Co to jest TARIC?

04 stycznia 2022
5/5 - (4 votes)
Co to jest TARIC?

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

 1. Czym jest system TARIC?
 2. Jakie informacje można znaleźć w systemie TARIC?
 3. Jaka jest struktura kodu TARIC?
 4. Kod TARIC – dlaczego jest taki ważny?

 

System TARIC to narzędzie przydatne przy imporcie towarów, które integruje ustalenia prawne państw członkowskich Unii Europejskiej związane z taryfami celnymi dla produktów przemysłowych i rolnych. Zanim rozpoczniesz import z Chin, dowiedz się więcej na temat tego systemu oraz kodów TARIC. Zapraszamy do lektury!

Czym jest system TARIC?

TARIC to skrót od TARif Intégré Communautaire (Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich) i jest to prowadzony przez Dyrekcję Generalną Podatków i Unii Celnej system, który koncentruje przepisy prawne państw członkowskich UE, związane z taryfami celnymi dla produktów przemysłowych i rolnych. To narzędzie szczególnie przydatne przy imporcie z Chin. Dużą zaletą systemu TARIC jest fakt, że jest on dostępny również w języku polskim (oraz w językach urzędowych pozostałych państw członkowskich UE).

Jakie informacje można znaleźć w systemie TARIC?

System TARIC zwiera na bieżąco aktualizowane informacje na temat:

 • kodów towarów (zgodnych z ogólnie przyjętą nomenklaturą celną),
 • stawek celnych (wyrażonych w procentach lub kwocie za określoną jednostkę dla danego państwa lub grupy państw, z którego towar przybywa),
 • podstawy prawnej z komentarzem,
 • okresu ważności stawki celnej,
 • cła wyrównawczego,
 • danych do nadzoru importu i eksportu,
 • limitów ilościowych (kontyngentów),
 • preferencji celnych,
 • wskaźników antydumpingowych,
 • zakazów importu i eksportu,
 • zawieszenia cła,
 • zwrotów eksportowych.

Co ważne, w systemie TARIC nie znajdziesz informacji o narodowych podatkach, takich jak stawki VAT czy akcyzy. Są one jednak dostępne w polskim systemie ISZTAR.

Jaka jest struktura kodu TARIC?

Kod TARIC składa się z 10 cyfr, spośród których sześć pierwszych odpowiada HS Code i odnosi się do kategorii oraz podkategorii towarów konsumpcyjnych. Kolejne dwie cyfry (czyli siódma oraz ósma) odpowiadają Nomenklaturze Scalonej (kody CN) i zawierają informacje na temat wyrobu określonego w pierwszych sześciu cyfrach. Dwie ostatnie cyfry kodu to „podpozycja TARIC”. Jeśli dany produkt nie ma podpozycji w swoim obrębie, wówczas dwie ostatnie cyfry to dwa zera. Jeśli natomiast w obrębie danej kategorii produktowej jest wiele podkategorii, w takim wypadku nie tylko dwie ostatnie cyfry, ale i cztery dodatkowe są konieczne do właściwej klasyfikacji towaru.

Kod TARIC – dlaczego jest taki ważny?

Kody TARIC mają bardzo duże znaczenie zarówno przy imporcie z Chin z pośrednikiem, jak i przy samodzielnym imporcie z Chin krok po kroku, a także przy eksporcie towarów. Powstały po to, by uporządkować kwestię klasyfikacji towarów. Dzięki nim możesz szczegółowo określić koszty produktów, które chcesz importować lub eksportować. Musisz pamiętać, że przypisanie towarom nieodpowiednich kodów może skutkować nałożeniem na nich cła o niewłaściwej wysokości – najczęściej ze stratą dla przedsiębiorcy. Stąd też przed decyzją o imporcie lub eksporcie warto dokładnie sprawdzić kody TARIC na dane produkty.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (4 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X