Transport drobnicowy LCL – definicja, użycie, koszty

08 lipca 2021
2.2/5 - (6 votes)
Transport drobnicowy LCL – definicja, użycie, koszty

Transport międzynarodowy rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wynika to z coraz większego zapotrzebowania na wszelkiego rodzaju towary. By móc efektywnie oraz skutecznie realizować zarówno import, jak i eksport towarów, niezbędna jest przede wszystkim dobra organizacja, jak i odpowiednie zarządzanie procesem transportu. Wybór metody przewozu ładunków zależy przede wszystkim od ich rodzaju, a także ilości oraz od możliwości finansowych. Jedną z najpopularniejszych metod jest transport drobnicowy LCL. Na czym polega i w jakim przypadku można go wykorzystać? Odpowiadamy!

Co oznacza LCL?

LCL (Less Container Load) to skrót, który potocznie oznacza drobnicę. Odnosi się więc do transportu mniejszych towarów w niewielkich ilościach. Towary w tym przypadku zajmują mniej niż jeden kontener i dzielą w nim miejsce z innymi przesyłkami, pochodzącymi od innych firm. Jeden kurs dzielony jest więc na towary kilku przedsiębiorców. Dzięki temu koszty dostawy są niższe dla jednego podmiotu.

Taka forma wysyłki towarów zazwyczaj wybierana jest przez przedsiębiorców, którzy realizują import na mniejszą skalę. Jest to dobre rozwiązanie w momencie zakupu małych partii produktów w różnym czasie i z różnych miejsc. LCL najczęściej daje możliwość przewozu towarów o wadze nieprzekraczającej 12 ton. Jeśli chodzi o koszty, są one ściśle uzależnione od objętości oraz wagi towarów.

W porcie, którym w tym przypadku jest magazyn konsolidacyjny, gromadzone są wszystkie towary, a następnie ładowane dla różnych odbiorców. Kontenery wypełnione towarami nadawane są zaś do portu docelowego. Czas oczekiwania w przypadku LCL wynosi od dwóch do sześciu tygodni.

Transport drobnicowy LCL

Transport drobnicowy LCL przeznaczony jest nie tylko dla małych przedsiębiorców, ale również dla większych firm, które kupują w różnych miejscach i różnym czasie mniejsze partie towarów. LCL z Chin pokazuje więc, że z Państwa Środka można sprowadzać nie tylko duże ilości towarów, ale i mniejsze partie produktów. Ogromnym plusem tej metody transportu jest jej cena, ponieważ jest ona stosunkowo tania. Koszty sprowadzenia towarów dzieli się bowiem na kilka podmiotów, które importują produkty w jednym kontenerze.

Transport morski LCL

Spedycja morska drobnicowa LCL jest niezwykle popularna. Uważa się nawet, że jest najczęściej spotykaną formą transportu towarów z Chin. Ceny transportu morskiego LCL są bardzo konkurencyjne w stosunku do transportu lotniczego czy kolejowego. Jest to zatem świetny sposób na zaoszczędzenie środków finansowych. Ostateczny koszt przesyłki zależy w dużym stopniu od jej objętości, jednak konsolidacja przesyłek pozwala na zredukowanie cen. Najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie oczywiście bezpośrednia podróż z portu w Chinach do portu w Polsce, ponieważ im mniej portów odwiedzi po drodze przesyłka, tym transport będzie tańszy. Ponadto transport morski LCL jest jedną z bezpieczniejszych metod przewozu towarów. Przesyłki w znacznej większości dostarczane są do celu w nienaruszonym stanie, a za problemy powstałe podczas transportu zawsze odpowiada firma spedycyjna, organizująca cały proces importu towarów.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
2.2/5 - (6 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X