Zioła z Chin – co warto wiedzieć o ich imporcie?

31 października 2022
5/5 - (1 vote)
Zioła z Chin – co warto wiedzieć o ich imporcie?

Zioła wykorzystywane są w tradycyjnej medycynie chińskiej od wieków, stąd też Chińczycy znają się na nich jak mało kto. Naturalne zioła, jak również wykonywane na ich bazie produkty cieszą się w ostatnich latach bardzo dużą popularnością. Sięgamy po nie na co dzień, traktując jako uzupełnienie zdrowej i zrównoważonej diety. W związku z tym z roku na rok rośnie popyt na zioła, w tym również na zioła z Chin. Jeśli interesuje Cię temat importu ziół z Chin, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Zapraszamy do lektury!

 

Spis treści:

 1. Jakie są najpopularniejsze chińskie zioła i gdzie się je produkuje?
 2. Jakie są wymogi dotyczące importu ziół z Chin?
 3. Zioła chińskie a stawki celne

 

Jakie są najpopularniejsze chińskie zioła i gdzie się je produkuje?

Jednym z najpopularniejszych ziół z Chin jest bez wątpienia schisandra chinensis, która w Polsce nazywana jest cytryńcem chińskim. Zwiększa wytrzymałość organizmu, dodaje witalności i poprawia koncentrację. Ponadto bardzo znanym i cenionym ziołem z Chin jest żeń-szeń, który znany jest w medycynie naturalnej od ponad 4000 lat. Ma on działanie m.in. antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwcukrzycowe oraz wazodylatacyjne. Z Chin pochodzi również kolcowój chiński, którego owocami są bardzo popularne jagody goji. Są one bogate w błonnik pokarmowy, który ułatwia procesy trawienne, usprawnia pracę jelit i tym samym może wspomagać proces odchudzania.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie warto szukać najlepszych producentów chińskich ziół, Twojej uwadze polecamy przede wszystkim prowincję Shaanxi, położoną w północno-środkowej części Chin oraz prowincję Jiangsu, położoną w środkowej części wschodniego wybrzeża Chin. Wiele zagłębi produkcyjnych zlokalizowanych jest także w położonej w środkowym biegu Jangcy prowincji Hunan, prowincji na wschodnim wybrzeżu Chin – Shandong oraz w mieście Tianjin.

Jakie są wymogi dotyczące importu ziół z Chin?

Decydując się na import z Chin ziół, musisz przede wszystkim uzyskać świadectwo fitosanitarne. Wydaje je służba ochrony roślin państwa eksportującego. Dokument ten ma na celu potwierdzenie, że zioła chińskie są wolne od chorób i nie stanowią źródła zakażenia. Jest on wymagany przy imporcie towarów z Chin na teren Unii Europejskiej. Głównym zadaniem regulacji związanych z uzyskaniem świadectwa fitosanitarnego jest ochrona europejskich ekosystemów oraz lokalnych upraw rolniczych przed chorobami roślin, a także różnego rodzaju szkodnikami.

Zioła chińskie a stawki celne

Zanim rozpoczniesz cały proces związany z importem ziół z Chin, koniecznie zapoznaj się ze stawkami celnymi, jakie zostały na nie nałożone. By sprawdzić, jakie jest cło z Chin na konkretne towary, skorzystaj z systemów ISZTAR lub TARIC, które integrują wszelkie ustalenia prawne państw członkowskich Unii Europejskiej związane z taryfami celnymi.

Jeśli zastanawiasz się, jakie cło zapłacisz, importując zioła z Chin, zapoznaj się z naszą listą najczęściej sprowadzanych ziół z Państwa Środka wraz z ich kodami nomenklatury i stawkami celnymi:

 • Cykoria palona – kod nomenklatury – 2101 30 11 00 – stawka celna: 11,5%
 • Imbir – kod nomenklatury: 2006 00 10 00 – stawka celna: 0%
 • Korzenie cykorii – kod nomenklatury: 1212 94 00 00 – stawka celna: 0%
 • Korzenie żeń-szenia – kod nomenklatury: 1211 20 00 00 – stawka celna: 0%
 • Owoce kolcowoju pospolitego (jagody Goji) – kod nomenklatury: 0813 40 95 10 – stawka celna: 2,4%
 • Przęśl – kod nomenklatury: 1211 50 00 00 – stawka celna: 0%
 • Suszone oregano – kod nomenklatury: 1211 90 86 40 – stawka celna: 0%
 • Tonkowiec wonny – kod nomenklatury: 1211 90 30 00 – stawka celna: 3%
 • Wąkrotka azjatycka (Centella asiatica) – kod nomenklatury: 1211 90 86 60 – stawka celna: 0%
UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (1 vote)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X