz BYD. Warto również dodać, że coraz więcej zagranicznych marek inwestuje w produkcję samochodów elektrycznych właśnie w Państwie Środka.

Import z Chin samochodów – o czym należy pamiętać?

Warto zacząć od tego, że sprowadzenie samochodu z Chin na własną rękę jest praktycznie niemożliwe. Zwłaszcza, jeśli nie masz doświadczenia w imporcie towarów z zagranicy, najlepszym wyjściem jest skorzystanie z pomocy firmy pośredniczącej, która ma na swoim koncie realizację zleceń związanych ze sprowadzaniem aut z Państwa Środka, a także odpowiednie kompetencje w tym temacie. Nawiązując współpracę z taką firmą, oddajesz w jej ręce kwestie związane zarówno ze znalezieniem dostawcy, transportem, jak i sprawami formalnymi. Nie musisz się więc niczym martwić. Twoim zadaniem będzie jedynie odebranie samochodu z miejsca docelowego.

Dlaczego jeszcze warto skorzystać ze wsparcia pośrednika? Jeśli raz zdecydujesz się na import samochodów z Chin z pomocą firmy pośredniczącej, gdy w przyszłości będziesz potrzebować części do konkretnego auta, taka firma bez problemu będzie mogła skontaktować się ze sprawdzonym dostawcą i zorganizować import części samochodowych z Chin.

Import samochodów z Chin – transport, cło, podatek i akcyza

Jedną z kwestii, które należy rozważyć, decydując się na import samochodów z Chin, jest transport zakupionych towarów. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest spedycja morska, a dokładniej jeden z rodzajów transportu drogą morską, czyli RO-RO (ang. Roll On/Roll Off). Oznacza transportowanie ładunków tocznych oraz pojazdów i sprawdza się przy imporcie dużej ilości samochodów osobowych, a także ciężarówek. Pojazdy transportowane są na specjalnie przystosowanych statkach o dużej przestrzeni ładunkowej, przeznaczonej dla wielu pojazdów.

Warto również dodać, że od każdego sprowadzanego z Chin samochodu należy także odprowadzić niezbędne opłaty, takie jak cło, podatek VAT oraz akcyzę. Na początku najistotniejsze jest ustalenie wartości celnej, ponieważ wartość ta powiększona o kwotę cła pozwoli na obliczenie podatku akcyzowego. Natomiast wartość celna powiększona o kwotę cła i kwotę podatku akcyzowego pozwoli obliczyć podatek VAT.

Import samochodów elektrycznych z Chin a stawki celne

Wszystkie aktualne stawki celne oraz wysokość podatków najlepiej jest sprawdzić w specjalnym systemie ISZTAR. System ten stanowi bazę danych oraz informacji o obowiązujących środkach taryfowych (m.in. nomenklatura oraz stawki celne) i pozataryfowych, a także o podatkach (VAT i akcyza).

Poniżej przestawiamy listę najczęściej importowanych aut elektrycznych z Chin wraz z ich stawkami celnymi:

  • Pojazdy jedynie z silnikiem elektrycznym do napędu – 10%
  • Pojazdy zarówno z silnikiem tłokowym wewnętrznego spalania z zapłonem samoczynnym, jak i silnikiem elektrycznym, jako silnikami do napędu, innymi niż te zdolne do ładowania przez podłączenie do zewnętrznego źródła energii elektrycznej – 10%
  • Pojazdy zarówno z silnikiem tłokowym wewnętrznego spalania z zapłonem samoczynnym, jak i silnikiem elektrycznym, jako silnikami napędu, zdolnymi do ładowania przez podłączenie do zewnętrznego źródła energii elektrycznej – 10%

Import samochodów z Chin – wymagania prawne i dokumentacja

Pierwsza sprawa do ustalenia to pytanie czy samochód uzyskał świadectwo homologacji typu UE/WE (wymagane w Unii Europejskiej, może być wydane w dowolnym kraju UE).
Jeżeli samochód posiada świadectwo homologacji wydane w innym kraju UE to zgodnie z dyrektywą unijną Polska ma obowiązek uznać tę homologację. Za uznanie homologacji wydanych w innych państwach Unii Europejskiej odpowiada w Polsce Dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego (TDT -TRANSPORTOWY DOZÓR TECHNICZNY W WARSZAWIE ul. Puławska 125, 02-707 Warszawa).

Jeżeli samochód nie posiada homologacji to pozostaje skorzystać z procedury dopuszczenia jednostkowego pojazdu. Dopuszczenie jednostkowe składa się z dwóch etapów: etap I – przeprowadzenie badań i etap II – uzyskanie decyzji w Transportowym Dozorze Technicznym. Dopuszczenie jednostkowe potwierdza, że pojazd spełnia odpowiednie wymagania techniczne określone w rozporządzeniu Ministra Budownictwa, Transportu i Gospodarki Morskiej.

Do przeprowadzenia procedury dopuszczenia jednostkowego pojazdu należy przygotować:

  • wniosek o dopuszczenie jednostkowe pojazdu
  • dokument informacyjny pojazdu
  • kopie odpowiednich świadectw homologacji typu WE/UE (Jeśli nie posiadasz świadectw homologacji typu, załącz inne dokumenty potwierdzające spełnienie odpowiednich wymagań technicznych określonych w przepisach Unii Europejskiej lub regulaminach EKG ONZ). Jeśli nie posiadasz żadnych dokumentów świadczących o spełnieniu wymagań technicznych, konieczne będzie przeprowadzenie odpowiednich badań.
    Pełne określenie zakresu badań do dopuszczenia jednostkowego wymaga indywidualnej analizy, zatem zakres prac oraz zakres wymaganej do dostarczenia dokumentacji jest określany każdorazowo przez jedną z jednostek upoważnionych przez TDT.
  • dokument potwierdzający własność pojazdu,
  • kopia dowodu wniesienia opłaty za wydanie decyzji o dopuszczeniu jednostkowym pojazdu (800 zł).

 

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
3.4/5 - (14 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X