Spis treści (kliknij aby szybko przejść):
System TARIC to narzędzie przydatne przy imporcie towarów, które integruje ustalenia prawne państw członkowskich Unii Europejskiej związane z taryfami celnymi dla produktów przemysłowych i rolnych. Zanim rozpoczniesz import z Chin, dowiedz się więcej na temat tego systemu oraz kodów TARIC. Zapraszamy do lektury!
TARIC to skrót od TARif Intégré Communautaire (Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich) i jest to prowadzony przez Dyrekcję Generalną Podatków i Unii Celnej system, który koncentruje przepisy prawne państw członkowskich UE, związane z taryfami celnymi dla produktów przemysłowych i rolnych. To narzędzie szczególnie przydatne przy imporcie z Chin. Dużą zaletą systemu TARIC jest fakt, że jest on dostępny również w języku polskim (oraz w językach urzędowych pozostałych państw członkowskich UE).
System TARIC zwiera na bieżąco aktualizowane informacje na temat:
Co ważne, w systemie TARIC nie znajdziesz informacji o narodowych podatkach, takich jak stawki VAT czy akcyzy. Są one jednak dostępne w polskim systemie ISZTAR.
Kod TARIC składa się z 10 cyfr, spośród których sześć pierwszych odpowiada HS Code i odnosi się do kategorii oraz podkategorii towarów konsumpcyjnych. Kolejne dwie cyfry (czyli siódma oraz ósma) odpowiadają Nomenklaturze Scalonej (kody CN) i zawierają informacje na temat wyrobu określonego w pierwszych sześciu cyfrach. Dwie ostatnie cyfry kodu to „podpozycja TARIC”. Jeśli dany produkt nie ma podpozycji w swoim obrębie, wówczas dwie ostatnie cyfry to dwa zera. Jeśli natomiast w obrębie danej kategorii produktowej jest wiele podkategorii, w takim wypadku nie tylko dwie ostatnie cyfry, ale i cztery dodatkowe są konieczne do właściwej klasyfikacji towaru.
Kody TARIC mają bardzo duże znaczenie zarówno przy imporcie z Chin z pośrednikiem, jak i przy samodzielnym imporcie z Chin krok po kroku, a także przy eksporcie towarów. Powstały po to, by uporządkować kwestię klasyfikacji towarów. Dzięki nim możesz szczegółowo określić koszty produktów, które chcesz importować lub eksportować. Musisz pamiętać, że przypisanie towarom nieodpowiednich kodów może skutkować nałożeniem na nich cła o niewłaściwej wysokości – najczęściej ze stratą dla przedsiębiorcy. Stąd też przed decyzją o imporcie lub eksporcie warto dokładnie sprawdzić kody TARIC na dane produkty.
Świadectwo CITES jest jednym z wielu dokumentów, o którego istnieniu powinien się dowiedzieć każdy początkujący importer. W dalszej części tekstu przedstawimy czym jest świadectwo CITES, kiedy jest wymagane i jak je zdobyć. Zapraszamy do lektury artykułu.
Spis treści (kliknij aby szybko przejść): Księga przychodów i rozchodów – kiedy sporządzić wpis? Jak zaksięgować import towarów w rejestrze VAT? Ewidencja VAT – co musi się w niej znaleźć? Jednolity Plik Kontrolny a import z Chin Zmiany w ustawie o podatku VAT – od 1 lipca 2020 roku Import towarów z Chin – jak...
Poza elektroniką, zabawkami czy odzieżą, tym co opłaca się sprowadzać są maszyny z Chin. Okazuje się, że koszt zakupu od Chińczyków i zbycie maszyn w Polsce może przynieść duży zysk. Jeśli więc wciąż zastanawiasz się, od czego zacząć importowanie, koniecznie zapoznaj się z tym wpisem. Maszyny z Chin to opłacalny biznes Zajmując się biznesem z Chinami...
Oficjalna waluta chińska to renminbi (RMB), która na język polski tłumaczona jest jako „waluta ludowa”. Istnieje także inne określenie waluty w Państwie Środka, które stosuje się zamiennie, a jest to yuan (oznaczany symbolem ¥), czyli dosłownie „pieniądz”. W Polsce znany jest jako „juan chiński”.