Facebook
Spis treści (kliknij aby szybko przejść):
System TARIC to narzędzie przydatne przy imporcie towarów, które integruje ustalenia prawne państw członkowskich Unii Europejskiej związane z taryfami celnymi dla produktów przemysłowych i rolnych. Zanim rozpoczniesz import z Chin, dowiedz się więcej na temat tego systemu oraz kodów TARIC. Zapraszamy do lektury!
TARIC to skrót od TARif Intégré Communautaire (Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich) i jest to prowadzony przez Dyrekcję Generalną Podatków i Unii Celnej system, który koncentruje przepisy prawne państw członkowskich UE, związane z taryfami celnymi dla produktów przemysłowych i rolnych. To narzędzie szczególnie przydatne przy imporcie z Chin. Dużą zaletą systemu TARIC jest fakt, że jest on dostępny również w języku polskim (oraz w językach urzędowych pozostałych państw członkowskich UE).
System TARIC zwiera na bieżąco aktualizowane informacje na temat:
Co ważne, w systemie TARIC nie znajdziesz informacji o narodowych podatkach, takich jak stawki VAT czy akcyzy. Są one jednak dostępne w polskim systemie ISZTAR.
Kod TARIC składa się z 10 cyfr, spośród których sześć pierwszych odpowiada HS Code i odnosi się do kategorii oraz podkategorii towarów konsumpcyjnych. Kolejne dwie cyfry (czyli siódma oraz ósma) odpowiadają Nomenklaturze Scalonej (kody CN) i zawierają informacje na temat wyrobu określonego w pierwszych sześciu cyfrach. Dwie ostatnie cyfry kodu to „podpozycja TARIC”. Jeśli dany produkt nie ma podpozycji w swoim obrębie, wówczas dwie ostatnie cyfry to dwa zera. Jeśli natomiast w obrębie danej kategorii produktowej jest wiele podkategorii, w takim wypadku nie tylko dwie ostatnie cyfry, ale i cztery dodatkowe są konieczne do właściwej klasyfikacji towaru.
Kody TARIC mają bardzo duże znaczenie zarówno przy imporcie z Chin z pośrednikiem, jak i przy samodzielnym imporcie z Chin krok po kroku, a także przy eksporcie towarów. Powstały po to, by uporządkować kwestię klasyfikacji towarów. Dzięki nim możesz szczegółowo określić koszty produktów, które chcesz importować lub eksportować. Musisz pamiętać, że przypisanie towarom nieodpowiednich kodów może skutkować nałożeniem na nich cła o niewłaściwej wysokości – najczęściej ze stratą dla przedsiębiorcy. Stąd też przed decyzją o imporcie lub eksporcie warto dokładnie sprawdzić kody TARIC na dane produkty.
Ładowarki do samochodów elektrycznych podlegają kilku ważnym dyrektywom i rozporządzeniom Unii Europejskiej.
Spis treści (kliknij aby szybko przejść): Ile wynosi cło na produkty z Chin? Jakie jest cło na import z Chin? Jaki jest VAT? Jak sprawdzić stawki celne? Jak obliczyć cło z Chin? Jak odszukać stawkę celną towaru? Cło z Chin – taryfy celne aktualne na 2022 r Import z Chin bez cła Jakie opłaty obowiązują...
EPREL to funkcjonujący od 1 stycznia 2019 r. Europejski rejestr etykiet energetycznych Komisji Europejskiej (ang. European Registry for Energy Labelling). Producenci oraz importerzy, którzy wprowadzają po raz pierwszy na rynek Unii Europejskiej nowe modele produktów związanych z energią, zobowiązani są do wcześniejszego zarejestrowania ich w bazie EPREL.
Międzynarodowy kolejowy list przewozowy to jeden z dokumentów, o którym nie można zapomnieć przy imporcie z Chin koleją.