Facebook
Jeśli planujesz rozpoczęcie działalności w zakresie importu produktów roślinnych musisz wiedzieć, że każdorazowy przywóz tego typu towarów na terenie UE wymaga odpowiednich dokumentów. Co to za dokumenty i jak bezpiecznie wprowadzić do UE nasiona, sadzonki drzew i krzewów, a także warzywa i owoce?
Dokumentem, który jest wymagany w przypadku eksportu bądź importu produktów roślinnych jest świadectwo fitosanitarne. Jest ono konieczne przy imporcie tego typu produktów na teren UE (wyjątkiem są ananasy, banany, daktyle, duriany i kokosy). Nie jest natomiast wymagane przy wwożeniu roślin i produktów roślinnych do Szwajcarii, a także przy przemieszczaniu ich pomiędzy państwami Unii. Świadectwo fitosanitarne ma na celu potwierdzenie zdrowotności wprowadzanych produktów roślinnych uwzględniając przy tym przepisy państw docelowych. Głównym zadaniem regulacji związanych z uzyskaniem tego dokumentu jest ochrona europejskich ekosystemów oraz lokalnych upraw rolniczych przed chorobami roślin, a także różnego rodzaju szkodnikami.
Świadectwo fitosanitarne potrzebne jest zawsze, jeśli wymagają tego przepisy fitosanitarne państwa importu. Wniosek o jego wydanie należy składać do wojewódzkiego inspektoratu ochrony roślin i nasiennictwa. Ważne jest, aby podmiot wnioskujący o jego uzyskanie był wpisany do urzędowego rejestru podmiotów profesjonalnych (dotyczy to wyłącznie celów zarobkowych).
Komplet dokumentów, które należy złożyć starając o świadectwo fitosanitarne zawiera:
Wspominaliśmy już, że świadectwo fitosanitarne nie jest wymagane przy imporcie na teren UE ananasów, bananów, daktyli, durianów i kokosów. Kontrolę sanitarną, która jest konieczna do wystawienia świadectwa fitosanitarnego przejść natomiast muszą na przykład:
Ważną kwestią, będącą również jednym z wymogów przepisów fitosanitarnych, jest fumigacja palet.
Zainteresowanie importem towarów z Chin wzrasta, a to sprawia, że na rynku coraz częściej pojawiają się firmy zajmujące się doradztwem z zakresu importu z Chin.
Interesuje Cię import zabawek z Chin? W Państwie Środka działają tysiące producentów, którzy wytwarzają chyba każdy rodzaj zabawek, jaki można sobie wyobrazić. Do tego dochodzi często zerowa stawka celna, dzięki czemu ten rodzaj artykułów może być dobrym pomysłem na biznes.
Import z Chin obejmuje wiele etapów, na które musisz się przygotować rozpoczynając swoją przygodę ze sprowadzaniem towarów z Państwa Środka. Poza znalezieniem odpowiedniego dostawcy, podpisaniem umowy, kontrolą produktów, załadunkiem, dostawą oraz odprawą celną, musisz wybrać także odpowiednią formę płatności. To bardzo ważna kwestia dla bezpieczeństwa całego procesu. Dowiedz się, jakie są najchętniej wybierane metody płatności przy imporcie z Chin.
Chcąc importować staniesz przed decyzją, który środek transportu wybrać. Towar na dużą odległość można przewieść decydując się na transport morski kontenerów, transport lotniczy lub kolejowy. Ze względu na pewne czynniki, o których będzie w tekście, w przypadku Chin importerzy najczęściej wybierają samolot lub statek. Oba rodzaje mają swoje wady i zalety, które musisz poznać. Zalety transportu morskiego ...