Facebook
Każdego roku pierwszego dnia października rozpoczynają się obchody święta upamiętniającego proklamację Chińskiej Republiki Ludowej. Choć oficjalne obchody trwają trzy dni, święto kończy się po siedmiu dniach i są to dla Chińczyków dni wolne od pracy. W tym czasie wyjeżdżają oni do swoich rodzin, podróżują i odpoczywają. Czym jest Złoty Tydzień w Chinach, jaka jest jego historia i jak wyglądają obchody? Odpowiadamy!
Chiński Złoty Tydzień (Golden Week) to najdłuższe po chińskim Nowym Roku święto państwowe. Upamiętnia ono proklamowanie Chińskiej Republiki Ludowej na placu Tiananmen przez Mao Zedonga 1 października 1949 roku. Ten dzień rozpoczął zupełnie nowy okres w historii Chin. Dla wielu chińczyków tydzień pomiędzy 1 a 7 października każdego roku jest tygodniem wolnym od pracy. W tym okresie urzędy, szkoły wyższe czy fabryki, jak również wiele firm, także tych zajmujących się transportem z Chin do Polski jest zamkniętych.
Chińska Republika Ludowa w rzeczywistości została utworzona 21 września 1949 r., jednak święto narodowe przypada na 1 października. Dlaczego tak jest? To właśnie tego dnia Mao Zedong na Placu Tiananmen w Pekinie ogłosił powstanie nowego państwa i pokazał narodowi nową flagę. Co więcej, nowopowstały rząd ustanowił rezolucję, która mówi o tym, że 1 października jest świętem narodowym i tego dnia każdego roku w całych Chinach odbywają się obchody upamiętniające to wydarzenie.
Ponadto 1 dzień października rozpoczyna okres Złotego Tygodnia w Chinach, który trwa do 7 października. Po raz pierwszy Złoty Tydzień odbył się w roku 1999. Jest to czas, w którym rodziny z różnych zakątków kraju spotykają się, by razem świętować te ważne dla nich dni.
Oficjalne obchody Złotego Tygodnia w Chinach 2021 trwają trzy dni. Kluczowym wydarzeniem w tym czasie jest ceremonia wzniesienia flagi narodowej na Placu Niebiańskiego Spokoju. Następnie ma miejsce spektakularna parada militarna, podczas której prezentowane są siły zbrojne armii chińskiej. Wieczorem zaś mieszkańcy wielu chińskich miast mają okazję obejrzeć efektowne pokazy fajerwerków. Podczas Złotego Tygodnia odbywają się także liczne występy muzyczne i taneczne oraz pokazy tradycyjnej kaligrafii czy też malarstwa.
Warto również dodać, że w Chinach okres Złotego Tygodnia jest również czasem, kiedy sklepy notują najwyższe przychody w roku. Dzieje się tak, ponieważ Chińczycy, którzy mają w tym czasie wolne, wykorzystują ten czas na zakupy w centrach handlowych. W przeciwieństwie do urzędów, uczelni czy banków, pozostają one otwarte. Jeśli więc planujesz na ten okres wyjazd do Chin, możesz rozejrzeć się po sklepach i galeriach. Dowiedz się, co importować z Chin, jakie produkty są warte uwagi, a które z nich lepiej odpuścić.
Jak wspominaliśmy powyżej, Złoty Tydzień to okres, kiedy urzędy, fabryki i wiele firm, również tych zajmujących się importem z Chin z pośrednikiem jest zamkniętych. Z tego powodu kontakt z chińskimi partnerami biznesowymi może być utrudniony. Chińczycy w zdecydowanej większości wykorzystują ten czas na podróżowanie lub wyjeżdżają na ten okres do swoich rodzin. Jeśli więc chcesz zacząć realizować pomysł na własny biznes lub już współpracujesz z Chińczykami, weź pod uwagę, że w dniach, kiedy jest Złoty Tydzień 2021, czyli od 1 do 7 października 2021 r., załatwienie jakiejkolwiek sprawy biznesowej w Chinach będzie dosyć problematyczne.
Czy jesteś pewien, że możesz importować z Chin pod swoją nazwą i logo? Może okazać się, że nie. W Chinach obowiązuje prawo first to file rule – każda osoba może zarejestrować nie swój znak towarowy, o ile zrobi to pierwsza. A potem zażądać od faktycznego właściciela milionów za odsprzedanie. Dlatego rejestracja znaku towarowego w Chinach...
Cło na towary z Chin to jedna z najważniejszych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę podczas importu produktów do Polski. Każdy z nich ma bowiem przyporządkowaną nieco inną taryfę celną. Niektóre są nawet zwolnione z cła. Dowiedz się, jakie to towary. Zapraszamy do lektury!
Wielu importerów wcale nie zaczynało od szukania pomocników. Często mówili „Dam sobie radę sam i nie będę nikomu dodatkowo płacił, trzeba ciąć koszty”. Jednak po jakimś czasie natknęli się na problemy różnej maści. A wtedy odzywali się do mnie. Sprawdź, w czym pośrednik w transporcie z Chin może być pomocny. Spis treści (kliknij aby...
CFR to reguła Incoterms 2020 oznaczająca „koszt i fracht”. Obowiązkiem sprzedającego jest dostarczenie towarów kupującemu na pokładzie statku.