ISZTAR – jak korzystać?

08 listopada 2019
4.9/5 - (24 votes)
ISZTAR – jak korzystać?

Jeśli zdecydujesz się na rozpoczęcie importu towarów z Chin, musisz pamiętać, że oprócz szeregu dokumentów, niezbędnych do legalnego przewozu produktów pomiędzy Państwem Środka a Polską, konieczne jest również dopełnienie formalności związanych z cłem. Choć na początku może się to wydawać dość zawiłe i niezrozumiałe, w efekcie procedury są dosyć proste. Ponadto ogromną pomocą jest system ISZTAR, który gromadzi taryfy celne dla wszystkich produktów.

Co to jest ISZTAR?

ISZTAR to Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej, który prowadzony jest przez Służbę Celną Rzeczypospolitej Polskiej. Znajdziesz tam informacje dotyczące towarów, a także taryf celnych obowiązujących na terenie Polski. Poza tym ISZTAR pozwala na zapoznanie się z nomenklaturą towarową, informacjami o ograniczeniach w imporcie oraz eksporcie, stawkami podatku VAT oraz obowiązującymi akcyzami. System pomaga również sklasyfikować każdy towar, który chcesz importować.

ISZTAR – strona główna

Warto wiedzieć, że ISZTAR jest to system kompatybilny z TARIC (Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich), który z kolei prowadzony jest przez Dyrekcję Generalną Podatków i Unii Celnej i ma za zadanie integrować ustalenia prawne państw członkowskich UE związane z taryfami celnymi dla produktów rolnych oraz przemysłowych. Baza danych ISZTAR jest więc regularnie aktualizowana, dzięki czemu informacje zawarte w systemie są zawsze ważne.

Czym jest taryfa celna?

A czym właściwie jest taryfa celna? Otóż jest to urzędowy wykaz grup towarów, a także towarów podlegających ocleniu. Znajdują się w nim także stawki celne wszystkich towarów. Warto również dodać, że taryfa celna ISZTAR umożliwia określenie sposobu ustalania wartości celnej, a więc podstawy wymiaru cła, zwolnień od cła oraz stosowanych zniżek. Oprócz tego obejmuje listę towarów, których transport międzypaństwowy oraz wywożenie poza teren danego kraju jest niedozwolone. Wszystkie towary posiadają również swoje kody celne, do których przypisane są wysokości cła.

System ISZTAR – krok po kroku

Pierwsze zetknięcie się z systemem ISZTAR wcale nie musi być problematyczne. Poniżej postaramy się poprowadzić Cię krok po kroku przez wszystkie jego funkcje. Dzięki temu korzystanie z niego będzie naprawdę bardzo łatwe. Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

ISZTAR – przeglądanie taryfy

Co to jest ISZTAR

ISZTAR – Przeglądarka Taryfowa

Pierwsze opcje w systemie ISZTAR pojawiają się po kliknięciu w przycisk „Przeglądarka Taryfowa”. W lewym rogu wyświetli się lista opcji, wśród których pierwszą jest „Przeglądanie taryfy”, umożliwiająca wyszukanie produktu w systemie po kodzie nomenklatury lub kraju pochodzenia/przeznaczenia. Pozwala także na znalezienie informacji dodatkowych, takich jak uwagi prawne, noty wyjaśniające, listy towarów czy regulacje klasyfikacyjne.

Widnieje tu również przycisk, który przeniesie Cię do drzewa nomenklatury, pozwalającego na samodzielne znalezienie konkretnych produktów. Ta opcja jest szczególnie przydatna w sytuacjach, gdy nie znasz kodu towaru i nie potrafisz go sklasyfikować. Drzewo nomenklatury zawiera 21 sekcji, które dzielą produkty na różne kategorie. Są one na tyle precyzyjne, że odnalezienie interesujących Cię informacji nie będzie stanowiło najmniejszego problemu. Każda z sekcji podzielona jest na szczegółowe działy, a te z kolei na kolejne podkategorie, które grupują produkty według kodu nomenklatury.

Łatwiej będzie to zrozumieć na przykładzie. Jeśli więc szukasz dętek gumowych do rowerów, musisz wybrać Sekcję VII, czyli „Tworzywa sztuczne i artykuły z nich; kauczuk i artykuły z kauczuku”. Następnie klikasz „KAUCZUK I ARTYKUŁY Z KAUCZUKU”, po czym w tej kategorii odnajdujesz podkategorię „Dętki gumowe”, wybierasz ją i trafiasz na dętki gumowe „- W rodzaju stosowanych w rowerach” i odczytujesz dokładny kod nomenklatury, czyli 4013 20. Gotowe!

Kody celne ISZTAR – przeglądanie drzewa nomenklatury

Jak wspominaliśmy powyżej, kody celne ISZTAR można wyszukiwać z pomocą drzewa nomenklatury, które stanowi zbiór kodów towarów i jest zbudowane w hierarchicznym porządku. Warto dodać, że we wszystkich sekcjach uwzględnione są również Uwagi oraz Noty. Przechodząc do Uwag, znajdziesz tam uwagi prawne do sekcji, natomiast w Notach znajdują się informacje wyjaśniające do sekcji. Co więcej, w niektórych przypadkach do kodu na danym poziomie dowiązany jest link przypisu oraz link Wiążącej Informacji Taryfowej (WIT). Wybierając link WIT, zostaniesz przekierowany do systemu BTI EU.

Ważna wskazówka, która może ułatwić Ci przeglądanie drzewa nomenklatury, dotyczy kodów celnych. Pamiętaj, że nie musisz rozwijać drzewa krok po kroku, możesz natomiast od razu przejść do szukanego kodu, wpisując go w miejscu oznaczonym jako Kod nomenklatury. Teraz kliknij przycisk Przeglądaj drzewo nomenklatury, a zobaczysz wyszukiwany kod, ukazany w kontekście kodów sąsiednich.

Warto także wspomnieć o tym, że z ekranu Drzewo nomenklatury można z łatwością przejść do ekranu Stawki celne. Wystarczy kliknąć kod nomenklatury na najniższym poziomie, czyli takim, który nie posiada niższych kodów hierarchicznych. Z tego kodu ISZTAR można przejść do dowiązanych do niego środków.

ISZTAR – Wyszukiwanie tekstowe i Wyszukiwanie obszaru geograficznego

Istnieje także możliwość odszukania produktu poprzez opcję „Wyszukiwanie tekstowe”. W tym wypadku musisz wpisać w wyszukiwarkę dokładnie wyrażenie, które zawarte jest w kategorii. Oprócz tego użytkownicy chętnie korzystają z „Wyszukiwania obszaru geograficznego”, które pozwala na znalezienie kodu nomenklatury produktów poprzez wpisanie nazwy kraju, a także kodu kraju ISO albo kodu grupy krajów. W systemie ISZTAR możesz również sprawdzić informacje wstępne, zapoznać się z wymaganymi dokumentami, sprawdzić kody dodatkowe i skorzystać z wyszukiwarki kontyngentu.

Taryfy celne ISZTAR a data importu

System ISZTAR posiada jedną funkcję, która może okazać się szczególnie pożyteczna przy imporcie towarów. Chodzi o opcję Data symulacji, która umożliwia manipulowanie datami. Przyda się podczas określania zaległych rozliczeń. Wystarczy zmienić datę bieżącą na przeszłą, wpisując konkretny dzień, miesiąc i rok. Dowiesz się wtedy, jaki stan prawny obowiązywał w interesującym Cię momencie. Jeśli zechcesz wrócić do dzisiejszej daty, wystarczy, że klikniesz przycisk Ustaw datę bieżącą, a system automatycznie ją zmieni.

ISZTAR – czy warto z niego korzystać?

System ISZTAR jest to niewątpliwie ogromne ułatwienie dla importerów z Chin. Przeglądarka taryfowa pozwala bowiem szczegółowo określić kody nomenklatury dla danych produktów, które są niezbędne do dopełnienia formalności celnych. Poruszanie się po systemie nie jest też trudne. Nawet jeśli nie znasz dobrze oznaczeń towarów, które chcesz sprowadzać, odszukiwanie ich jest dosyć intuicyjne. Co więcej, dzięki temu, że bazy są stale aktualizowane, informacje zawarte w systemie są zawsze aktualne.

Jak szukać w ISZTAR – podsumowanie

Choć na początku wyszukiwanie kodów ISZTAR może wydawać się skomplikowane, z czasem staje się to to naprawdę proste. Narzędzie jest bowiem bardzo intuicyjne i funkcjonalne, dzięki czemu można bardzo szybko odnaleźć każdą taryfę celną. Co więcej, nie wymaga rejestracji i jest całkowicie darmowe. Dla osób, które na co dzień zajmują się importem z Chin, taka wyszukiwarka jest naprawdę dużym ułatwieniem. Przy pomocy przeglądarki taryfowej lub wyszukiwania tekstowego można w dosłownie kilka chwil ustalić, jaki kod nomenklatury ma dany towar czy też jaka taryfa celna na niego obowiązuje.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
4.9/5 - (24 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X