Import książek z Chin – o czym należy pamiętać?

18 listopada 2022
5/5 - (1 vote)
Import książek z Chin – o czym należy pamiętać?

Chiny eksportują najwięcej książek spośród wszystkich krajów na świecie. W Państwie Środka zlokalizowanych jest mnóstwo prężnie działających przedsiębiorstw, specjalizujących się w produkcji książek, poczynając od fabryk wytwarzających papier po wysokowydajne drukarnie. Co warto wiedzieć, rozpoczynając import książek z Chin? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

 

Spis treści:

 1. Produkcja książek w Chinach – gdzie się odbywa?
 2. Cło na książki z Chin – ile wynosi?
 3. Książki z Chin – kwestie formalne obowiązujące w imporcie

 

Produkcja książek w Chinach – gdzie się odbywa?

Jak wspominaliśmy we wstępie, Chiny są liderem, jeśli chodzi o produkcję książek. Interesuje Cię import książek z Państwa Środka? Musisz wiedzieć, że zagłębia specjalizujące się w produkcji książek znajdują się m.in. w Szanghaju, Pekinie, Kantonie, Dongguan, Shenzhen, Fuzhou, Wenzhou, Jinhua, Hangzhou oraz Zhengzhou.

Jeśli chodzi natomiast o produkcję papieru, największe fabryki w Chinach zlokalizowane są w prowincjach Shandong i Guangdong, zaś najwięcej drukarni znajduje się w Kantonie oraz Szanghaju.

Cło na książki z Chin – ile wynosi?

Planując import z Chin, musisz pamiętać o konieczności poniesienia opłat celnych. W związku z tym – przed rozpoczęciem całego procesu – sprawdź, jakie stawki celne obowiązują na towary, które chcesz sprowadzić. Możesz to zrobić za pośrednictwem systemu ISZTAR lub systemu TARIC. Integrują one wszelkie ustalenia prawne państw członkowskich Unii Europejskiej związane z taryfami celnymi.

Poniżej znajdziesz kilka przykładowych pozycji z polskiego systemu ISZTAR wraz ze stawkami celnymi i kodami nomenklatury:

 • Nuty drukowane lub w rękopisie, nawet ilustrowane lub oprawione – stawka celna: 0% – kod nomenklatury: 4904 00 00 00
 • Słowniki i encyklopedie oraz ich seryjne zeszyty publikacji – stawka celna: 0% – kod nomenklatury: 4901 91 00 00
 • Książki dla dzieci, obrazkowe, do rysowania lub kolorowania – stawka celna: 0% – kod nomenklatury: 4903 00 00 00

Pozostałe książki objęte są kodem nomenklatury 4901 99 00 00, a stawka celna w ich przypadku również wynosi 0%.

Książki z Chin – kwestie formalne obowiązujące w imporcie

Jeśli chcesz importować książki z Chin, a następnie wprowadzić je do obiegu w Polsce lub jakimkolwiek kraju Unii Europejskiej, pamiętaj o tym, że muszą one spełniać wymagania wskazane w dyrektywie 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 grudnia 2001 r. w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów, a także w rozporządzeniu REACH dotyczącym dopuszczalnej zawartości chemikaliów w papierze, barwnikach oraz powłokach.

Dobrą praktyką, stosowaną wśród większości importerów książek z Chin, jest wybór dostawców, którzy posiadają certyfikaty standardów ISO 9001 (System Zarządzania Jakością) oraz ISO 14001 (System Zarządzania Środowiskowego).

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (1 vote)
Szybki kontakt

  imię

  email/telefon

  wiadomość

  Facebook