Transport intermodalny z Chin – czym się charakteryzuje?

20 czerwca 2019
4.8/5 - (5 votes)
Transport intermodalny z Chin – czym się charakteryzuje?

Firmy transportowe wykorzystują różnorodne formy przewozu towarów. Ich wybór zależy przede wszystkim od miejsca dostawy, odbioru oraz przeładunku. Bardzo często zdarza się, że jeden środek transportu nie jest wystarczający. Można wtedy skorzystać np. z transportu kombinowanego, multimodalnego, łamanego lub transportu intermodalnego, o którym przeczytasz więcej w poniższym artykule. 

Co to jest transport intermodalny? 

Transport intermodalny dotyczy takiego przewozu towarów, w którym stosuje się więcej niż jeden rodzaj transportu. Może to być np. transport powietrzny i kolejowy lub morski i kolejowy, ale nie tylko. Co więcej, stosując taką metodę dostawy wykorzystuje się tylko jedną jednostkę ładunkową na całej trasie przewozu ładunków, której nie można zmieniać. Jest to kontener albo nadwozie wymienne. Nie dotyczy to oczywiście przeładunku samego towaru podczas zmiany metody transportu. Warto również wspomnieć, że podczas transportu intermodalnego może występować tylko jedna umowa o przewóz oraz jeden wykonawca odpowiedzialny za przebieg dostawy towaru. 

Zalety i wady transportu intermodalnego

Zalety i wady transportu intermodalnego 

Transport intermodalny bez wątpienia posiada wiele zalet, które sprawiają, że jest to sposób międzynarodowego przewozu towarów, na który warto zwrócić uwagę. Jego najpopularniejsze atuty to: 

 • wpływ na obniżenie kosztów transportu, także globalnego procesu transportowego, 
 • gwarancja szybkiej, bezpiecznej i terminowej dostawy (bez przestojów), 
 • niskie ryzyko uszkodzenia przewożonych ładunków,  
 • wzrost jakości świadczonych usług transportowych, 
 • większa dostępność do usług przewozowych, 
 • wielość sposobów przewozu towarów, 
 • możliwość transportu większej ilości towarów za jednym razem, 
 • duża częstotliwość kursów na różnych trasach, 
 • różne sposoby załadunku oraz rozładunku towarów, 
 • zoptymalizowane koszty, 
 • wysoka wydajność transportu. 

Jak każda opcja, także transport intermodalny ma swoje wady. Mimo że nie jest ich wiele, warto o nich wspomnieć. Jednym z minusów jest fakt, że podczas transportu wymagane jest zastosowanie profesjonalnych urządzeń do przeładunku, dzięki którym możliwy jest przewóz ogromnych ładunków, ważących nawet kilka lub kilkanaście ton. Choć pozwalają dokonać tego, czego nie są w stanie zrobić maszyny stacjonarne, są dość kosztowne. Mowa o dźwigach, żurawiach, suwnicach czy maszynach samojezdnych, które są niezbędnym ekwipunkiem na terminalach kolejowych. Zarówno ich zakup, jak również instalacja wykonana przez fachowców wiąże się z ogromną inwestycją. Mimo wszystko warto ponieść jej koszty, ponieważ z pewnością prędko się zwróci. 

Transport intermodalny – podsumowanie 

W przeciwieństwie do tradycyjnych form przewozu towarów, transport intermodalny uwzględniający drogę morską, kolejową lub powietrzną nie jest wystawiony na wpływ niekorzystnych warunków transportu, jak ma to miejsce chociażby przy przewozie ładunków transportem ciężarowym. Unikamy dzięki temu awarii czy uszkodzeń, które mogą powstać podczas jazdy autem. Co więcej, współpraca z firmą oferującą intermodalny przewóz towarów daje większe i bardziej zróżnicowane możliwości wyboru najbardziej optymalnego rodzaju transportu. Koszty transportu oraz czas oczekiwania na przewóz jest dopasowany do możliwości oraz potrzeb klienta. 

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
4.8/5 - (5 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X