Towar z Chin a brak faktur i dokumentów zakupu

26 lutego 2021
5/5 - (2 votes)
Towar z Chin a brak faktur i dokumentów zakupu

Zanim rozpoczniesz importować towary z Chin, musisz przejść przez szereg formalności, które pozwolą Ci przeprowadzić w pełni legalny i bezpieczny transport z Państwa Środka do Polski. Jeśli zastanawiasz się, jak przebiega import z Chin, a także jakich formalności trzeba dopełnić i jak do tego wszystkiego mają się faktury oraz dokumenty zakupu, zapraszamy do lektury naszego artykułu. Mamy nadzieję, że rozwieje on Twoje wątpliwości.

Czy faktura i dokument zakupu są konieczne przy imporcie z Chin?

Jeśli zdarzy Ci się, że do zakupionych przez Ciebie towarów z Chin sprzedawca nie dołączy faktury i dokumentów zakupu, a w planach będziesz mieć ich sprzedaż w Polsce, to jeszcze nic straconego. Wciąż istnieje szansa na ich legalną sprzedaż. W takiej sytuacji najlepszym sposobem na uwiarygodnienie pochodzenia produktów są dokumenty aukcji, a także wniosek o wystawienie faktury. Pamiętaj, że sprzedaż towarów zakupionych bez faktury nie jest zabroniona. Zakup można potwierdzić na podstawie bankowych potwierdzeń zapłaty. Musisz jednak pamiętać, by zawierały one:

  • dane nabywcy,
  • dane sprzedającego,
  • datę transakcji,
  • wartość transakcji,
  • przedmiot transakcji.

Jakie dokumenty są najważniejsze przy imporcie z Chin?

Oczywiście najbezpieczniej będzie jednak, gdy prawidłowo rozliczysz zakup towarów z Chin i zadbasz o to, by wszystkie dokumenty były odpowiednio wypełnione. Jakie dokumenty są najważniejsze przy imporcie towarów z Państwa Środka? Otóż przede wszystkim jest to wspomniana już faktura zakupu od sprzedawcy z Chin. Musisz pamiętać, że powinna być sporządzona w języku angielskim (zawarte symbole powinny być zaś przetłumaczone na język polski). Drugim najważniejszym dokumentem jest potwierdzenie importu towarów – SAD lub PZC (w przypadku formy elektronicznej).

Co więcej, w przypadku gdy transport towarów odbywa się drogą morską, konieczny będzie konosament, a w sytuacji, gdy materiały przewożone są drogą lotniczą, potrzebny będzie list przewozowy. Jeśli natomiast faktura nie zawiera informacji o wadze netto oraz brutto towarów, niezbędna będzie także specyfikacja towaru, czyli tzw. packing list.

Jeśli przeprowadzasz import z Chin jako firma, musisz posiadać również numer EORI. Dotyczy to wszystkich importerów sprowadzających towary z Państwa Środka w ramach działalności gospodarczej. Jest on niezbędny do dokonania odprawy celnej w kraju, który należy do Unii Europejskiej, czyli na przykład w Polsce.

Dokumenty niezbędne przy imporcie a odprawa celna

By bez żadnych problemów przejść odprawę i opłacić cło nałożone na towary z Chin, musisz posiada

wspomniane powyżej dokumenty, takie jak faktura handlowa, dokument potwierdzający import towarów (PZC lub SAD), specyfikację towaru, list przewozowy lub konosament. Ważne są także dokumenty potrzebne przy imporcie konkretnego rodzaju towarów. Dotyczy to np. świadectwa pochodzenia, certyfikatu CE czy oznakowań i klas RID, ADR czy AND.

Jeśli zaś chcesz zapoznać się ze stawkami celnymi, najlepszym sposobem będzie odnalezienie ich w systemie ISZTAR. Jest to Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej, w którym dostępne są aktualne dane dotyczące towarów oraz taryf celnych obowiązujących na terenie Polski.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (2 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X