Facebook
Zioła wykorzystywane są w tradycyjnej medycynie chińskiej od wieków, stąd też Chińczycy znają się na nich jak mało kto. Naturalne zioła, jak również wykonywane na ich bazie produkty cieszą się w ostatnich latach bardzo dużą popularnością. Sięgamy po nie na co dzień, traktując jako uzupełnienie zdrowej i zrównoważonej diety. W związku z tym z roku na rok rośnie popyt na zioła, w tym również na zioła z Chin. Jeśli interesuje Cię temat importu ziół z Chin, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
Jednym z najpopularniejszych ziół z Chin jest bez wątpienia schisandra chinensis, która w Polsce nazywana jest cytryńcem chińskim. Zwiększa wytrzymałość organizmu, dodaje witalności i poprawia koncentrację. Ponadto bardzo znanym i cenionym ziołem z Chin jest żeń-szeń, który znany jest w medycynie naturalnej od ponad 4000 lat. Ma on działanie m.in. antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwcukrzycowe oraz wazodylatacyjne. Z Chin pochodzi również kolcowój chiński, którego owocami są bardzo popularne jagody goji. Są one bogate w błonnik pokarmowy, który ułatwia procesy trawienne, usprawnia pracę jelit i tym samym może wspomagać proces odchudzania.
Jeśli zastanawiasz się, gdzie warto szukać najlepszych producentów chińskich ziół, Twojej uwadze polecamy przede wszystkim prowincję Shaanxi, położoną w północno-środkowej części Chin oraz prowincję Jiangsu, położoną w środkowej części wschodniego wybrzeża Chin. Wiele zagłębi produkcyjnych zlokalizowanych jest także w położonej w środkowym biegu Jangcy prowincji Hunan, prowincji na wschodnim wybrzeżu Chin – Shandong oraz w mieście Tianjin.
Decydując się na import z Chin ziół, musisz przede wszystkim uzyskać świadectwo fitosanitarne. Wydaje je służba ochrony roślin państwa eksportującego. Dokument ten ma na celu potwierdzenie, że zioła chińskie są wolne od chorób i nie stanowią źródła zakażenia. Jest on wymagany przy imporcie towarów z Chin na teren Unii Europejskiej. Głównym zadaniem regulacji związanych z uzyskaniem świadectwa fitosanitarnego jest ochrona europejskich ekosystemów oraz lokalnych upraw rolniczych przed chorobami roślin, a także różnego rodzaju szkodnikami.
Zanim rozpoczniesz cały proces związany z importem ziół z Chin, koniecznie zapoznaj się ze stawkami celnymi, jakie zostały na nie nałożone. By sprawdzić, jakie jest cło z Chin na konkretne towary, skorzystaj z systemów ISZTAR lub TARIC, które integrują wszelkie ustalenia prawne państw członkowskich Unii Europejskiej związane z taryfami celnymi.
Jeśli zastanawiasz się, jakie cło zapłacisz, importując zioła z Chin, zapoznaj się z naszą listą najczęściej sprowadzanych ziół z Państwa Środka wraz z ich kodami nomenklatury i stawkami celnymi:
Szacuje się, że transport kolejowy z Chin będzie coraz chętniej wybieraną formą przesyłania towarów. Obecnie oczywiście króluje transport morski, jednak w samym 2019 roku z Chin do Europy przyjechało ponad 8 tys. pociągów wiozących odzież, elektronikę czy materiały papiernicze. Jeśli interesuje Cię zagadnienie związane z transportowaniem towarów z Chin pociągiem, w tym wpisie krótko przedstawiam wymiary kontenerów kolejowych i rodzaje wagonów towarowych z Chin.
W poprzednim artykule, dotyczącym transportu materiałów niebezpiecznych, skupiliśmy się na najważniejszych informacjach dotyczących przewozu owych materiałów. Dzisiaj z kolei zajmiemy się oznakowaniem oraz klasyfikacją w przewozie drogowym (ADR), śródlądowym (ADN) oraz kolejowym (RID). Ma to bardzo duże znaczenie w kwestii importu towarów z Chin do Polski, dlatego nie wolno przeoczyć tego tematu. Zapraszamy do lektury!...
FAS (ang. Free Alongside Ship) to reguła Incoterms 2020, która oznacza: „Dostarczone wzdłuż burty statku”.
CCC (ang. China Compulsory Certificate) to system certyfikacji, obowiązujący dla określonych towarów, które sprzedawane są na rynku chińskim.