Facebook
Podczas importu z Chin należy zadbać o odpowiednią dokumentację, która poświadczy autentyczność całej procedury oraz jej zgodność z prawem. Jednym z takich dokumentów jest konosament, który spełnia kilka różnych funkcji. Czego dotyczy i co ma wspólnego z towarem z Chin? O tym wszystkim przeczytasz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!
Konosament, czyli Bill of Lading lub B/L to jeden z najistotniejszych dokumentów stosowanych podczas transportu morskiego. Jest to nic innego, jak potwierdzenie załadunku, które zaświadcza o tym, że towar został wydany przewoźnikowi, a także załadowany na pokład statku. Co więcej, konosament traktuje się również jako dowód wysłania towaru drogą morską. Ten dokument to potwierdzenie, że transportowany towar jest w jego posiadaniu oraz że przewoźnik ma za zadanie wydać go odbiorcy na zasadach, które zostały zapisane w konosamencie.
Konosament morski jest przede wszystkim dowodem przyjęcie ładunku do transportu statkiem. Zawarte jest w nim zobowiązanie, że przewoźnik ma obowiązek wydania ładunku w porcie przeznaczenia osobie, która posiada dokument B/L. Oprócz tego jest on papierem wartościowym, a także papierem towarowym, gdyż symbolizuje produkt, na który został wystawiony oraz upoważnia do dysponowania nim. Warto również pamiętać, że konosament nie jest umową przewozu towarów pomiędzy przewoźnikiem a załadowcą lub pomiędzy przewoźnikiem a odbiorcą. Jest to wyłącznie potwierdzenie przejęcia towaru przez przewoźnika.
Bardzo wiele różnych wzorów konosamentu znajdziesz w Internecie. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę hasło „konosament wzór”, a otrzymasz wiele przydatnych formularzy, które ułatwią Ci przygotowanie dokumentu. Poniżej przedstawiamy rubryki, jakie powinny znaleźć się w konosamencie i tłumaczymy je na język polski, ponieważ zdecydowana większość druków sporządzona jest w języku angielskim. Warto jednak pamiętać, że każdy morski list przewozowy może się nieco od siebie różnić.
Opis poszczególnych rubryk:
Konosament najczęściej wypełniany jest przez spedytora, ponieważ to zwykle on jest załadowcą występującym w imieniu eksportera. Dokument sporządzany jest w trzech oryginałach w języku angielskim. Mają one charakter papierów wartościowych. Dane do morskiego listu przewozowego pobierane są z kontraktu albo zlecenia spedycyjnego, dlatego bardzo istotne jest, by uprzednio sprawdzić rodzaj konosamentu oraz formę jego wystawienia. Dodatkowo koniecznie trzeba zwrócić uwagę na datę, nazwę, znakowanie oraz ilość towaru, a także port załadunku i wyładunku, jak również zgodę lub zakaz przeładunku. Te dane powinny zgadzać się z warunkami akredytywy.
Gdy konosament zostanie podpisany przez przewoźnika, załadowca ma obowiązek wysłać dokument do eksportera. Ten zaś składa go w banku razem z innymi dokumentami, ponieważ tylko w taki sposób może otrzymać należności za towar. Po uregulowaniu wszelkich należności konosament trafia do importera i stanowi on podstawę do odbioru towaru od przewoźnika w porcie przeznaczenia.
Chiny to kraj, który posiada absolutnie największe na świecie możliwości produkcyjne w zakresie okien. W Państwie Środka funkcjonuje ponad 3500 producentów, którzy kierują swoją ofertę nie tylko na rynek krajowy, ale także światowy.
Choć wciąż pokutuje stwierdzenie, że produkty na których widnieje napis „Made in China” są kiepskiej jakości, w rzeczywistości wcale nie musi tak być. Bardzo wiele towarów swoją funkcjonalnością i trwałością nie odstaje od tych produkowanych w innych krajach. Po prostu często do ich produkcji wykorzystywane są inne komponenty, które pozwalają na osiągnięcie niższej ceny. Jeśli...
Statek ro-ro to jeden ze środków transportu towarów drogą morską. Rorowiec – bo tak nazywany jest ten statek w języku polskim – przystosowany jest przede wszystkim do przewożenia ładunków tocznych i pojazdów.
Wciąż jeszcze można spotkać się z określeniem, że chińska jakość produktów woła o pomstę do nieba. Czy jest tak w rzeczywistości? Absolutnie nie!