Facebook
Zanim rozpoczniesz importować towary z Chin, musisz przejść przez szereg formalności, które pozwolą Ci przeprowadzić w pełni legalny i bezpieczny transport z Państwa Środka do Polski. Jeśli zastanawiasz się, jak przebiega import z Chin, a także jakich formalności trzeba dopełnić i jak do tego wszystkiego mają się faktury oraz dokumenty zakupu, zapraszamy do lektury naszego artykułu. Mamy nadzieję, że rozwieje on Twoje wątpliwości.
Jeśli zdarzy Ci się, że do zakupionych przez Ciebie towarów z Chin sprzedawca nie dołączy faktury i dokumentów zakupu, a w planach będziesz mieć ich sprzedaż w Polsce, to jeszcze nic straconego. Wciąż istnieje szansa na ich legalną sprzedaż. W takiej sytuacji najlepszym sposobem na uwiarygodnienie pochodzenia produktów są dokumenty aukcji, a także wniosek o wystawienie faktury. Pamiętaj, że sprzedaż towarów zakupionych bez faktury nie jest zabroniona. Zakup można potwierdzić na podstawie bankowych potwierdzeń zapłaty. Musisz jednak pamiętać, by zawierały one:
Oczywiście najbezpieczniej będzie jednak, gdy prawidłowo rozliczysz zakup towarów z Chin i zadbasz o to, by wszystkie dokumenty były odpowiednio wypełnione. Jakie dokumenty są najważniejsze przy imporcie towarów z Państwa Środka? Otóż przede wszystkim jest to wspomniana już faktura zakupu od sprzedawcy z Chin. Musisz pamiętać, że powinna być sporządzona w języku angielskim (zawarte symbole powinny być zaś przetłumaczone na język polski). Drugim najważniejszym dokumentem jest potwierdzenie importu towarów – SAD lub PZC (w przypadku formy elektronicznej).
Co więcej, w przypadku gdy transport towarów odbywa się drogą morską, konieczny będzie konosament, a w sytuacji, gdy materiały przewożone są drogą lotniczą, potrzebny będzie list przewozowy. Jeśli natomiast faktura nie zawiera informacji o wadze netto oraz brutto towarów, niezbędna będzie także specyfikacja towaru, czyli tzw. packing list.
Jeśli przeprowadzasz import z Chin jako firma, musisz posiadać również numer EORI. Dotyczy to wszystkich importerów sprowadzających towary z Państwa Środka w ramach działalności gospodarczej. Jest on niezbędny do dokonania odprawy celnej w kraju, który należy do Unii Europejskiej, czyli na przykład w Polsce.
By bez żadnych problemów przejść odprawę i opłacić cło nałożone na towary z Chin, musisz posiada
wspomniane powyżej dokumenty, takie jak faktura handlowa, dokument potwierdzający import towarów (PZC lub SAD), specyfikację towaru, list przewozowy lub konosament. Ważne są także dokumenty potrzebne przy imporcie konkretnego rodzaju towarów. Dotyczy to np. świadectwa pochodzenia, certyfikatu CE czy oznakowań i klas RID, ADR czy AND.
Jeśli zaś chcesz zapoznać się ze stawkami celnymi, najlepszym sposobem będzie odnalezienie ich w systemie ISZTAR. Jest to Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej, w którym dostępne są aktualne dane dotyczące towarów oraz taryf celnych obowiązujących na terenie Polski.
Drobnica morska to temat, który interesuje zwłaszcza początkujących importerów. Niestety nie zawsze jest opłacalna. Dowiedz się, na jakich warunkach i po jakich kosztach przewozi się ładunek drobnicowy. Wśród wielu początkujących importerów utarło się przekonanie, że sprowadzanie z Chin równa się załadowany po brzegi kontener. Wcale nie musi tak być. Transport drobnicy z Chin (LCL) to jedna z form...
Z uwagi na duże zainteresowanie sportami zimowymi rozwija się również import sprzętu narciarskiego z Chin. Które produkty cieszą się największa popularnością? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.
Kwiaty to piękna i ponadczasowa ozdoba, która jest uroczą dekoracją w naszych domach, ale nie tylko w nich. Niezwykle elegancko prezentują się również w urzędach, galeriach sztuki, centrach handlowych czy teatrach. Szczególnie świeże, cięte kwiaty wyglądają wyjątkowo i bez wątpienia ocieplają wnętrza. Niestety, choć są naprawdę urodziwe, nie są zbyt trwałe. Jest jednak sposób na to, by dłużej cieszyć się ich pięknem, a mianowicie – kwiaty sztuczne. ...
Towar z Chin został odebrany i opłacony, ale okazał się wadliwy? Jak wygląda reklamacja oraz jak zrobić zwrot towaru po odprawie celnej? Czy można odzyskać swoje pieniądze oraz zapłacone cło? Odpowiadamy na najczęstsze pytania. Zwrot towaru może być trudny, jeśli kontener przyszedł do nas z kraju nie będącego członkiem UE. Problem dotyczy szczególnie importu z...