Facebook
Packing list, czyli inaczej specyfikacja towaru to jeden z najważniejszych dokumentów, który należy przygotować zajmując się importowaniem z Chin. Zobaczcie wzór specyfikacji oraz dowiedzcie się, jak ją sporządzić.
Specyfikacja towaru to dokument importowy, który sporządza się dla dóbr sprowadzanych na teren krajów unijnych (np. do Polski). Jest niezbędny do przejścia odprawy celnej i stanowi załącznik do dokumentów przewozowych: stanowi parę dla faktury handlowej. Należy zawsze wymagań od chińskiego kontrahenta (lub firmy transportowej/spedytora), aby taki dokument przygotował i to zgodnie z odpowiednim wzorem oraz w języku angielskim. Brak specyfikacji lub błędy w dokumencie spowodują bowiem opóźnienia w dostawie, a towar zostanie zatrzymany na granicy. W takiej sytuacji jako importer importujący z Chin będziesz musiał bowiem prosić chińskiego producenta o wystawienie lub poprawę, a także dosłanie pisma.
Co zawiera specyfikacja towaru? Przede wszystkim listę przesyłanych produktów. Jest to jednocześnie listą towarów, które zostały załadowane na dany środek transportu – potwierdza, co zawiera transport morski lub transport lotniczy. Ważne jest, aby w dokumencie znalazły się dokładnie takie same dane jak te, które zawiera faktura handlowa (ang. commercial invoice lub po prostu invoice). Dotyczy to takich detali, jak dane dostawcy i odbiorcy, warunki dostawy czy określenie przedmiotu transakcji. Inne nazwy, z którymi możecie się spotkać, to:
W przypadku specyfikacji na towary z Chin dokument ten sporządza dostawca/producent z Chin, czyli firma sprzedająca nam towary, albo firma odpowiedzialna za transport z Chin. Dla europejskich importerów przygotowuje go niemal wyłącznie w języku angielskim, więc dobrze jest poznać podstawowe terminy, które znajdują się na tym dokumencie. Packing list może różnić się wyglądem w zależności od firmy zagranicznej, która go wystawia, jednak zawsze musi zawierać następujące informacje:
Być może patrząc na powyższą checklistę zadacie sobie pytanie. „Skoro packing list ma te same dane, co faktura handlowa, to czy nie może jej zastąpić?”. Otóż nie. Dlaczego? Ponieważ specyfikacja towaru jest opisem fizycznych produktów, podczas gdy faktura handlowa dokumentuje fakt zawarcia transakcji finansowej. Co więcej, faktura zawiera dodatkowo informacje, takie jak termin zapłaty.
Poniżej prezentuję dwa wzory packing list z dokładnym wytłumaczeniem. Na pierwszej wyjaśniam dokładnie jakie informacje znajdują się w przygotowanych pustych rubrykach. Z kolei terminy z drugiego wzoru listy dostawy wypisuję w formie krótkiej legendy/słowniczka.
Chiny obejmują ponad 60 stopni długości geograficznej, co oznacza, że na terenie tego kraju występuje 5 stref czasowych z przesunięciami UTC od UTC+5 do UTC+9
Po dekadzie od opublikowania reguł handlowych INCOTERMS2010. Teraz Międzynarodowa Izba Handlowa zmodyfikowała ów zestaw reguł. Zestaw najbardziej aktualnych zasad stosowania reguł w handlu międzynarodowych zawiera teraz INCOTERMS2020. Sprawdź, co się zmieni.
Dlaczego współpraca handlowa z Chinami jest opłacalna? Dzięki niskim cenom importowanych produktów, można uzyskać stosunkowo wysoką marżę na rynku polskim.
Firmy transportowe wykorzystują różnorodne formy przewozu towarów. Ich wybór zależy przede wszystkim od miejsca dostawy, odbioru oraz przeładunku. Bardzo często zdarza się, że jeden środek transportu nie jest wystarczający. Można wtedy skorzystać np. z transportu kombinowanego, multimodalnego, łamanego lub transportu intermodalnego, o którym przeczytasz więcej w poniższym artykule. Co to jest transport intermodalny? Transport intermodalny dotyczy takiego przewozu towarów,...