Jeśli planujesz rozpoczęcie działalności w zakresie importu produktów roślinnych musisz wiedzieć, że każdorazowy przywóz tego typu towarów na terenie UE wymaga odpowiednich dokumentów. Co to za dokumenty i jak bezpiecznie wprowadzić do UE nasiona, sadzonki drzew i krzewów, a także warzywa i owoce?
Dokumentem, który jest wymagany w przypadku eksportu bądź importu produktów roślinnych jest świadectwo fitosanitarne. Jest ono konieczne przy imporcie tego typu produktów na teren UE (wyjątkiem są ananasy, banany, daktyle, duriany i kokosy). Nie jest natomiast wymagane przy wwożeniu roślin i produktów roślinnych do Szwajcarii, a także przy przemieszczaniu ich pomiędzy państwami Unii. Świadectwo fitosanitarne ma na celu potwierdzenie zdrowotności wprowadzanych produktów roślinnych uwzględniając przy tym przepisy państw docelowych. Głównym zadaniem regulacji związanych z uzyskaniem tego dokumentu jest ochrona europejskich ekosystemów oraz lokalnych upraw rolniczych przed chorobami roślin, a także różnego rodzaju szkodnikami.
Świadectwo fitosanitarne potrzebne jest zawsze, jeśli wymagają tego przepisy fitosanitarne państwa importu. Wniosek o jego wydanie należy składać do wojewódzkiego inspektoratu ochrony roślin i nasiennictwa. Ważne jest, aby podmiot wnioskujący o jego uzyskanie był wpisany do urzędowego rejestru podmiotów profesjonalnych (dotyczy to wyłącznie celów zarobkowych).
Komplet dokumentów, które należy złożyć starając o świadectwo fitosanitarne zawiera:
Wspominaliśmy już, że świadectwo fitosanitarne nie jest wymagane przy imporcie na teren UE ananasów, bananów, daktyli, durianów i kokosów. Kontrolę sanitarną, która jest konieczna do wystawienia świadectwa fitosanitarnego przejść natomiast muszą na przykład:
Ważną kwestią, będącą również jednym z wymogów przepisów fitosanitarnych, jest fumigacja palet.