Złoty Tydzień w Chinach 2021

20 sierpnia 2021
5/5 - (1 vote)
Złoty Tydzień w Chinach 2021

Każdego roku pierwszego dnia października rozpoczynają się obchody święta upamiętniającego proklamację Chińskiej Republiki Ludowej. Choć oficjalne obchody trwają trzy dni, święto kończy się po siedmiu dniach i są to dla Chińczyków dni wolne od pracy. W tym czasie wyjeżdżają oni do swoich rodzin, podróżują i odpoczywają. Czym jest Złoty Tydzień w Chinach, jaka jest jego historia i jak wyglądają obchody? Odpowiadamy!

Czym jest chiński Złoty Tydzień?

Chiński Złoty Tydzień (Golden Week) to najdłuższe po chińskim Nowym Roku święto państwowe. Upamiętnia ono proklamowanie Chińskiej Republiki Ludowej na placu Tiananmen przez Mao Zedonga 1 października 1949 roku. Ten dzień rozpoczął zupełnie nowy okres w historii Chin. Dla wielu chińczyków tydzień pomiędzy 1 a 7 października każdego roku jest tygodniem wolnym od pracy. W tym okresie urzędy, szkoły wyższe czy fabryki, jak również wiele firm, także tych zajmujących się transportem z Chin do Polski jest zamkniętych.

Złoty Tydzień w Chinach – historia

Chińska Republika Ludowa w rzeczywistości została utworzona 21 września 1949 r., jednak święto narodowe przypada na 1 października. Dlaczego tak jest? To właśnie tego dnia Mao Zedong na Placu Tiananmen w Pekinie ogłosił powstanie nowego państwa i pokazał narodowi nową flagę. Co więcej, nowopowstały rząd ustanowił rezolucję, która mówi o tym, że 1 października jest świętem narodowym i tego dnia każdego roku w całych Chinach odbywają się obchody upamiętniające to wydarzenie.

Ponadto 1 dzień października rozpoczyna okres Złotego Tygodnia w Chinach, który trwa do 7 października. Po raz pierwszy Złoty Tydzień odbył się w roku 1999. Jest to czas, w którym rodziny z różnych zakątków kraju spotykają się, by razem świętować te ważne dla nich dni.

Złoty Tydzień w Chinach 2021 – jak wyglądają obchody?

Oficjalne obchody Złotego Tygodnia w Chinach 2021 trwają trzy dni. Kluczowym wydarzeniem w tym czasie jest ceremonia wzniesienia flagi narodowej na Placu Niebiańskiego Spokoju. Następnie ma miejsce spektakularna parada militarna, podczas której prezentowane są siły zbrojne armii chińskiej. Wieczorem zaś mieszkańcy wielu chińskich miast mają okazję obejrzeć efektowne pokazy fajerwerków. Podczas Złotego Tygodnia odbywają się także liczne występy muzyczne i taneczne oraz pokazy tradycyjnej kaligrafii czy też malarstwa.

Warto również dodać, że w Chinach okres Złotego Tygodnia jest również czasem, kiedy sklepy notują najwyższe przychody w roku. Dzieje się tak, ponieważ Chińczycy, którzy mają w tym czasie wolne, wykorzystują ten czas na zakupy w centrach handlowych. W przeciwieństwie do urzędów, uczelni czy banków, pozostają one otwarte. Jeśli więc planujesz na ten okres wyjazd do Chin, możesz rozejrzeć się po sklepach i galeriach. Dowiedz się, co importować z Chin, jakie produkty są warte uwagi, a które z nich lepiej odpuścić.

Jak wpływa Złoty Tydzień na transport i import z Chin?

Jak wspominaliśmy powyżej, Złoty Tydzień to okres, kiedy urzędy, fabryki i wiele firm, również tych zajmujących się importem z Chin z pośrednikiem jest zamkniętych. Z tego powodu kontakt z chińskimi partnerami biznesowymi może być utrudniony. Chińczycy w zdecydowanej większości wykorzystują ten czas na podróżowanie lub wyjeżdżają na ten okres do swoich rodzin. Jeśli więc chcesz zacząć realizować pomysł na własny biznes lub już współpracujesz z Chińczykami, weź pod uwagę, że w dniach, kiedy jest Złoty Tydzień 2021, czyli od 1 do 7 października 2021 r., załatwienie jakiejkolwiek sprawy biznesowej w Chinach będzie dosyć problematyczne.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (1 vote)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X