Import samochodów z Chin

02 sierpnia 2021
5/5 - (1 vote)
Import samochodów z Chin

Rokrocznie Polacy sprowadzają coraz więcej samochodów z zagranicy. W ubiegłym roku było to niemal milion aut, a duża część z nich pochodziła z Państwa Środka. Import samochodów z Chin do Polski z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Czy taki zakup naprawdę się opłaca? Czy warto sprowadzać auta z Państwa Środka? Odpowiadamy!

Import z Chin samochodów – o czym należy pamiętać?

Warto zacząć od tego, że sprowadzenie samochodu z Chin na własną rękę jest praktycznie niemożliwe. Zwłaszcza, jeśli nie masz doświadczenia w imporcie towarów z zagranicy, najlepszym wyjściem jest skorzystanie z pomocy firmy pośredniczącej, która ma na swoim koncie realizację zleceń związanych ze sprowadzaniem aut z Państwa Środka, a także odpowiednie kompetencje w tym temacie. Nawiązując współpracę z taką firmą, oddajesz w jej ręce kwestie związane zarówno ze znalezieniem dostawcy, transportem, jak i sprawami formalnymi. Nie musisz się więc niczym martwić. Twoim zadaniem będzie jedynie odebranie samochodu z miejsca docelowego.

Dlaczego jeszcze warto skorzystać ze wsparcia pośrednika? Jeśli raz zdecydujesz się na import samochodów z Chin z pomocą firmy pośredniczącej, gdy w przyszłości będziesz potrzebować części do konkretnego auta, taka firma bez problemu będzie mogła skontaktować się ze sprawdzonym dostawcą i zorganizować import części samochodowych z Chin.

Import samochodów z Chin – transport, cło, podatek i akcyza

Jedną z kwestii, które należy rozważyć, decydując się na import samochodów z Chin, jest transport zakupionych towarów. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest spedycja morska, a dokładniej jeden z rodzajów transportu drogą morską, czyli RO-RO (ang. Roll On/Roll Off). Oznacza transportowanie ładunków tocznych oraz pojazdów i sprawdza się przy imporcie dużej ilości samochodów osobowych, a także ciężarówek. Pojazdy transportowane są na specjalnie przystosowanych statkach o dużej przestrzeni ładunkowej, przeznaczonej dla wielu pojazdów.

Warto również dodać, że od każdego sprowadzanego z Chin samochodu należy także odprowadzić niezbędne opłaty, takie jak cło, podatek VAT oraz akcyzę. Na początku najistotniejsze jest ustalenie wartości celnej, ponieważ wartość ta powiększona o kwotę cła pozwoli na obliczenie podatku akcyzowego. Natomiast wartość celna powiększona o kwotę cła i kwotę podatku akcyzowego pozwoli obliczyć podatek VAT.

Wszystkie aktualne stawki celne oraz wysokość podatków najlepiej jest sprawdzić w specjalnym systemie ISZTAR. System ten stanowi bazę danych oraz informacji o obowiązujących środkach taryfowych (m.in. nomenklatura oraz stawki celne) i pozataryfowych, a także o podatkach (VAT i akcyza).

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (1 vote)
Szybki kontakt

    imię

    email/telefon

    wiadomość