Wady i zalety transportu kolejowego z Chin

24 kwietnia 2020
5/5 - (1 vote)
Wady i zalety transportu kolejowego z Chin

Towar z Chin do Polski może dotrzeć na kilka sposobów. Samolotem, statkiem handlowym lub pociągiem. Najpopularniejszą metodą jest przywożenie towarów drogą morską, lecz transport kolejowy z Chin staje się coraz częściej wybieraną alternatywą. Dlatego dzisiaj opisuję jego wady i zalety.

Import z Chin do Polski za pomocą kolei jest coraz bardziej popularny, w miarę jak od 2008 roku intensywnie rozwijany tzw. Nowy Jedwabny Szlak. Spółka China Railway Express podaje, że importerzy coraz chętniej przewożą towar z Chin do Europy właśnie koleją. W latach 2011–2016 liczba zrealizowanych przewozów wzrosła aż stukrotnie (z 17 do 1702). Z kolei w 2017 roku import z Chin objął już 3700 towarowych połączeń kolejowych.

W ramach inicjatywy Nowego Jedwabnego Szlaku coraz więcej pociągów jeździ bezpośrednio z Chin do Europy, na czym dużo zyskuje np. właśnie Polska. Nasze centralne położenie w Europie sprawia, że wiele pociągów handlowych przejeżdża przez nasz kraj, gdzie dokonuje przeładunków i rozładunków. Obecnie towar z Chin przybywa do nas z wielu miast centralnych Chin, np. Chengdu, Zhengzhou, Wuhan wraz z dowozami z kluczowych ośrodków przemysłowych na wybrzeżu – Shanghaiu, Ningbo, Shenzhen i Guangzhou (Kantonu). Pociągi zatrzymują się w Małaszewiczach, Łodzi i Warszawie. W styczniu 2020 roku do Polski przyjechał pierwszy najdłuższy pociąg bez przeładunku na granicy UE. Jego podróż trwała zaledwie 12 dni. Miał prawie kilometr długości i przywiózł 50 kontenerów.

Czym jest transport kolejowym?

Transport kolejowy to jeden z dwóch rodzajów transportu lądowego. Drugi to oczywiście transport drogowy. Kolej stanowi bardzo istotny sektor transportu lądowego. W szczególności mowa tu o transporcie towarowym, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Infrastruktura jest w tym przypadku bardzo sprzyjająca oraz wydajna. I nie chodzi wyłącznie o międzymiastowy przewóz towarów, ale również międzynarodowy, np. na trasie Chiny-Polska. Jak każdy rodzaj transportu, ma on swoje zalety, jak i wady, jednak w tym przypadku te pierwsze zdecydowanie przeważają. Za najczęściej wymienianą zaletę transportu kolejowego uważa się fakt, że jest on naprawdę korzystny pod względem ekonomicznym.

Transport kolejowy – najważniejsze informacje

Choć zdecydowanie najpopularniejszą formą transportu kolejowego jest transport pasażerski, to z roku na rok coraz większą popularność zdobywa transport towarów koleją. Od wielu lat z powodzeniem wykorzystywany jest do przewożenia różnego rodzaju produktów w USA, a obecnie coraz chętniej korzysta się z tej formy transportu również w Europie czy Azji. Jest to bowiem rozwiązanie, umożliwiające przewożenie jednorazowo naprawdę bardzo dużych ilości towarów. Efektywność przewozu towarów koleją jest tym większa, im dalej są one przewożone. Można więc wywnioskować, że transport kolejowy z Chin do Polski to naprawdę dobry wybór.

Transport kolejowy z Chin zalety

Wśród największych zalet można wymienić fakt bycia znakomitą alternatywą dla drogiego transportu lotniczego i długiego transportu morskiego. Transport kolejowy z Chin plasuje się w połowie drogi jeśli chodzi o koszt, jak i czas w jakim towary z Chin przybywają do Polski. Ponadto pociągi nie są tak zawodne jak np. ciężarówki i generalnie rzadko się psują. Nie są też uzależnione od sytuacji na drogach, od korków, blokad na granicach itd.

Dodatkowo kolejowy import z Chin jest bezpieczny i umożliwia przewożenie wielu rodzajów towarów, a to dzięki kilku rodzajom wagonów do wyboru. Mogą to być wagony chłodnie, cysterny, węglarki czy wagony kryte. Koleją z Chin można łatwiej też przewieść towary niebezpieczne zgodnie z wytycznymi RID (np. benzyna, olej napędowy, gazy techniczne czy kwas siarkowy). Takich możliwości nie zapewni nam samolot, którym nie może przewozić wielu typów towarów uznanych za niebezpieczne, a ponadto ma mniejszą ładowność niż pociąg towarowy z Chin.

Właśnie ładowność można dodać też jaką jedną z największych zalet pociągów, podobnie jak niższe zanieczyszczenie środowiska. Warto także dodać, że transport kolejowy z Chin jest najbardziej ekologiczny spośród wszystkich oferowanych metod. Podsumowując największe zalety transportu towarów z Chin koleją to:

  • duża ładowność pociągów,
  • możliwość przewożenie różnego typu towarów,
  • możliwość przewożenie towarów niebezpiecznych zgodnie z RID,
  • bezpieczny i mało awaryjny środek transportu,
  • szybki transport z Chin do Polski (od 7 do 14 dni),
  • ekologiczne podejście i niższa emisja spalin niż w przypadku transportu lotniczego.
Transport kolejowy

Transport kolejowy z Chin wady

Kolejowy import z Chin ma też swoje ograniczenia. W przypadku pociągów jest to przede wszystkim ograniczenie wynikające z faktu, iż pociągi mogą poruszać się tylko po liniach kolejowych oraz docierać tylko do miast, w których istnieje odpowiednio przystosowany dworzec Ponadto efektywność kolei jest mocno uzależnienia od warunków panujących na torach i w pobliżu trakcji. Jeśli np. drzewo spadnie na tory znajdujące się na trasie pociągu, możemy być niemal pewni, że towar z Chin dotrze z opóźnieniem. Może się ono wydłużyć, jeśli tory trzeba będzie przy okazji naprawić.

Do wad trzeba też zaliczyć niską opłacalność jeśli interesuje nas transport drobnicy z Chin oraz fakt, iż jest to transport intermodalny. Oznacza to, że często ładunek trzeba wcześniej dowieść ciężarówką do miasta, skąd wyrusza pociąg, co zwiększa koszt transportu. Jako ciekawostkę można dodać, że międzynarodowy transport kolejowy utrudnia różna szerokość torów, jaką stosują różne kraje. Np. pociągu Nowego Jedwabnego Szlaku wykorzystują sieć szerokotorową (1520 mm), który w przypadku Polski kończy się w Sławkowie. Trzeba pamiętać, że różna szerokość rozstawu szyn pociąga za sobą konieczność wyposażania pociągów w możliwość zmiany rozstawu kół.

Towar z Chin do Polski koleją. Czas i koszt

Czas transportu z Chin pociągiem oscyluje w granicach od 9 do 17 dni, z tym że najczęściej jest to ok. 12-14 dni. W ten sposób towar z Chin dociera do Polski niemal tak szybo jak samolotem. Dotarcie do Łodzi w Polsce zajmuje 14 dni w porównaniu do 28 dni w przypadku frachtu morskiego. Import z Chin pociągiem kosztuje stosunkowo mniej niż samolotem i nieco więcej niż drogą morską. Kolejowy import z Chin najbardziej opłaca się, kiedy wynajmiemy cały skład lub podejmujemy długofalową współpracę z firmą transportową czy spedycyjną. Przykładowo koszt transportu z Chin przy pomocy China Railway Express są prawie takie same jak koszty wysyłki towarów drogą morską. Cena za kontener to ok. 5.000-10.000 dolarów, jednak ostateczny koszt zależy od rodzaju i ilości przewożonych towarów.

Wady i zalety transportu kolejowego – podsumowanie

Każda forma transportu towarów ma swoje wady i zalety. Jak to wygląda w przypadku transportu kolejowego? Podsumujmy wcześniej zgromadzone informacje i zacznijmy od zalet:

  • Transport kolejowy zapewnia szybki przewóz towarów w porównaniu z transportem drogowym. Pociągi nie stoją w korkach i zawsze dojeżdżają na czas. Oczywiście warto wziąć pod uwagę sytuacje awaryjne, jednak te nie zdarzają się często.
  • Pociągi osiągają bardzo duże prędkości, dlatego docierają do celu stosunkowo szybko.
  • Znacznie rzadsze wypadki w porównaniu z transportem drogowym. Transport kolejowy jest jednym z najbezpieczniejszych.
  • Transport kolejowy jest bardziej ekologiczny, a to wszystko dzięki wysokiej ładowności. Z tego powodu względne zużycie energii oraz paliwa jest niższe niż w przypadku przewozu drogowego.
  • Dużym plusem transportu kolejowego jest jego łatwa dostępność.
  • Warto wspomnieć także o niskich cenach, które obowiązują w szczególności przy długich trasach.

Jakie są natomiast wady transportu kolejowego? Oto one:

  • Jednym z minusów przewozu towarów koleją jest ryzyko kradzieży. Jednak w rzeczywistości dotyczy to praktycznie każdego środka transportu. Na szczęście coraz więcej pociągów wyposażonych jest w systemy monitorowania.
  • Wielkość ładunku należy dostosować do wymagań infrastruktury kolejowej.
  • Podczas przewozu towarów koleją zdarzają się opóźnienia oraz awarie, które mogą niekiedy skomplikować przebieg dalszej podróży. Warto więc wziąć ewentualne niedogodności pod uwagę podczas planowania trasy.
  • Minusem może być także ograniczona elastyczność, ponieważ pociągi wyjeżdżają wyłącznie z określonych stacji o określonych porach.
UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (1 vote)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X