Pociąg z Chin do Polski połączenie bez przeładunku na granicy UE

05 lutego 2020
5/5 - (8 votes)
Pociąg z Chin do Polski połączenie bez przeładunku na granicy UE

Transport towarów z Chin do Polski drogą kolejową zyskuje coraz większą popularność. Wynika to przede wszystkim z coraz lepszych połączeń, które zapewniają jeszcze szybszy przewóz zamówień. Czy wiesz, że ostatnio powstało pierwsze połączenie z Państwa Środka do Polski, które nie wymaga przeładunku na granicy Unii Europejskiej? Od tego czasu przewóz towarów pociągiem zyskał zupełnie nowe możliwości. Dowiedz się, jak rozwinął się transport kolejowy. Zapraszamy do lektury!

Kolej Chiny-Polska – pociąg bez przeładunku na granicy UE

Bardzo niedawno, bo 5 stycznia 2020 roku na stację Hrubieszów LHS (Linia Hutnicza Szerokotorowa) w Polsce przyjechał pierwszy pociąg z Chin, który nie wymagał przeładunku na granicy Unii Europejskiej. To ogromna zmiana dla wszystkich importerów! Przejazd rozpoczął się 24 grudnia 2019 roku, a to oznacza, że trwał on jedynie 12 dni, co jest nieosiągalnym dotąd rezultatem. Pociąg korzystał z linii szerokotorowej i przebył trasę Nowego Jedwabnego Szlaku, która wyniosła 9477 km.

Załadowany pociąg wyjechał z miasta Xi’an, które uważane jest za początek Nowego Jedwabnego szlaku, przebył północną część Chin, po czym dotarł do miasta Dostyk w Kazachstanie, które zlokalizowane jest na granicy z Państwem Środka. W tym miejscu został przeładowany na linię kolejową o szerokim rozstawie toru. Dalej pociąg jechał przez Kazachstan, Rosję, Ukrainę, a następnie dotarł do Polski, a dokładniej do Hrubieszowa. Stacją docelową kolei była zaś Euroterminal Sławków, która zlokalizowana jest w województwie śląskim. To najbardziej wysunięty na zachód terminal kolei LHS.

Transport z Chin do Polski pociągiem – alternatywa dla samolotu i statku

Pociąg Polska-Chiny to niezwykle korzystna alternatywa dla przewozu towarów samolotem czy statkiem. Jest coraz częściej wybierany przez importerów z bardzo wielu względów. Jednym z powodów jest przede wszystkim czas trwania transportu. Jak wspominaliśmy, na chwilę obecną wynosi on ok. 12 dni, co jest znacznie krótszym terminem w porównaniu do przewozu towarów drogą morską, który trwa ok. 35-40 dni.

Transport z Chin do Polski pociągiem

Stały wzrost zainteresowania koleją Chiny-Polska wynika również z konkurencyjnych cen. Koszty transportu produktów pociągiem  są niemal trzykrotnie niższe niż opłaty ponoszone za transport lotniczy. Przyjmuje się, że cena za kontener to ok. 5000-10000 dolarów, jednak ostateczny koszt zależy od rodzaju i ilości przewożonych towarów.

Pociąg relacji Chiny-Polska – podsumowanie

Uruchomienie połączenia kolejowego z Chin do Polski bez przeładunku na granicy Unii Europejskiej to efekt kilkuletniej pracy nad rozwojem oraz promocją Nowego Jedwabnego Szlaku. Szerokotorowa linia LHS została wybrania także ze względu na możliwość wykorzystania najdłuższych pociągów kontenerowych w Europie, które mają długość aż do 950 m. Trasa ta bez wątpienia odegra ogromną rolę w rozwoju Nowego Jedwabnego Szlaku. Mamy nadzieję, że współpraca Chin oraz Polski rozwinie się i zostaną wprowadzone regularne połączenia miedzy tymi dwoma krajami.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (8 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X