Facebook
Artykuły biurowe z Chin to dobry pomysł na biznes. Są niedrogie, tanie w transporcie i zawsze jest na nie popyt. Sami chińscy producenci oferują chyba każdy rodzaj długopisów, piórników i innych gadżetów. Można się zdziwić, co siedzi w głowach projektantów akcesoriów biurowych. Sprawdź więc, jak wygląda import artykułów biurowych z Chin i jak się za to zabrać.
Branża papiernicza w Chinach to prężnie rozwijający się sektor. Obecnie funkcjonuje w nim ponad 1400 producentów. Według danych opublikowanych w serwisie ibisworld.com przychody branży artykułów papierniczych i biurowych w Chinach osiągnęły w 2019 roku pułap 20 mld USD. Co roku przychody wzrastają o kolejne 7,8%. Przyczyną jest oczywiście wzrost popytu na rynkach międzynarodowych, również w Polsce, gdzie coraz większa liczba importerów decyduje się wejść właśnie w tę branże.
Zasady, na jakich sprowadza się artykuły biurowe z Chin nie różnią się niczym szczególnym w stosunku do innych produktów z tworzyw sztucznych. Należy jednak mieć na uwadze, że w tej grupie znajdują się produkty popadające pod różne kategorie jeśli weźmiemy pod uwagę stawki celne. Są to nie tylko długopisy, zeszyty itd., ale także meble biurowe czy urządzenia elektroniczne. Do tego różnej maści gadżety – tablice do prezentacji, organizery na biurko i inne akcesoria. Głównymi ośrodkami produkcji artykułów papierniczych i biurowych są rejony miast Kanton i Hangzhou, zaś liderem w zakresie ilości firm produkujących elektronikę jest z pewnością Shenzhen.
Chcąc pozyskać dostawcę produktów, najlepiej jest rozejrzeć się na giełdzie producentów online lub udać się bezpośrednio do Chin na targi (najlepsze to Asia Stationery Show, Paperworld China oraz RemaxWorld Expo). Trzecią opcją, bardzo często wybieraną przez importerów z Polski, jest podjęcie współpracy z firmą pośredniczącą, która może reprezentować interesy polskiej firmy w Chinach. Taką usługę oferujemy jako Fullbax. Klientom chcącym zająć się sprowadzaniem do Polski różnych artykułów papierniczych zapewniamy znalezienie dostawcy, kontrolę produkcji, organizację transportu i odprawy celnej. Możemy także uczestniczyć w targach w imieniu importera lub zorganizować mu wyjazd biznesowy do Chin i wspólnie zająć się organizacją całego przedsięwzięcia.
Jak wspomniałem, z racji tego, iż artykuły biurowe z Chin podpadają pod różne kategorie w drzewku klasyfikacji ISZTAR urzędu celnego, różne też są stawki celne na poszczególne produkty. Najwięcej z nich znajdziecie w sekcji XX („artykuły przemysłowe różne”), w dziale 96 (również „Artykuły przemysłowe różne”). Ponadto części szukajcie w sekcji X, dziale 48 i 49. Najpopularniejsze z nich wypisałem wraz ze stawkami poniżej:
Jak więcej widzicie cło na artykuły biurowe z Chin nie jest aż tak wysokie. Produkty z kilku kategorii są nawet z tego cła zwolnione – np. papier do drukarki, same drukarki czy kalendarze. To oraz w wielu przypadkach niska stawka VAT (5% na artykuły papiernicze) sprawia, że import artykułów biurowych z Chin stał się bardzo opłacalnym biznesem.
W 2020 roku w związku z pandemią zdecydowana większość wydarzeń targowych przeznaczonych dla różnych branż nie odbyła się. Organizatorzy ratowali się przeniesieniem terminów, bądź wersjami online targów. Z różnym skutkiem. Czy w roku 2021 imprezy targowe w Chinach odbędą się w tradycyjnej, stacjonarnej formule?
EX Works Incoterms 2020 oznacza, że to sprzedający dostarcza towary do miejsca docelowego, wskazanego przez kupującego (w wyznaczonym czasie).
Czy tego chcemy, czy nie, towar z Chin otacza nas na każdym kroku. Produkuje się tam praktycznie wszystko. Od plastikowych zabawek dla dziecka aż po upragnionego iPhone'a. Wystarczy odwrócić pierwszy z brzegu produkt w sklepie, by zobaczyć kraj produkcji. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że będzie tam widniało „Made In China”.
Transport materiałów niebezpiecznych, substancji stwarzających zagrożenie, lub produktów zawierających takie substancje, a zwłaszcza ten pomiędzy kontynentami, to temat warty uwagi. Import z Chin do Polski takich ładunków może odbywać się różnymi drogami. W przypadku każdego rodzaju transportu obowiązują jednak inne regulacje i przepisy prawne. Najpopularniejszy jest zdecydowanie transport drogą lądową, oznaczany jako ADR, ale zaraz obok niego jest również...