Jak importować z Chin krok po kroku

Chcesz zacząć importowanie towarów z Chin? Jest wiele spraw, o których musisz pamiętać. Umowa z dostawcą, kontrola produkcji, niekiedy konsolidacja towaru oraz oczywiście odprawa celna i transport. To tylko niektóre z rzeczy. W poradniku Import z Chin krok po kroku wyjaśniam, jak wygląda cały proces. 

Import z Chin to dość skomplikowane przedsięwzięcie, ale oczywiście możliwe do zrealizowania. I nie ma co mówić – cudowna sprawa. Żaden bowiem polski producent nie wyprodukuje towaru tak tanio jak chiński. Dlatego dzisiaj przygotowałem dla was poradnik Import z Chin krok po kroku. We wpisie starałem się zawrzeć skrót etapów, które musi przejść osoba chcąca importować towary z Chin do Polski. Nie jest to oczywiście książka, lecz jedynie poradnik w pigułce. Taki, który da Wam ogląd na najważniejsze kwestie związane z importem towarów z Chin.

Import z Chin krok po kroku: Jak znaleźć dostawcę z Chin? 

Wybór dostawcy/fabryki w Chinach to początek drogi. Od niego zaczynamy cały import z Chin krok po kroku. Są dwie zasadnicze możliwości znalezienie fabryki, która wyprodukuje nam towar: targi w Chinach lub szukanie dostawcy przez internet na platformach B2B. 

Pierwsza opcja to oczywiście większe koszty i generalnie dużo większe przedsięwzięcie. Trzeba zarejestrować się jako uczestnik targów, uzyskać stosowne pozwolenia, załatwić sobie specjalną wizę do Chin i oczywiście tu przyjechać. Jeśli masz na to budżet i odpowiednie kontakty – świetnie! Targi w Chinach to fajna sprawa, bo to ogromny kraj i ogromny rynek, więc jest duże prawdopodobieństwo, że uda Ci się znaleźć grono potencjalnych partnerów biznesowych oraz dostawców z Chin. 

Druga opcja jest popularniejsza, ponieważ jest tańsza i w zasadzie wymaga tylko czasu i komputera z dostępem do internetu. Siadasz w domu i odwiedzasz specjalne portale z ofertami dostawców z Chin. Tutaj możesz przejrzeć ich ofertę, skontaktować się z nimi, a w razie wątpliwości co do wiarygodności takiego dostawcy – poprosić o więcej informacji/dokumenty potwierdzające, że masz do czynienia z uczciwą firmą. Pytasz o cenę i starasz się negocjować jak najlepsze warunki. 

Przygotowują poradnik import z Chin krok po kroku chcę Was również uczulić, że z tą uczciwością fabryk w Chinach różnie bywa, jak wszędzie na świecie. Prawdopodobnie na samym początku swojej przygody natniesz się na jakiegoś oszusta. Ale nie jest to oczywiście regułą – po prostu sam kiedyś byłem początkujący i mówię to z doświadczenia swojego i swoich znajomych, którzy importują z Chin. 

Jak znaleźć dostawcę z Chin?

Import z Chin krok po kroku: umowa i zaliczka za towar, kontrola produkcji 

Ok, załóżmy, że udało Ci się znaleźć dostawcę, który wyprodukuje Twój towar w cenie, którą wynegocjowałeś. Teraz wszystko to trzeba spisać w formie umowy oraz zapłacić zaliczkę. Ile taka zaliczka wynosi? Sporo – zazwyczaj 30-50% wartości zamówienia. Dostawca z Chin zabezpiecza się oczywiście na wypadek, gdyby wyprodukował towar, a Ty byś w ostatniej chwili np. rezygnował. 

Następnie rusza produkcja. To jest etap importu z Chin krok po kroku, na którym może dojść do nieprzyjemnych sytuacji. Dobrze jest zabezpieczyć sobie możliwość kontrolowania produkcji. W jaki sposób? Na przykład umówić się, że dostawca z Chin będzie wysyłał Ci próbki towarów. W ten sposób będziesz mógł ocenić czy towar jest zgodny z ustaleniami. Czy zgadza się jego jakość i wygląd. Tak naprawdę możliwość takiej kontroli na odległość dobrze jest sobie zarezerwować już podczas negocjacji. Jeśli o tym zapomnisz – może być kłopot. Na marginesie dodam, że najlepszym sposobem na kontrolę produkcji jest kontrola na miejscu, wliczając w to wizytację fabryki. Dopiero widząc wiele rzeczy na własne oczy możemy ocenić, czy dobrze wybraliśmy dostawcę. 

Import z Chin krok po kroku: kontrola towaru, załadunek, dostawa 

Przechodzimy teraz do ostatniego punktu poradnika Import z Chin krok po kroku. Po wyprodukowaniu towaru dobrze jest, jeśli możemy skontrolować jakość takich produktów zanim dostaną one wysłane do Polski. Tu także dobrze jest poprosić o podesłanie próbek. Następnie, jeśli wszystko jest OK, trzeba załatwić załadunek kontenera z Chin oraz odprawę celną. Trudniej będzie, jeśli potrzebna jest konsolidacja, czyli wyprodukowanie serii elementów w kilku fabrykach i zebranie tego w jeden kontener. 

Generalnie jeśli chodzi o transport z Chin, to wiele fabryk może to zrobić dla Was za dodatkową opłatą. Pamiętajcie tylko, że dostawca będzie chciał w ten sposób zarobić i narzucić wysoką prowizję. Wszystko to sprawia, że koszty całego importu z Chin rosną. Możecie także zorganizować transport za pomocą agencji pośredniczącej, agencji transportowej itd. 

Sam załadunek odbywa się w porcie. Na tym etapie, o ile nie jesteście tu na miejscu, nie macie wielu możliwości ostatecznego skontrolowania, co ładowane jest do kontenerów. Albo więc ufacie chińskiemu partnerowi, że wszystko będzie OK, albo wynajmujecie pośrednika, który dokona kontroli poprodukcyjnej i załadunku za Was na miejscu. Wówczas możecie np. skontaktować się poprzez Skype’a czy Whatsapp’a i na żywo obserwować załadunek i plombowanie kontenera z Chin. 

Import z Chin krok po kroku: odprawa celna w Polsce 

Na koniec poradnika Import z Chin krok po kroku zostaje odprawa celna w miejscu przeznaczenia, czyli np. w Polsce. Aby móc przejąć towar w krajach Unii Europejskiej potrzebny jest szereg dokumentów: morski list przewozowy, faktura handlowa, specyfikacja, certyfikat zgodności z CE wystawiony przez producenta, świadectwo pochodzenia, ewentualne inne licencje i certyfikaty zależne od rodzaju importowanych produktów.  

Odprawa celna towaru z Chin to dość skomplikowany temat, dlatego więcej informacji na ten temat przygotuję w oddzielnym wpisie. Póki co mam nadzieję, że mój poradnik import z Chin krok po kroku okaże się pomocny dla osób szukających na sam początek informacji podanych w pigułce.  

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS: