Import z Chin krok po kroku

Chcesz zacząć importowanie towarów z Chin? Jest wiele spraw, o których musisz pamiętać. Umowa z dostawcą, kontrola produkcji, niekiedy konsolidacja towaru oraz oczywiście odprawa celna i transport. To tylko niektóre z rzeczy. W poradniku Import z Chin krok po kroku wyjaśniam, jak wygląda cały proces. 

Import z Chin to dość skomplikowane przedsięwzięcie, ale oczywiście możliwe do zrealizowania. I nie ma co mówić – cudowna sprawa. Żaden bowiem polski producent nie wyprodukuje towaru tak tanio jak chiński. Dlatego dzisiaj przygotowałem dla was poradnik Import z Chin krok po kroku. We wpisie starałem się zawrzeć skrót etapów, które musi przejść osoba chcąca importować towary z Chin do Polski. Nie jest to oczywiście książka, lecz jedynie poradnik w pigułce. Taki, który da Wam ogląd na najważniejsze kwestie związane z importem towarów z Chin.

Import z Chin krok po kroku: Jak znaleźć dostawcę z Chin? 

Wybór dostawcy/fabryki w Chinach to początek drogi. Od niego zaczynamy cały import z Chin krok po kroku. Są dwie zasadnicze możliwości znalezienie fabryki, która wyprodukuje nam towar: targi w Chinach lub szukanie dostawcy przez internet na platformach B2B. 

Pierwsza opcja to oczywiście większe koszty i generalnie dużo większe przedsięwzięcie. Trzeba zarejestrować się jako uczestnik targów, uzyskać stosowne pozwolenia, załatwić sobie specjalną wizę do Chin i oczywiście tu przyjechać. Jeśli masz na to budżet i odpowiednie kontakty – świetnie! Targi w Chinach to fajna sprawa, bo to ogromny kraj i ogromny rynek, więc jest duże prawdopodobieństwo, że uda Ci się znaleźć grono potencjalnych partnerów biznesowych oraz dostawców z Chin. 

Druga opcja jest popularniejsza, ponieważ jest tańsza i w zasadzie wymaga tylko czasu i komputera z dostępem do internetu. Siadasz w domu i odwiedzasz specjalne portale z ofertami dostawców z Chin. Tutaj możesz przejrzeć ich ofertę, skontaktować się z nimi, a w razie wątpliwości co do wiarygodności takiego dostawcy – poprosić o więcej informacji/dokumenty potwierdzające, że masz do czynienia z uczciwą firmą. Pytasz o cenę i starasz się negocjować jak najlepsze warunki. 

Przygotowują poradnik import z Chin krok po kroku chcę Was również uczulić, że z tą uczciwością fabryk w Chinach różnie bywa, jak wszędzie na świecie. Prawdopodobnie na samym początku swojej przygody natniesz się na jakiegoś oszusta. Ale nie jest to oczywiście regułą – po prostu sam kiedyś byłem początkujący i mówię to z doświadczenia swojego i swoich znajomych, którzy importują z Chin. 

Jak znaleźć dostawcę z Chin?

Import z Chin krok po kroku: umowa i zaliczka za towar, kontrola produkcji 

Ok, załóżmy, że udało Ci się znaleźć dostawcę, który wyprodukuje Twój towar w cenie, którą wynegocjowałeś. Teraz wszystko to trzeba spisać w formie umowy oraz zapłacić zaliczkę. Ile taka zaliczka wynosi? Sporo – zazwyczaj 30-50% wartości zamówienia. Dostawca z Chin zabezpiecza się oczywiście na wypadek, gdyby wyprodukował towar, a Ty byś w ostatniej chwili np. rezygnował. 

Następnie rusza produkcja. To jest etap importu z Chin krok po kroku, na którym może dojść do nieprzyjemnych sytuacji. Dobrze jest zabezpieczyć sobie możliwość kontrolowania produkcji. W jaki sposób? Na przykład umówić się, że dostawca z Chin będzie wysyłał Ci próbki towarów. W ten sposób będziesz mógł ocenić czy towar jest zgodny z ustaleniami. Czy zgadza się jego jakość i wygląd. Tak naprawdę możliwość takiej kontroli na odległość dobrze jest sobie zarezerwować już podczas negocjacji. Jeśli o tym zapomnisz – może być kłopot. Na marginesie dodam, że najlepszym sposobem na kontrolę produkcji jest kontrola na miejscu, wliczając w to wizytację fabryki. Dopiero widząc wiele rzeczy na własne oczy możemy ocenić, czy dobrze wybraliśmy dostawcę. 

Załadunek towaru

Import z Chin krok po kroku: kontrola towaru, załadunek, dostawa 

Przechodzimy teraz do ostatniego punktu poradnika Import z Chin krok po kroku. Po wyprodukowaniu towaru dobrze jest, jeśli możemy skontrolować jakość takich produktów zanim dostaną one wysłane do Polski. Tu także dobrze jest poprosić o podesłanie próbek. Następnie, jeśli wszystko jest OK, trzeba załatwić załadunek kontenera z Chin oraz odprawę celną. Trudniej będzie, jeśli potrzebna jest konsolidacja, czyli wyprodukowanie serii elementów w kilku fabrykach i zebranie tego w jeden kontener. 

Generalnie jeśli chodzi o transport z Chin, to wiele fabryk może to zrobić dla Was za dodatkową opłatą. Pamiętajcie tylko, że dostawca będzie chciał w ten sposób zarobić i narzucić wysoką prowizję. Wszystko to sprawia, że koszty całego importu z Chin rosną. Możecie także zorganizować transport za pomocą agencji pośredniczącej, agencji transportowej itd. 

Sam załadunek odbywa się w porcie. Na tym etapie, o ile nie jesteście tu na miejscu, nie macie wielu możliwości ostatecznego skontrolowania, co ładowane jest do kontenerów. Albo więc ufacie chińskiemu partnerowi, że wszystko będzie OK, albo wynajmujecie pośrednika, który dokona kontroli poprodukcyjnej i załadunku za Was na miejscu. Wówczas możecie np. skontaktować się poprzez Skype’a czy Whatsapp’a i na żywo obserwować załadunek i plombowanie kontenera z Chin. 

Jak sprawdzić jakość towarów z Chin?

Istnieją dwa sposoby na to, aby ocenić jakość towarów sprowadzanych z Chin. Pierwszy to kontrola towaru na miejscu w Chinach, czyli audyt fabryki. Po podpisaniu zlecenia na import z Chin jako importer masz prawo odwiedzić fabrykę i poprosić o pokazanie pierwszych partii wyprodukowanych przedmiotów. Trzeba wówczas sprawdzić, czy towary odpowiadają warunkom umowy w zakresie rodzaju i jakości materiałów wykonania, w zakresie projektu technicznego jak i detali. Wizytacja fabryki chińskiej jest najlepszym sposobem na to, aby skontrolować jakość zamówionego towaru. Wymaga jednak podróży do Chin oraz znajomości przynajmniej podstaw chińskiego savoir-vivre’u (zobacz: negocjacje w Chinach). Oczywiście wiąże się to z kosztami, takimi jak bilet lotniczy do Chin, transport do hotelu, zakwaterowanie, transport do fabryki i z powrotem.

Jak sprawdzić jakość towarów z Chin

Drugą opcją jest zamówienie przesyłki z próbkami. Próbki z Chin, czyli tzw. sample to małe próbniki koloru, materiału i innych detali zamówionych produktów. Wysyła się je kurierem lotniczym, a maksymalny czas dostawy to do 10 dni. W przypadku bardzo małych elementów jest nawet możliwość wysłania do Polski gotowych produktów z partii testowej (np. sztuczna biżuteria, podzespoły do elektroniki itd.).

Dlaczego warto pytać o czas realizacji zamówienia?

Jeśli jesteśmy już po wstępnych rozmowach z chińskich dostawcą, warto w następnym kroku ustalić czas realizacji zamówienia. W zależności od wielu czynników import z Chin może trwać nawet rok. Oczywiście dotyczy to tylko bardo zaawansowanych maszyn rolniczych, form wtryskowych z Chin czy urządzeń sprowadzanych w większej ilości, a nie drobnych gadżetów. Niemniej warto mieć na uwadze, że na czas realizacji zamówienia wpływa rodzaj, stopień skomplikowania produktu, a także rodzaj transportu.

Najszybszy jest transport lotniczy (nawet 7 dni), ale jest po pierwsze najdroższy, a po drugie ma najwięcej ograniczeń. Samolotem nie wolno przewozić towarów uznanych za niebezpieczne, a ponadto zbyt ciężkich i zbyt dużych. Zresztą im cięższy i większy towar, tym mniej to się opłaca. Dlatego większość importerów z Chin wybiera transport morski, czyli załadowania kontenera z towarem na statek, który przypływa bezpośrednio do portu w Gdyni lub Gdańsku (ewentualnie do któregoś z portów w Niemczech). Transport morski z Chin jest najtańszy i najbardziej popularny jednak trwa najdłużej: od 4 do 6 tygodni. Nie poleca się go także do przewożenie towarów luksusowych, bardzo kruchych i wartościowych, jak dzieła sztuki. W takim przypadku lepiej wybrać transport lotniczy.

Trzecim środkiem transportu, który zyskuje coraz większą popularność, jest transport kolejowy z Chin. Niewiele osób wie, ale pomiędzy Polską a Chinami już w tym momencie kursują bezpośrednie pociągi towarowe. Co ważne, nie wymagają przeładunku na granicy Unii Europejskiej. Czas dostawy to wówczas zaledwie 12 dni. Pociąg z Chin jest tańszy niż transportowanie towarów samolotem, a prawie tak samo szybki. Średnia cena za kontener to ok. 5.000-10.000 dolarów, jednak sumaryczny koszt zależy od rodzaju i ilości przewożonych towarów.

Import z Chin krok po kroku: odprawa celna w Polsce 

Na koniec poradnika Import z Chin krok po kroku zostaje odprawa celna w miejscu przeznaczenia, czyli np. w Polsce. Aby móc przejąć towar w krajach Unii Europejskiej potrzebny jest szereg dokumentów: morski list przewozowy, faktura handlowa, specyfikacja, certyfikat zgodności z CE wystawiony przez producenta, świadectwo pochodzenia, ewentualne inne licencje i certyfikaty zależne od rodzaju importowanych produktów.  

Odprawa celna towaru z Chin to dość skomplikowany temat, dlatego więcej informacji na ten temat przygotuję w oddzielnym wpisie. Póki co mam nadzieję, że mój poradnik import z Chin krok po kroku okaże się pomocny dla osób szukających na sam początek informacji podanych w pigułce.  

odprawa celna

Odprawa celna towaru z Chin w Niemczech. Czy to ma znaczenie?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, to jest istotne i co więcej, zmienia zupełnie charakter importu. W przypadku polskich importerów często zdarza się, że kontener z Chin odbierany jest w porcie w Hamburgu, a dopiero stamtąd przewożony jest do Polski. Wówczas to niemiecki urząd skarbowy dokonuje formalności, a import z Chin zmienia charakter na wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (WNT). W tej sytuacji jako importerzy jesteśmy musimy zarejestrować się jako podatnicy VAT-UE. Import z Chin rozliczany wtedy jak każde inne WNT, a podsumowaniu rozliczenia VAT-UE wpisujemy dane niemieckiego przedstawiciela fiskalnego.

Kiedy nie płacimy VAT za próbki z Chin?

W przypadku większych produktów chiński producent może wysłać tylko określoną ilość próbek o określonej wielkości. Próbki są wolne od opłaty cła, jeśli ich wartość nie przekracza 150 euro oraz zwolnione z podatku VAT o ile łączna wartość próbek w przesyłce nie przekracza 22 euro, a próbki zostały wysłane bezpośrednio do odbiorcy. Trzeba pamiętać, że pilnowanie tych parametrów pomoże nam uniknąć opłaty cła za import z Chin. W przeciwnym razie urząd celny mógłby uznać, że jest to regularny import, a nie wysyłka próbek z Chin i obarczyć nas stosownymi opłatami. Natomiast trzeba mieć na uwadze, że kurier lotniczy z Chin jest dość drogi, jednak szybki. W przypadku większego zamówienie opłaca się jednak poczynić te wydatki. Będziemy mieć wtedy pewność, że kiedy przyjdzie cały kontener towary będzie to towar dokładnie taki, jaki zamówiliśmy.

Forma płatności i dostępne waluty a import z Chin

W przypadku transakcji dokonywanych z chińskimi dostawcami zamówienia opłacane są przeważnie w dolarach amerykańskich (USD). Jeśli import z Chin jest naszym stałym źródłem zarobkowania i często współpracujemy z Chińczykami, warto założyć konto walutowe w USD, aby uniknąć każdorazowego przewalutowania. Przewalutowanie bowiem ma to do siebie, że zazwyczaj jest niekorzystne dla klienta banku i po prostu na nim tracimy. Z drugiej strony jeśli towar z Chin sprowadzamy sporadycznie, utrzymywanie i opłacanie konta walutowego może nie być opłacalne.

Druga sprawa to dostępne formy płatności. Niektóre z chińskich fabryk mogą wymagać od importera opłaty zaliczki lub całego zlecenia kartą kredytową. Warto to wcześniej sprawdzić, ponieważ jak wiadomo w Polsce karty kredytowe nie są raczej powszechne.

Forma płatności

Import z Chin a podatek dochodowy

Import z Chin można rozliczyć jako koszty firmowe w Księdze Przychodów i Rozchodów (KPiR). Aby móc to zrobić bez przeszkód, dostawca z Chin musi wystawić nam fakturę, którą prześle mailem lub dołączy do przesyłki. Tak zwana faktura handlowa (commercial invoice) wystawiana jest przeważnie w języku angielskim, a my jako polski dostawca musimy ją przetłumaczyć i włączyć do dokumentacji. Trzeba jedynie dopilnować, aby faktura importowa zawierała wszystkie niezbędne dane potrzebne do rozliczenia:

  • Dane dostawcy (chińskiego producenta)
  • Dane odbiorcy (polskiego importera)
  • Numer faktury i datę wystawienia/sprzedaży oraz podpis producenta
  • Dane na temat nazwy towary, jego ilości, ceny jednostkowej i ceny łącznej zamówienia.

Istnieją dwa sposoby na to, aby import z Chin rozstał poprawnie rozliczony do celów podatkowych. W pierwszym wariancie dokument potwierdzający fakt zawarcia transakcji (czyli fakturę) otrzymaliśmy zanim towar z Chin wszedł do obiegu w Polsce. Wówczas dołączamy jedynie dokumenty celne oraz inne potrzebne dokumenty i możemy rozliczyć import z Chin. W drugim wariancie faktura dociera do nas już po tym, jak towar dotarł do naszego magazynu i mógł już ostać wprowadzony do obrotu. Wtedy należy sporządzić szczegółowy opis przyjętych towarów, a do kolumny 10. KPiR (Zakup towarów handlowych i materiałów) trzeba wprowadzić wydatek.

Import z Chin – jak rozliczyć VAT i cło?

Towary sprowadzane z Chin obarczone są koniecznością opłacenia podatku VAT według stawek, które obowiązują w Polsce dla danego typu towarów. Istnieją cztery stawki podatku VAT: 4, 7, 8 i 23%, lecz VAT na towary sprowadzane z Chin wynosi w większości przypadków 23%. Co istotne to na importerze ciąży obowiązek wyliczenia należnego podatku VAT z Chin, o czym informuje on w zgłoszeniu celnym. Może to zrobić też wynajęta przez niego agencja celna. A jaki czas ma importer na opłaceniu VAT-u na towary z Chin? Zgodnie z przepisami tzw. Pakietu Przyjazne Państwo od 1 stycznia 2020 roku importer ma obowiązek opłacenia podatku VAT w ciągu 25 dni od otrzymania dokumentu celnego z Urzędy.

W przypadku rozliczania podatku VAT za import z Chin warto też wiedzieć, że istnieje tzw. uproszczona procedura importu towarów (art. 33a ustawy o vat). Umożliwia ona rozliczenie bezpośrednio w rocznym zeznaniu podatkowym VAT-7 lub VAT-7K. Uprawnieni do skorzystania z tej procedury są czynni podatnicy VAT w Polsce oraz tzw. upoważnieni przedsiębiorcy AEO.

Teraz kilka słów na temat rozliczenia cła z Chin i odprawy celnej.  Podczas odprawy celnej towar z Chin może dostać obarczony koniecznością zapłaty należnego cła, którego wysokość zależy od stawek celnych na daną kategorię towarów. Kategorie oznaczone są przez odpowiednie kody celne, które wyszukuje się w popularnej wyszukiwarce ISZATAR. Aby wszystko poszło bezproblemowo, musimy jako importer posiadać wszystkie niezbędne dokumenty celne  potrzebne przy imporcie z Chin. Dokumenty dzielą się na obowiązkowe, które trzeba mieć dla każdego typu towarów, jak i dodatkowe. Obowiązkowe dokumenty przy odprawie celnej to faktura handlowa (Commercial Invoice), list przewozowy/konosament dla transportu morskiego (Bill of Lading) oraz specyfikacja towaru (Packing List), które muszą być wystawione w języku angielskim, a nie chińskim. Natomiast dokumenty dodatkowe to np. świadectwo pochodzenia (Country of Origin), certyfikat zgodności CE czy oznaczenie towarów niebezpiecznych w odpowiedniej klasie. Podczas odprawy urzędnik celny wystawia dokumenty celne SAD lub PZC, które będą podstawą księgowani importu z Chin.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS: