Import z Chin krok po kroku

07 grudnia 2022
4.3/5 - (293 votes)
Import z Chin krok po kroku

Chcesz zacząć importowanie towarów z Chin? Jest wiele spraw, o których musisz pamiętać. Umowa z dostawcą, kontrola produkcji, niekiedy konsolidacja towaru oraz oczywiście odprawa celna i transport. To tylko niektóre z rzeczy. W poradniku Import z Chin krok po kroku wyjaśniamy, jak wygląda cały proces. 

Zobacz w pigułce jakie działania składają się na kompleksową obsługę importu z Chin, od wyboru dostawcy aż po dostawę pod Twój adres w Europie produktów gotowych do odsprzedaży, z kompletem oznaczeń, instrukcji oraz dokumentów pozwalających na legalne wprowadzenie ich do obrotu. Obejrzyj video, a potem sprawdź szczegółowe informacje.

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Jak rozpocząć import z Chin?
  2. Import z Chin krok po kroku: Jak znaleźć dostawcę z Chin?
  3. Import z Chin krok po kroku: umowa i zaliczka za towar, kontrola produkcji
  4. Import z Chin krok po kroku: kontrola towaru, załadunek, dostawa
  5. Jak sprawdzić jakość towarów z Chin?
  6. Dlaczego warto pytać o czas realizacji zamówienia?
  7. Import z Chin krok po kroku: odprawa celna w Polsce
  8. Odprawa celna towaru z Chin w Niemczech. Czy to ma znaczenie?
  9. Kiedy nie płacimy VAT za próbki z Chin?
  10. Forma płatności i dostępne waluty a import z Chin
  11. Import z Chin a podatek dochodowy
  12. Import z Chin – jak rozliczyć VAT i cło?
  13. Import z Chin – jaki transport?
  14. Import z Chin – jaki kurier?
  15. Import towaru z Chin – jakie dokumenty?
  16. Jak wygląda import z Chin? Podsumowanie

Import z Chin to dość skomplikowane przedsięwzięcie, ale oczywiście możliwe do zrealizowania. I nie ma co mówić – cudowna sprawa. Żaden bowiem polski producent nie wyprodukuje towaru tak tanio jak chiński. Dlatego przygotowaliśmy poradnik Import z Chin krok po kroku. Zwracamy uwagę na etapy, które musi przejść osoba chcąca importować towary z Chin do Polski. Jest to poradnik w pigułce, który da ogląd na najważniejsze kwestie związane z importem towarów z Chin.

Jak rozpocząć import z Chin?

Zanim zdecydujesz się na import towarów z Chin do Polski, musisz koniecznie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rzeczywiście istnieje zapotrzebowanie na dane produkty, a jeśli tak, to na jakim poziomie. Co więcej, nie każdy towar opłaca się importować z Chin. Wytwarzanie niektórych produktów w Państwie Środka jest po prostu nieopłacalne. Otrzymujemy ogrom zapytań o to, co faktycznie się opłaca w imporcie. Zwracamy zawsze wtedy uwagę, że my możemy importować wszystko- pytanie czy masz na to odbiorców.

Kiedy zdecydujesz, co chcesz importować z Chin, musisz znaleźć odpowiednią fabrykę, która wyprodukuje towary dla Ciebie. Istnieją dwie możliwości poszukiwania dostawcy. Po pierwsze możesz udać się na branżowe targi w Chinach. Spotkasz na nich wielu producentów oraz zobaczysz wytwarzane przez nich towary. To świetna okazja do nawiązania relacji biznesowych. Drugie rozwiązanie to szukanie dostawcy przez Internet. W tym przypadku musisz pamiętać o tym, by dokładnie sprawdzić wiarygodność danej firmy, najlepiej na oficjalnych chińskich rządowych stronach internetowych.

Poniżej znajdziesz więcej szczegółów na temat początków importu z Chin. Dowiesz się:

  • na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze dostawcy,
  • jak powinna wyglądać umowa,
  • ile powinna wynosić zaliczka za towar,
  • na czym polega kontrola produkcji oraz towaru,
  • jak wygląda załadunek oraz dostawa.

Import z Chin krok po kroku: Jak znaleźć dostawcę z Chin?

Wybór dostawcy/fabryki w Chinach to początek drogi. Od niego zaczynamy cały import z Chin krok po kroku. Są dwie zasadnicze możliwości znalezienia fabryki, która wyprodukuje nam towar: targi w Chinach lub szukanie dostawcy przez internet na platformach B2B. 

Pierwsza opcja to oczywiście większe koszty i generalnie dużo większe przedsięwzięcie. Trzeba zarejestrować się jako uczestnik targów, uzyskać stosowne pozwolenia, załatwić sobie specjalną wizę do Chin i oczywiście tu przyjechać. Jeśli masz na to budżet i odpowiednie kontakty – świetnie! Targi w Chinach to fajna sprawa, bo to ogromny kraj i ogromny rynek, więc jest duże prawdopodobieństwo, że uda Ci się znaleźć grono potencjalnych partnerów biznesowych oraz dostawców z Chin. 

Druga opcja jest popularniejsza, ponieważ jest tańsza i w zasadzie wymaga tylko czasu i komputera z dostępem do internetu. Siadasz w domu i odwiedzasz specjalne portale z ofertami dostawców z Chin. Tutaj możesz przejrzeć ich ofertę, skontaktować się z nimi, a w razie wątpliwości co do wiarygodności takiego dostawcy – poprosić o więcej informacji/dokumenty potwierdzające, że masz do czynienia z uczciwą firmą. Pytasz o cenę i starasz się negocjować jak najlepsze warunki. 

Zwracamy Twoją uwagę, że z tą uczciwością fabryk w Chinach różnie bywa, jak wszędzie na świecie. Należy zachować czujność i nie wierzyć w ustne deklaracje. 

Jak znaleźć dostawcę z Chin?

Import z Chin krok po kroku: umowa i zaliczka za towar, kontrola produkcji

Ok, załóżmy, że udało Ci się znaleźć dostawcę, który wyprodukuje Twój towar w cenie, którą wynegocjowałeś. Teraz wszystko to trzeba spisać w formie umowy oraz zapłacić zaliczkę.

Ale zanim wpłacisz zaliczkę, szczególnie w przypadku nowych i dużych zleceń, rekomendujemy wykonać audyt fabryki. Przekonasz się czy faktycznie fabryka istnieje i posiada park maszynowy i wszystkie zasoby, które deklaruje. Pozwoli to wykluczyć jednoosobowych pośredników, którzy używają zdjęć, materiałów i dokumentów innych dostawców. Przykładowe audyty wraz z raportami oraz zdjęciami, znajdziesz tutaj

Wracając do zaliczki- ile taka wynosi? Sporo – zazwyczaj 30-50% wartości zamówienia. Dostawca z Chin zabezpiecza się oczywiście na wypadek, gdyby wyprodukował towar, a Ty byś w ostatniej chwili np. rezygnował. 

Następnie rusza produkcja. To jest etap importu z Chin krok po kroku, na którym może dojść do nieprzyjemnych sytuacji. Dobrze jest zabezpieczyć sobie możliwość kontrolowania produkcji. W jaki sposób? Na przykład umówić się, że dostawca z Chin będzie wysyłał Ci próbki towarów. W ten sposób będziesz mógł ocenić czy towar jest zgodny z ustaleniami. Czy zgadza się jego jakość i wygląd. Tak naprawdę możliwość takiej kontroli na odległość dobrze jest sobie zarezerwować już podczas negocjacji. Jeśli o tym zapomnisz – może być kłopot. Najlepszym sposobem na kontrolę produkcji jest kontrola na miejscu, wliczając w to wizytację fabryki. Dopiero widząc wiele rzeczy na własne oczy możemy ocenić, czy dobrze wybraliśmy dostawcę. 

Załadunek towaru

Import z Chin krok po kroku: kontrola towaru, załadunek, dostawa

Przechodzimy teraz do ostatniego punktu poradnika Import z Chin krok po kroku. Po wyprodukowaniu towaru dobrze jest, jeśli możemy skontrolować jakość takich produktów zanim dostaną one wysłane do Polski. W Fullbax obligatoryjnie przeprowadzamy inspekcję po produkcji. Następnie, jeśli wszystko jest OK, trzeba załatwić załadunek kontenera z Chin oraz odprawę celną. Trudniej będzie, jeśli potrzebna jest konsolidacja, czyli wyprodukowanie serii elementów w kilku fabrykach i zebranie tego w jeden kontener. 

Generalnie jeśli chodzi o transport z Chin, to wiele fabryk może to zrobić dla Ciebie za dodatkową opłatą. Pamiętaj tylko, że dostawca będzie chciał w ten sposób zarobić i narzucić wysoką prowizję. Wszystko to sprawia, że koszty całego importu z Chin rosną. Możesz także zorganizować transport za pomocą agencji pośredniczącej, agencji transportowej itd. 

Sam załadunek odbywa się w porcie. Na tym etapie, o ile nie jesteś tu na miejscu, nie masz wielu możliwości ostatecznego skontrolowania, co ładowane jest do kontenerów. Albo więc ufasz chińskiemu partnerowi, że wszystko będzie OK, albo wynajmujesz pośrednika, który dokona kontroli poprodukcyjnej i załadunku na miejscu. Wówczas możesz np. skontaktować się poprzez Skype’a czy Whatsapp’a i na żywo obserwować załadunek i plombowanie kontenera z Chin. 

Jak sprawdzić jakość towarów z Chin?

Istnieją dwa sposoby na to, aby ocenić jakość towarów sprowadzanych z Chin. Pierwszy to kontrola towaru na miejscu w Chinach, czyli audyt fabryki. Po podpisaniu zlecenia na import z Chin jako importer masz prawo odwiedzić fabrykę i poprosić o pokazanie pierwszych partii wyprodukowanych przedmiotów. Trzeba wówczas sprawdzić, czy towary odpowiadają warunkom umowy w zakresie rodzaju i jakości materiałów wykonania, w zakresie projektu technicznego jak i detali. Wizytacja fabryki chińskiej jest najlepszym sposobem na to, aby skontrolować jakość zamówionego towaru. Wymaga jednak podróży do Chin oraz znajomości przynajmniej podstaw chińskiego savoir-vivre’u (zobacz: negocjacje w Chinach). Oczywiście wiąże się to z kosztami, takimi jak bilet lotniczy do Chin, transport do hotelu, zakwaterowanie, transport do fabryki i z powrotem. 

Dla wszystkich, którzy potrzebują zaufanego Partnera na miejscu w Chinach- my przeprowadzamy każdorazowo kontrolę poprodukcyjne. Służą temu, żeby jeszcze zanim towar zostanie zapakowany, sprawdzić ilości jakość produktów- wszystko według Twoich wytycznych. Dzięki kontroli masz szansę zareagować, nim towar trafi do Polski. Otrzymujesz od nas raport, zdjęcia oraz filmy (zobacz tutaj realne przykłady z takich kontroli). Dopiero po upewnieniu się, że wszystko jest ok, przelewasz pozostałą część pieniędzy (zazwyczaj 50-70%). W sytuacji, gdy odnajdujemy wybrakowane produkty, reklamujemy je i dostawca musi je wymienić, poprawić itp. 

Jak sprawdzić jakość towarów z Chin

Drugą opcją jest zamówienie przesyłki z próbkami. Próbki z Chin, czyli tzw. sample to małe próbniki koloru, materiału i innych detali zamówionych produktów. Wysyła się je kurierem lotniczym, a maksymalny czas dostawy to do 10 dni. W przypadku bardzo małych elementów jest nawet możliwość wysłania do Polski gotowych produktów z partii testowej (np. sztuczna biżuteria, podzespoły do elektroniki itd.).

Dlaczego warto pytać o czas realizacji zamówienia?

Jeśli jesteśmy już po wstępnych rozmowach z chińskich dostawcą, warto w następnym kroku ustalić czas realizacji zamówienia. W zależności od wielu czynników import z Chin może trwać nawet rok. Oczywiście dotyczy to tylko bardo zaawansowanych maszyn rolniczych, form wtryskowych z Chin czy urządzeń sprowadzanych w większej ilości, a nie drobnych gadżetów. Niemniej warto mieć na uwadze, że na czas realizacji zamówienia wpływa rodzaj, stopień skomplikowania produktu, a także rodzaj transportu.

Najszybszy jest transport lotniczy (nawet 7 dni), ale jest po pierwsze najdroższy, a po drugie ma najwięcej ograniczeń. Samolotem nie wolno przewozić towarów uznanych za niebezpieczne, a ponadto zbyt ciężkich i zbyt dużych. Zresztą im cięższy i większy towar, tym mniej to się opłaca. Dlatego większość importerów z Chin wybiera transport morski, czyli załadowania kontenera z towarem na statek, który przypływa bezpośrednio do portu w Gdyni lub Gdańsku (ewentualnie do któregoś z portów w Niemczech). Transport morski z Chin jest najtańszy i najbardziej popularny jednak trwa najdłużej: od 4 do 6 tygodni. Nie poleca się go także do przewożenie towarów luksusowych, bardzo kruchych i wartościowych, jak dzieła sztuki. W takim przypadku lepiej wybrać transport lotniczy.

Trzecim środkiem transportu, który zyskuje coraz większą popularność, jest transport kolejowy z Chin. Niewiele osób wie, ale pomiędzy Polską a Chinami już w tym momencie kursują bezpośrednie pociągi towarowe. Co ważne, nie wymagają przeładunku na granicy Unii Europejskiej. Czas dostawy to wówczas zaledwie 12 dni. Pociąg z Chin jest tańszy niż transportowanie towarów samolotem, a prawie tak samo szybki. Średnia cena za kontener to ok. 5.000-10.000 dolarów, jednak sumaryczny koszt zależy od rodzaju i ilości przewożonych towarów.

Import z Chin krok po kroku: odprawa celna w Polsce

Na koniec poradnika Import z Chin krok po kroku zostaje odprawa celna w miejscu przeznaczenia, czyli np. w Polsce. Aby móc przejąć towar w krajach Unii Europejskiej potrzebny jest szereg dokumentów: morski list przewozowy, faktura handlowa, specyfikacja, deklaracja zgodności UE wystawiony przez producenta lub importera, świadectwo pochodzenia, ewentualne inne licencje i , raporty z testów, atesty i certyfikaty zależne od rodzaju importowanych produktów.

Odprawa celna towaru z Chin to dość skomplikowany temat, dlatego więcej informacji na ten temat przygotuję w oddzielnym wpisie. Póki co mam nadzieję, że mój poradnik import z Chin krok po kroku okaże się pomocny dla osób szukających na sam początek informacji podanych w pigułce.  

odprawa celna

Odprawa celna towaru z Chin w Niemczech. Czy to ma znaczenie?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, to jest istotne i co więcej, zmienia zupełnie charakter importu. W przypadku polskich importerów często zdarza się, że kontener z Chin odbierany jest w porcie w Hamburgu, a dopiero stamtąd przewożony jest do Polski. Wówczas to niemiecki urząd skarbowy dokonuje formalności, a import z Chin zmienia charakter na wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (WNT). W tej sytuacji jako importerzy jesteśmy musimy zarejestrować się jako podatnicy VAT-UE. Import z Chin rozliczany wtedy jak każde inne WNT, a podsumowaniu rozliczenia VAT-UE wpisujemy dane niemieckiego przedstawiciela fiskalnego.

Kiedy nie płacisz VAT za próbki z Chin?

W przypadku większych produktów chiński producent może wysłać tylko określoną ilość próbek o określonej wielkości. Próbki są wolne od opłaty cła, jeśli ich wartość nie przekracza 150 euro oraz zwolnione z podatku VAT o ile łączna wartość próbek w przesyłce nie przekracza 22 euro, a próbki zostały wysłane bezpośrednio do odbiorcy. Trzeba pamiętać, że pilnowanie tych parametrów pomoże nam uniknąć opłaty cła za import z Chin. W przeciwnym razie urząd celny mógłby uznać, że jest to regularny import, a nie wysyłka próbek z Chin i obarczyć nas stosownymi opłatami. Natomiast trzeba mieć na uwadze, że kurier lotniczy z Chin jest dość drogi, jednak szybki. W przypadku większego zamówienie opłaca się jednak poczynić te wydatki. Będziemy mieć wtedy pewność, że kiedy przyjdzie cały kontener towary będzie to towar dokładnie taki, jaki zamówiliśmy.

Forma płatności i dostępne waluty a import z Chin

W przypadku transakcji dokonywanych z chińskimi dostawcami zamówienia opłacane są przeważnie w dolarach amerykańskich (USD). Jeśli import z Chin jest naszym stałym źródłem zarobkowania i często współpracujemy z Chińczykami, warto założyć konto walutowe w USD, aby uniknąć każdorazowego przewalutowania. Przewalutowanie bowiem ma to do siebie, że zazwyczaj jest niekorzystne dla klienta banku i po prostu na nim tracimy. Z drugiej strony jeśli towar z Chin sprowadzamy sporadycznie, utrzymywanie i opłacanie konta walutowego może nie być opłacalne.

Druga sprawa to dostępne formy płatności. Niektóre z chińskich fabryk mogą wymagać od importera opłaty zaliczki lub całego zlecenia kartą kredytową. Warto to wcześniej sprawdzić, ponieważ jak wiadomo w Polsce karty kredytowe nie są raczej powszechne.

Forma płatności

Import z Chin a podatek dochodowy

Import z Chin można rozliczyć jako koszty firmowe w Księdze Przychodów i Rozchodów (KPiR). Aby móc to zrobić bez przeszkód, dostawca z Chin musi wystawić nam fakturę, którą prześle mailem lub dołączy do przesyłki. Tak zwana faktura handlowa (commercial invoice) wystawiana jest przeważnie w języku angielskim, a my jako polski dostawca musimy ją przetłumaczyć i włączyć do dokumentacji. Trzeba jedynie dopilnować, aby faktura importowa zawierała wszystkie niezbędne dane potrzebne do rozliczenia:

  • Dane dostawcy (chińskiego producenta)
  • Dane odbiorcy (polskiego importera)
  • Numer faktury i datę wystawienia/sprzedaży oraz podpis producenta
  • Dane na temat nazwy towary, jego ilości, ceny jednostkowej i ceny łącznej zamówienia.

Istnieją dwa sposoby na to, aby import z Chin rozstał poprawnie rozliczony do celów podatkowych. W pierwszym wariancie dokument potwierdzający fakt zawarcia transakcji (czyli fakturę) otrzymaliśmy zanim towar z Chin wszedł do obiegu w Polsce. Wówczas dołączamy jedynie dokumenty celne oraz inne potrzebne dokumenty i możemy rozliczyć import z Chin. W drugim wariancie faktura dociera do nas już po tym, jak towar dotarł do naszego magazynu i mógł już ostać wprowadzony do obrotu. Wtedy należy sporządzić szczegółowy opis przyjętych towarów, a do kolumny 10. KPiR (Zakup towarów handlowych i materiałów) trzeba wprowadzić wydatek.

Import z Chin – jak rozliczyć VAT i cło?

Towary sprowadzane z Chin obarczone są koniecznością opłacenia podatku VAT według stawek, które obowiązują w Polsce dla danego typu towarów. Istnieją cztery stawki podatku VAT: 4, 7, 8 i 23%, lecz VAT na towary sprowadzane z Chin wynosi w większości przypadków 23%. Co istotne to na importerze ciąży obowiązek wyliczenia należnego podatku VAT z Chin, o czym informuje on w zgłoszeniu celnym. Może to zrobić też wynajęta przez niego agencja celna. A jaki czas ma importer na opłaceniu VAT-u na towary z Chin? Zgodnie z przepisami tzw. Pakietu Przyjazne Państwo od 1 stycznia 2020 roku importer ma obowiązek opłacenia podatku VAT w ciągu 25 dni od otrzymania dokumentu celnego z Urzędu.

W przypadku rozliczania podatku VAT za import z Chin warto też wiedzieć, że istnieje tzw. uproszczona procedura importu towarów (art. 33a ustawy o vat). Umożliwia ona rozliczenie bezpośrednio w rocznym zeznaniu podatkowym VAT-7 lub VAT-7K. Uprawnieni do skorzystania z tej procedury są czynni podatnicy VAT w Polsce oraz tzw. upoważnieni przedsiębiorcy AEO.

Teraz kilka słów na temat rozliczenia cła z Chin i odprawy celnej.  Podczas odprawy celnej towar z Chin może dostać obarczony koniecznością zapłaty należnego cła, którego wysokość zależy od stawek celnych na daną kategorię towarów. Kategorie oznaczone są przez odpowiednie kody celne, które wyszukuje się w popularnej wyszukiwarce ISZTAR. Aby wszystko poszło bezproblemowo, musimy jako importer posiadać wszystkie niezbędne dokumenty celne  potrzebne przy imporcie z Chin. Dokumenty dzielą się na obowiązkowe, które trzeba mieć dla każdego typu towarów, jak i dodatkowe. Obowiązkowe dokumenty przy odprawie celnej to faktura handlowa (Commercial Invoice), list przewozowy/konosament dla transportu morskiego (Bill of Lading) oraz specyfikacja towaru (Packing List), które muszą być wystawione w języku angielskim, a nie chińskim. Natomiast dokumenty dodatkowe to np. świadectwo pochodzenia (Country of Origin), certyfikat zgodności CE czy oznaczenie towarów niebezpiecznych w odpowiedniej klasie. Podczas odprawy urzędnik celny wystawia dokumenty celne SAD lub PZC, które będą podstawą księgowani importu z Chin.

Import z Chin – jaki transport?

Istnieją trzy główne metody transportu towarów z Chin do Polski, czyli transport lotniczy, morski oraz kolejowy. Każdy z nich sprawdzi się przy transporcie innych towarów. Metody te różnią się nie tylko czasem transportu, ale i ceną. Poznaj zalety oraz wady poszczególnych metod transportu:

  • Transport lotniczy – największą zaletą transportu towarów drogą powietrzną jest z całą pewnością czas. Transport lotniczy jest najszybszą istniejącą metodą przesyłu towarów. Czas transportu z Chin do Polski wynosi tylko 5-7 dni. Warto do tego dodać, że nowoczesne samoloty są w stanie transportować coraz więcej towarów. Taka metoda sprawdzi się przede wszystkim do przesyłu produktów o krótkim terminie ważności, a także kosztownych towarów. Drogą powietrzną warto również transportować próbki towarów, które dzięki temu w bardzo krótkim czasie mogą dotrzeć z Chin do Polski. Jeśli zaś chodzi o wady, transport lotniczy jest niestety dosyć drogi, stąd też przewożenie ładunków samolotem opłaca się wyłącznie w przypadku towarów szybko psujących i bardzo drogich, a więc takich, na których jest duże przebicie cenowe. Opłaca się wysyłać towary małe i lekkie, ale drogie.
  • Transport morski – jest to zdecydowanie najpopularniejsza metoda transportu towarów z Chin do Polski. Wynika to z tego, że drogą morską można wysłać niemal każdy towar w bardzo rozsądnej cenie. Dotyczy to zarówno drobnicy, przedmiotów wymagających specjalistycznych warunków przewozu (np. odpowiedniej temperatury), jak i towarów ponadgabarytowych. Co więcej, transport morski umożliwia także przewóz materiałów niebezpiecznych. W przypadku transportu międzynarodowego (jakim jest import towarów z Chin do Polski), żegluga morska odgrywa bardzo istotną rolę. Ładunki przewożone są popularnymi kontenerami o wielkości 20 i 40 stóp. Oprócz licznych zalet, transport morski ma też niestety swoje wady. Jedną z nich jest czas oczekiwania na towar, który wynosi około 30-35 dni. Jeśli zatem zależy Ci na szybkim dostarczeniu towarów na miejsce lub chcesz zamówić jedynie próbki towarów, wybierz transport lotniczy.
  • Transport kolejowy – jest to warta uwagi metoda transportu, która pod względem czasu transportu towarów plasuje się pomiędzy transportem lotniczym a morskim. Pociągi z Chin przyjeżdżają do Polski w około dwa tygodnie. Co ważne, zatrzymują się na kilku stacjach w Polsce, jednak głównym punktem przeładunkowym jest Łódź. Jeśli zaś chodzi o ceny, są one nieco wyższe niż w przypadku transportu morskiego. Warto jednak pamiętać, że na ostateczny koszt transportu wpływa nie tylko ilość przewożonych towarów, ale również wielkość kontenera. Zaletą transportu kolejowego jest także duża ładowność pociągów, możliwość przewożenia towarów niebezpiecznych, a także niska awaryjność. Transport kolejowy nie jest zaś opłacalny przy drobnicy.

Import z Chin – jaki kurier?

Transport towarów samolotem można wykorzystać jako kuriera lotniczego. To dobre rozwiązanie, jeśli zamawiasz próbki towarów, a także towary o wadze do 45 kg. Pamiętaj, że cena lotniczych przesyłek kurierskich z Chin do Polski zależy m.in. od gabarytów przesyłki. Kurier lotniczy dotrze do Ciebie w dosłownie kilka, maksymalnie kilkanaście dni, jednak czas odprawy celnej nie jest wliczany do czasu transportu. Dobra wiadomość jest jednak taka, że zdecydowana większość przesyłek jest odprawiana już tego samego dnia. Warto mieć natomiast na uwadze, że może się to nieco przedłużyć.

Jeśli chodzi o odprawę celną, należy także zadbać o przygotowanie odpowiednich dokumentów. Jakie to dokumenty? Przede wszystkim jest to faktura handlowa (lub faktura proforma), a także oświadczenie o wartości towaru. Jeśli dokumenty nie będą poprawnie wypełnione, odprawa cena może się przedłużyć. Stąd też wybierając firmę kurierską, zajmującą się transportem przesyłek z Chin do Polski, warto zwrócić uwagę na to, czy ma ona odpowiednie doświadczenie, czy będzie w stanie przygotować dokumentację celną oraz szybko i sprawnie dostarczyć towar.

Import towaru z Chin – jakie dokumenty?

Podejmując decyzję o imporcie towarów z Chin, musisz mieć również świadomość, że cały ten proces wiąże się z koniecznością zgromadzenia niezbędnych dokumentów i dopełnieniem szeregu formalności. Poniżej znajdziesz listę podstawowych dokumentów, które są spotykane w handlu międzynarodowym, a w szczególności w handlu na linii Chiny-Polska.

  1. Faktura handlowa – jest to jeden z najważniejszych dokumentów w imporcie z Chin. Faktura handlowa to formalne wezwanie do zapłaty, a także deklaracja celna. Informuje o tym, że towar został wyeksportowany, czyli przekroczył granice państwa.
  2. Faktura proforma – to dokument, w którym znajdują się najważniejsze informacje dotyczące wysyłanego ładunku, czyli ilości towarów, ich cech szczególnych oraz rozmiarów. Faktura proforma zawiera również ostateczną wycenę. Dzięki temu importer może podjąć decyzję, czy decyduje się na zakup hurtowy z Chin.
  3. List przewozowy – jest to lista, na której spisane są wszystkie wysłane towary. Zawiera również informacje na temat opakowań, w które zapakowane są towary. Z tego dokumentu wszystkie zainteresowane strony mogą dowiedzieć się o tym, jaka jest zawartość ładunku.
  4. Lotniczy list przewozowy – stanowi zaświadczenie potwierdzające transport towaru i jest wydawane przez linie lotnicze. To bardzo ważny kontrakt prawny.
  5. Konosament – jest to dokument, który dokładnie opisuje nadany towar. Jego treść zobowiązuje przewoźnika do wydania go w miejscu przeznaczenia.
  6. Świadectwo pochodzenia – dokument ten potwierdza, że konkretne towary nadane w konkretnym transporcie zostały pozyskane, wyprodukowane lub przetworzone w danym kraju.
  7. Pozwolenie CITES – informuje o tym, że transportowane towary nie naruszają międzynarodowych przepisów dotyczących ochrony przyrody.
  8. Deklaracja importu/eksportu – to dokument, który wymagany jest przez władze celne (nie zawsze). Znajduje się na nim lista importowanych/eksportowanych towarów.
  9. Certyfikat CE – to dokument, będący deklaracją producenta, że oznakowany wyrób spełnia wymagania dyrektyw tzw. „Nowego Podejścia” Unii Europejskiej, która dotyczy m.in. kwestii zdrowia i bezpieczeństwa.
  10. Deklaracja zgodności UE – dokument będący oświadczeniem podmiotu wprowadzającego produkt na rynek UE (producenta, upoważnionego przedstawiciela lub importera) o spełnieniu wymagań dyrektyw i rozporządzeń tzw. “Nowego Podejścia”.
  11. Dokumentacja techniczna – dokumenty konieczne do wykazania zgodności produktu z wymaganiami prawnymi UE
  12. Dokument SAD – formalna podstawa deklaracji celnej w UE.
  13. Certyfikat fumigacji – jest to zaświadczenie informujące o tym, że transportowane ziarna, zboża, rośliny oleiste, rośliny strączkowe, skóry i inne towary zostały poddane fumigacji.

Jak wygląda import z Chin? Podsumowanie

Jak widać, import z Chin krok po kroku to proces wieloetapowy, który na samym początku może wydawać się bardzo skomplikowany. Choć oczywiście początki bywają trudne, z każdym kolejnym razem import towarów z Chin staje się coraz łatwiejszy. To, o czym przede wszystkim należy pamiętać, to sprawdzenie rzetelności dostawcy, z którym podejmujesz współpracę, a także zweryfikowanie jakości oferowanych przez niego towarów. Kwestie celne także nie są bez znaczenia. Koniecznie dowiedz się, jak przedstawiają się stawki celne na produkty, które chcesz importować. Zwróć również uwagę na dokumentację importu i upewnij się, że transakcja przeprowadzana z fabryką będzie udokumentowana fakturą.

Ze względu na to, że pierwsze kroki są bardzo wymagające i – nie ukrywajmy – po prostu trudne, warto rozważyć rozwiązanie, jakim jest pośrednictwo w imporcie z Chin. Pośrednik, który jest na miejscu w Chinach, będzie w stanie dopilnować wszystkich aspektów związanych z importem z Chin do Polski – zarówno produkcji, transportu, odprawy celnej, jak i kwestii formalnych. To naprawdę bezpieczna opcja, ponieważ pośrednika w imporcie towarów z Chin obowiązuje umowa, którą podpisujecie na samym początku współpracy. Co więcej, pośrednicy są bardzo dobrze traktowani przez chińskich przedsiębiorców, ponieważ są oni dla nich szansą na zyskanie kolejnych klientów. Z tego powodu oferują im też bardzo przystępne ceny. Ponadto pośrednicy świetnie znają rynek chiński oraz jego niuanse, a także współpracują z najlepszymi fabrykami i producentami.

Podejrzyj realia naszej pracy w Chinach. Z facebooka zaczerpiesz inspiracje co warto importować, zobaczysz jak realizujemy audyt fabryki czy kontrole produkcyjne i przekonasz się dlaczego tak ważna jest w naszej pracy uważność. Zapraszamy na facebooka!

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
4.3/5 - (293 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X