Facebook
Z dniem 16 lipca 2021 roku weszły w życie nowe przepisy regulowane rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1020 w sprawie nadzoru rynku oraz zgodności produktów, które dotyczą wyrobów oznakowanych CE. Nowa regulacja CE wprowadza kilka istotnych zmian, m.in. w zakresie usług świadczonych przez podmioty w trybie online. Czego dotyczą lipcowe zmiany wyrobów oznakowanych i co oznaczają dla przedsiębiorców? Odpowiadamy!
Oznaczenie lub oznakowanie CE (Conformité Européenne) na produkcie jest deklaracją producenta, że dany wyrób spełnia wymagania dyrektyw nowego podejścia Unii Europejskiej. Wszystkie towary, które są objęte nakazem posiadania oznaczenia CE, muszą przejść specjalne badania. Na ich podstawie sporządzany jest raport, który upoważnia do wystawienia certyfikatu. Jeśli producent posiada odpowiednie dokumenty, może otrzymać deklarację zgodności i nanieść oznaczenie CE na produkty. Podobnie jak dokumenty celne, certyfikat CE jest niezbędny przy imporcie towarów z Chin.
Wraz z wprowadzeniem nowej regulacji CE 2021 przedsiębiorcy, którzy wprowadzają do obrotu produkty oznaczone CE, będą musieli posiadać autoryzowanego przedstawiciela w UE. Może być to zarówno producent towaru, który sprzedaje go pod własną marką, jak i przedstawiciel wyznaczony oraz upoważniony przez producenta, importer czy też dostawca usług realizacji zamówień z siedzibą w Unii Europejskiej. Jednak bez względu na to, kim będzie ta osoba, warunkiem jest, by miała ona swoją siedzibę na terenie UE. Co więcej, każdy towar z oznakowaniem CE musi być także opatrzony danymi kontaktowymi do autoryzowanego przedstawiciela. Dane powinny znaleźć się na samym wyrobie lub na opakowaniu. Jeśli powyższe warunki nie zostaną spełnione, sprzedaż tych towarów jest nielegalna. Jest to bowiem tak samo ważne, jak ustalenie kodów CN czy HS Code w imporcie towarów z Chin.
Oznaczenie CE jest obowiązkowe dla produktów objętych unijnymi specyfikacjami, które zawierają wymóg zamieszczania oznakowania CE. Wyroby, które trzeba oznaczać znakiem CE – według nowej regulacji CE 2021 – to m.in.:
Nowa regulacja CE ma duże znaczenie dla przedsiębiorców, szczególnie tych spoza Unii Europejskiej, którzy kierują swoje produkty do krajów unijnych za pośrednictwem internetowych serwisów sprzedażowych. W przypadku, gdy przedsiębiorcy nie są dostawcami usług realizacji zamówień z siedzibą czy też miejscem zamieszkania w obrębie Unii Europejskiej, będą musieli posiadać autoryzowanego przedstawiciela w UE. Inaczej obrót towarów na rynku europejskim będzie niemożliwy. Nowa regulacja CE obejmuje towary produkowane poza Unią Europejską, stąd też powinny zwrócić na nią uwagę osoby, które zajmują się importem z Chin.
Chińskie zabawki erotyczne cieszą się dużym zainteresowaniem importerów z całego świata. W Polsce popularność tego typu gadżetów z roku na rok jest coraz większa, stąd też na imporcie zabawek erotycznych z Chin można dobrze zarobić.
Szacuje się, że transport kolejowy z Chin będzie coraz chętniej wybieraną formą przesyłania towarów. Obecnie oczywiście króluje transport morski, jednak w samym 2019 roku z Chin do Europy przyjechało ponad 8 tys. pociągów wiozących odzież, elektronikę czy materiały papiernicze. Jeśli interesuje Cię zagadnienie związane z transportowaniem towarów z Chin pociągiem, w tym wpisie krótko przedstawiam wymiary kontenerów kolejowych i rodzaje wagonów towarowych z Chin.
Czy wiesz, na czym polega kontrola towaru w Chinach? W dzisiejszym wpisie dowiesz się, jak skutecznie sprawdzić, czy dostawcy z Chin są wiarygodni oraz jak upewnić się, że towar został wyprodukowany zgodnie z warunkami zawartymi w umowie. Jak sprawdzić jakość towaru dostawcy? Każdy dostawca produkujący towar z Chin na import, będzie zapewniał Cię, że wszystko jest OK. Problem w tym, że jeśli przebywasz w...
LCL (Less Container Load) to skrót, który potocznie oznacza drobnicę. Odnosi się więc do transportu mniejszych towarów w niewielkich ilościach.