Import agregatów prądotwórczych z Chin – o czym warto wiedzieć?

22 grudnia 2022
5/5 - (1 vote)
Import agregatów prądotwórczych z Chin – o czym warto wiedzieć?

Agregaty prądotwórcze są to urządzenia, które służą do produkcji prądu elektrycznego. To silniki spalinowe lub elektryczne wyposażone w alternator lub prądnicę. Agregaty prądotwórcze są często używane w sytuacjach, gdy zasilanie z sieci elektrycznej jest niedostępne lub niestabilne.

Największym producentem agregatów prądotwórczych są Chiny, które eksportują ponad ¼ wszystkich takich urządzeń. Interesuje Cię import agregatów z Chin? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat!

Spis treści:

  1. Produkcja agregatów prądotwórczych w Chinach – gdzie się odbywa?
  2. Agregaty z Chin a stawki celne
  3. Agregaty prądotwórcze z Chin a wymagania Unii Europejskiej

Produkcja agregatów prądotwórczych w Chinach – gdzie się odbywa?

Najwięcej ośrodków zajmujących się produkcją agregatów prądotwórczych w Chinach zlokalizowanych jest w południowo-wschodniej części Państwa Środka. Jeśli chodzi o agregaty przeznaczone do użytku przemysłowego, są one przede wszystkim wytwarzane w Fuzhou i Ningde w prowincji Fujian, w Taizhou w prowincji Zhejiang oraz w Weifang w prowincji Szantung. Z kolei producenci przenośnych agregatów swoje fabryki mają zlokalizowane głównie w Kantonie i Shenzhen w prowincji Guangdong oraz w Wenzhou i w Jiaxing w prowincji Zhejiang.

Agregaty z Chin a stawki celne

Decydując się na import z Chin agregatów prądotwórczych, początkowo sprawdź koniecznie wysokość cła z Chin na tego typu towary. Możesz to zrobić przy pomocy systemu ISZTAR (dla Polski) lub TARIC (dla wszystkich krajów UE).

Poniżej przestawiamy kilka przykładowych pozycji z systemu ISZTAR (Sekcja XVI – Maszyny i urządzenia mechaniczne; sprzęt elektryczny; ich części; urządzenia do rejestracji i odtwarzania dźwięku, urządzenia telewizyjne do rejestracji i odtwarzania obrazu i dźwięku oraz części i wyposażenie dodatkowe do tych artykułów), wraz z ich kodami nomenklatury oraz stawkami celnymi:

  • agregaty o mocy wyjściowej nieprzekraczającej 7,5 kVA – 8502 11 20 90 – 2,7%

  • agregaty o mocy wyjściowej przekraczającej 7,5 kVA, ale nieprzekraczającej 75 kVA – 8502 11 80 90 – 2,7%

  • agregaty o mocy wyjściowej przekraczającej 375 kVA, ale nieprzekraczającej 750 kVA – 8502 13 20 90 – 2,7%

Agregaty prądotwórcze z Chin a wymagania Unii Europejskiej

W zależności od rodzaju, agregatory prądotwórcze muszą być zgodne z następującymi aktami prawnymi Unii Europejskiej:

  • Dyrektywa 2000/14/WE

  • Dyrektywa 2006/42/WE

  • Dyrektywa 2012/19/UE (WEEE)

  • Dyrektywa 2014/30/UE

  • Dyrektywa 2014/35/WE

  • Rozporządzenie 2016/1628/UE

Należy także pamiętać, że agregaty prądotwórcze powinny posiadać certyfikat CE, który stanowi deklarację producenta, że oznakowany wyrób spełnia wymagania dyrektyw tzw. „Nowego Podejścia”. Ponadto muszą do nich zostać dołączone pełne dokumentacje techniczne oraz instrukcje obsługi z ostrzeżeniami.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (1 vote)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X