Transport morski z Chin – zalety i bezpieczeństwo

29 sierpnia 2019
5/5 - (33 votes)
Transport morski z Chin – zalety i bezpieczeństwo

Jeśli zamawiasz towar z Chin, masz kilka możliwości sprowadzenia go do Polski. Jedną z dróg, jaką możesz wybrać, jest droga morska. Tak jak każdy rodzaj transportu, tak i transport morski ma swoje wady i zalety. Warto więc dopasować sposób przewozu towarów do swoich potrzeb i możliwości. Dziś skupimy się na tym, dlaczego warto wybrać właśnie transport morski kontenerów. Zapraszamy do lektury.  

Konkurencyjna cena – transport morski z Chin 

Jeśli chodzi o zalety transportu morskiego, za najważniejszą z nich wskazuje się konkurencyjność cenową. Koszty są naprawdę bardzo niskie w porównaniu z transportem lotniczym czy kolejowym. W przeciągu ostatnich lat import z Chin statkami osiągnął niezwykle przystępne ceny. Oczywiście zależą one m.in. od ilości przewożonych towarów, masy, objętości, miejsca załadunku oraz rozładunku czy rodzaju transportowanych produktów, jednak każdy, kto decyduje się na przewóz towarów drogą morską, może mieć pewność, że jest to najtańsza opcja.

By maksymalnie obniżyć koszty, warto skorzystać z transportu drobnicowego, który polega na konsolidacji ładunków. Oznacza to, że towary z wielu zamówień są łączone w zbiorczy transport, dzięki czemu opłata ponoszona jest jedynie za fracht. Jest ona niższa niż w przypadku przewozu kontenerowego. I chociaż przewóz towarów drogą morską trwa zwykle około miesiąca, warto poczekać dłużej, by móc zaoszczędzić na imporcie. Koszty są bowiem zależne od czasu transportu. Im szybciej, tym więcej musimy zapłacić. A niskie ceny przewozu towarów są niewątpliwie ogromną zaletą transportu morskiego, dlatego jeśli nie przeszkadza Ci nieco dłuższy czas oczekiwania, możesz z powodzeniem skorzystać z tej opcji.

Transport morski kontenerow z Chin

Ogromna ładowność i brak ograniczeń wagowych 

Towar drogą morską można wysłać na dwa sposoby. Pierwsza opcja to transport kontenerami morskimi (FCL), druga natomiast to drobnica morska (LCL). FCL, czyli Full Container Load oznacza przewóz towarów osobnymi kontenerami, które nie zawierają żadnych innych produktów. W takim przypadku opłata jest ponoszona za cały zbiornik – bez względu na to, czy został wypełniony w całości czy nie. LCL, czyli Less than Container Load to również przewóz kontenerowy, jednak znajdują się w nim produkty, które trafią do wielu odbiorców, a nie tylko do jednego. Dzięki temu możliwe jest przewożenie zarówno małych zamówień, jak również transportowanie bardzo dużych ilości towarów praktycznie bez ograniczeń wagowych, a także bez barier powierzchniowych, co jest niewątpliwą zaletą transportu morskiego. Pozwala to na przewóz nawet bardzo wielu kontenerów wypełnionych produktami podczas jednego kursu statku. To sprawia, że transport morski z Chin cieszy się ogromną dużą popularnością zarówno wśród kontrahentów, jak i spedytorów. 

Czy transport morski z Chin jest bezpieczny? 

Warto poświęcić również chwilę kwestii bezpieczeństwa transportu morskiego z Chin. Jest to jedna z najstarszych form przewozu towarów, która jest popularna do dzisiaj. Z czego wynika jej renoma? Otóż towary z Chin przewożone statkami są bardzo dobrze chronione zarówno przed działaniem czynników atmosferycznych (np. przed deszczem czy silnym słońcem), jak i przed jakimikolwiek uszkodzeniami. To bardzo duża zaleta transportu morskiego w porównaniu z innymi opcjami przewozu towarów. Co więcej, kontenery są tak skonstruowane, że zarówno ich załadunek, jak również rozładunek jest bardzo prosty i wygodny. 

Oprócz tego warto wspomnieć, że w przypadku transportu morskiego z Chin dużo rzadziej dochodzi do wypadków niż przy transporcie lotniczym czy kolejowym, dlatego też cieszy się on tak dużą popularnością. Choć w przeszłości niebezpieczne zdarzenia miały miejsce znacznie częściej, przyczyniły się one do podjęcia starań w celu poprawienia poziomu bezpieczeństwa podczas transportu towarów statkami. Wprowadzone przepisy chronią również przewozy realizowane drogą morską, a to wszystko za sprawą Międzynarodowej Organizacji Morskiej, która sporządziła szczegółowe regulacje i obostrzenia w kwestii przewozu produktów. Także osoby, które zajmują się przewozem towarów od strony technicznej są specjalnie przeszkoleni, by jak najlepiej reagować w sytuacjach kryzysowych. Przy każdym transporcie mają oni obowiązek skontrolować stan statku, jak również sprzętu, który jest na nich używany oraz sprawdzić obecność środków ratunkowych. Dzięki temu wypadki na morzu zdarzają się dziś znacznie rzadziej. 

zalety transportu morskiego

Zalety transportu morskiego – podsumowanie 

Jak widać zalet transportu morskiego jest wiele. Ta najważniejsza to zdecydowanie konkurencyjność cenowa w porównaniu z innymi rodzajami przewozu towarów. Oprócz tego dużym udogodnieniem dla kontrahentów jest możliwość transportowania zarówno produktów w małych, jak i bardzo dużych ilościach. Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem są kwestie bezpieczeństwa. Dzięki temu, że transport morski rozwinął się niebywale w ciągu ostatnich lat, zamawiając towar z Chin możesz mieć pewność, że dotrze on do Ciebie w nienaruszonym stanie.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (33 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X