Facebook
Chiny eksportują najwięcej książek spośród wszystkich krajów na świecie. W Państwie Środka zlokalizowanych jest mnóstwo prężnie działających przedsiębiorstw, specjalizujących się w produkcji książek, poczynając od fabryk wytwarzających papier po wysokowydajne drukarnie. Co warto wiedzieć, rozpoczynając import książek z Chin? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
Jak wspominaliśmy we wstępie, Chiny są liderem, jeśli chodzi o produkcję książek. Interesuje Cię import książek z Państwa Środka? Musisz wiedzieć, że zagłębia specjalizujące się w produkcji książek znajdują się m.in. w Szanghaju, Pekinie, Kantonie, Dongguan, Shenzhen, Fuzhou, Wenzhou, Jinhua, Hangzhou oraz Zhengzhou.
Jeśli chodzi natomiast o produkcję papieru, największe fabryki w Chinach zlokalizowane są w prowincjach Shandong i Guangdong, zaś najwięcej drukarni znajduje się w Kantonie oraz Szanghaju.
Planując import z Chin, musisz pamiętać o konieczności poniesienia opłat celnych. W związku z tym – przed rozpoczęciem całego procesu – sprawdź, jakie stawki celne obowiązują na towary, które chcesz sprowadzić. Możesz to zrobić za pośrednictwem systemu ISZTAR lub systemu TARIC. Integrują one wszelkie ustalenia prawne państw członkowskich Unii Europejskiej związane z taryfami celnymi.
Poniżej znajdziesz kilka przykładowych pozycji z polskiego systemu ISZTAR wraz ze stawkami celnymi i kodami nomenklatury:
Pozostałe książki objęte są kodem nomenklatury 4901 99 00 00, a stawka celna w ich przypadku również wynosi 0%.
Jeśli chcesz importować książki z Chin, a następnie wprowadzić je do obiegu w Polsce lub jakimkolwiek kraju Unii Europejskiej, pamiętaj o tym, że muszą one spełniać wymagania wskazane w dyrektywie 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 grudnia 2001 r. w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów, a także w rozporządzeniu REACH dotyczącym dopuszczalnej zawartości chemikaliów w papierze, barwnikach oraz powłokach.
Dobrą praktyką jest również import książek z Chin wyprodukowanych z surowców pochodzących z odpowiedzialnej gospodarki leśnej, a więc posiadających certyfikat FSC® (Forest Stewardship Council®). Program ten opiera się na zasadach zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnych praktyk stosowanych w odniesieniu do gospodarki leśnej, a także na zasadach, które umożliwiają śledzenie handlu oraz produkcji wyrobów z drewna pochodzących z certyfikowanych lasów.
Zanim zdecydujesz się na zamówienie dużej partii książek z Chin, koniecznie zamów u dostawcy próbki materiałów wykorzystywanych do ich produkcji. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której dostarczone produkty nie będą spełniały Twoich oczekiwań zarówno pod względem estetyki, jak i jakości.
Niektórzy producenci chińskich książek wysyłają próbki materiałów na swój koszt, jednak w większości przypadków to po Twojej stronie będzie leżało pokrycie kosztów dostawy. Próbki zazwyczaj wysyłane są kurierem lotniczym, dzięki czemu zostaną do Ciebie dostarczone bardzo szybko!
MOQ (ang. Minimum Order Quantity) oznacza minimalną ilość towarów, jaką trzeba zamówić u chińskiego dostawcy, żeby zlecenie mogło być u niego zrealizowane. Ustalane jest po to, by przedsiębiorcy w Chinach mieli pewność, że zlecenie będzie dla nich opłacalne. Jeśli więc MOQ firmy produkującej książki chińskie wynosi 2000 sztuk, a Ty chcesz zamówić ich jedynie 200, fabryka nie podejmie się tego zlecenia.
FOB to reguła Incoterms 2020, która oznacza: „Dostarczony na statek”. FOB to jedna z najczęściej stosowanych reguł w transporcie morskim.
Najczęściej stosowaną regułą Incoterms jest zdecydowanie FCA. Na jej podstawie zawiera się niemal 40% umów. Jest bardzo uniwersalna i wszechstronna, ponieważ dotyczy wszystkich środków transportu.
FCL to skrót odnoszący się do transportu całokontenerowego. W przypadku tego rodzaju transportu jeden kontener wykorzystywany jest przez jednego importera.
Nasza działalność świetnie dowodzi, że maszyny z Chin, podobnie jak formy wtryskowe, są bardzo opłacalne w imporcie z Chin. My dbamy o weryfikację i wybór sprawdzonych dostawców, aby zapewnić jakościowe towary. Koszt zakupu od Chińczyków i zbycie maszyn w Polsce może przynieść duży zysk. Jeśli więc wciąż zastanawiasz się, od czego zacząć importowanie, koniecznie zapoznaj...