Import książek z Chin – o czym należy pamiętać?

18 listopada 2022
5/5 - (1 vote)
Import książek z Chin – o czym należy pamiętać?

Chiny eksportują najwięcej książek spośród wszystkich krajów na świecie. W Państwie Środka zlokalizowanych jest mnóstwo prężnie działających przedsiębiorstw, specjalizujących się w produkcji książek, poczynając od fabryk wytwarzających papier po wysokowydajne drukarnie. Co warto wiedzieć, rozpoczynając import książek z Chin? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

 

Spis treści:

    1. Produkcja książek w Chinach – gdzie się odbywa?
    2. Cło na książki z Chin – ile wynosi?
    3. Książki z Chin – kwestie formalne obowiązujące w imporcie
    4. Import książek z Chin – czy warto zamawiać próbki materiałów?
    5. Import książek z Chin – jakie znaczenie ma MOQ?

 

Produkcja książek w Chinach – gdzie się odbywa?

Jak wspominaliśmy we wstępie, Chiny są liderem, jeśli chodzi o produkcję książek. Interesuje Cię import książek z Państwa Środka? Musisz wiedzieć, że zagłębia specjalizujące się w produkcji książek znajdują się m.in. w Szanghaju, Pekinie, Kantonie, Dongguan, Shenzhen, Fuzhou, Wenzhou, Jinhua, Hangzhou oraz Zhengzhou.

Jeśli chodzi natomiast o produkcję papieru, największe fabryki w Chinach zlokalizowane są w prowincjach Shandong i Guangdong, zaś najwięcej drukarni znajduje się w Kantonie oraz Szanghaju.

Cło na książki z Chin – ile wynosi?

Planując import z Chin, musisz pamiętać o konieczności poniesienia opłat celnych. W związku z tym – przed rozpoczęciem całego procesu – sprawdź, jakie stawki celne obowiązują na towary, które chcesz sprowadzić. Możesz to zrobić za pośrednictwem systemu ISZTAR lub systemu TARIC. Integrują one wszelkie ustalenia prawne państw członkowskich Unii Europejskiej związane z taryfami celnymi.

Poniżej znajdziesz kilka przykładowych pozycji z polskiego systemu ISZTAR wraz ze stawkami celnymi i kodami nomenklatury:

  • Nuty drukowane lub w rękopisie, nawet ilustrowane lub oprawione – stawka celna: 0% – kod nomenklatury: 4904 00 00 00
  • Słowniki i encyklopedie oraz ich seryjne zeszyty publikacji – stawka celna: 0% – kod nomenklatury: 4901 91 00 00
  • Książki dla dzieci, obrazkowe, do rysowania lub kolorowania – stawka celna: 0% – kod nomenklatury: 4903 00 00 00

Pozostałe książki objęte są kodem nomenklatury 4901 99 00 00, a stawka celna w ich przypadku również wynosi 0%.

Książki z Chin – kwestie formalne obowiązujące w imporcie

Jeśli chcesz importować książki z Chin, a następnie wprowadzić je do obiegu w Polsce lub jakimkolwiek kraju Unii Europejskiej, pamiętaj o tym, że muszą one spełniać wymagania wskazane w dyrektywie 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 grudnia 2001 r. w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów, a także w rozporządzeniu REACH dotyczącym dopuszczalnej zawartości chemikaliów w papierze, barwnikach oraz powłokach.

Dobrą praktyką jest również import książek z Chin wyprodukowanych z surowców pochodzących z odpowiedzialnej gospodarki leśnej, a więc posiadających certyfikat FSC® (Forest Stewardship Council®). Program ten opiera się na zasadach zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnych praktyk stosowanych w odniesieniu do gospodarki leśnej, a także na zasadach, które umożliwiają śledzenie handlu oraz produkcji wyrobów z drewna pochodzących z certyfikowanych lasów.

Import książek z Chin – czy warto zamawiać próbki materiałów?

Zanim zdecydujesz się na zamówienie dużej partii książek z Chin, koniecznie zamów u dostawcy próbki materiałów wykorzystywanych do ich produkcji. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której dostarczone produkty nie będą spełniały Twoich oczekiwań zarówno pod względem estetyki, jak i jakości.

Niektórzy producenci chińskich książek wysyłają próbki materiałów na swój koszt, jednak w większości przypadków to po Twojej stronie będzie leżało pokrycie kosztów dostawy. Próbki zazwyczaj wysyłane są kurierem lotniczym, dzięki czemu zostaną do Ciebie dostarczone bardzo szybko!

Import książek z Chin – jakie znaczenie ma MOQ?

MOQ (ang. Minimum Order Quantity) oznacza minimalną ilość towarów, jaką trzeba zamówić u chińskiego dostawcy, żeby zlecenie mogło być u niego zrealizowane. Ustalane jest po to, by przedsiębiorcy w Chinach mieli pewność, że zlecenie będzie dla nich opłacalne. Jeśli więc MOQ firmy produkującej książki chińskie wynosi 2000 sztuk, a Ty chcesz zamówić ich jedynie 200, fabryka nie podejmie się tego zlecenia.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (1 vote)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X