Maszyny z Chin – koszt, etapy transportu i współpraca z producentem (aktualizacja 06.2023)

08 stycznia 2020
4.5/5 - (83 votes)
Maszyny z Chin – koszt, etapy transportu i współpraca z producentem (aktualizacja 06.2023)

Nasza działalność świetnie dowodzi, że maszyny z Chin, podobnie jak formy wtryskowe, są bardzo opłacalne w imporcie z Chin. My dbamy o weryfikację i wybór sprawdzonych dostawców, aby zapewnić jakościowe towary. Koszt zakupu od Chińczyków i zbycie maszyn w Polsce może przynieść duży zysk. Jeśli więc wciąż zastanawiasz się, od czego zacząć importowanie, koniecznie zapoznaj się z tym wpisem. 

Maszyny z Chin to opłacalny biznes 

Zajmując się biznesem z Chinami wielokrotnie miałem do czynienia z importem maszyn. Chodzi tu o maszyny cnc, maszyny budowlane czy rolnicze. Możecie mi wierzyć – w Europie tego typu sprzęt kosztuje zdecydowanie więcej niż w Chinach. Z tego powodu przedsiębiorcom z Polski opłaca się importować maszyny z Chin (tutaj informacje o imporcie form wtryskowych). Oszczędność na zakupie to ok. 40-50% w porównaniu z ceną europejską. Rachunek jest więc prosty. Chcesz zmodernizować firmę i planujesz zainwestować np. 100.000 euro w sprzęt? Za taką samą maszynę, ale sprowadzoną z Chin po opłaceniu cła, transportu i odprawy zapłacisz nie więcej niż 50-60 000 euro. 

Z drugiej strony pisząc o opłacalności importowania maszyn, nie mam na myśli tylko dużych inwestycji.  Moja firma FULLBAX zajmuje się bowiem importowaniem również maszyn mniejszych. Chińczycy na maszynach znają się jak mało kto. W końcu jako przysłowiowa „fabryka świata” potrzebują ich ogromnych ilości na własne potrzeby. Z Zachodu importują tylko ten najbardziej skomplikowany i precyzyjny sprzęt, a to i tak tylko „do czasu”.  Po sprowadzeniu szybko powstają bowiem ich chińskie odpowiedniki, których z roku na rok jest coraz więcej. Zresztą, co bardziej zabawne, chiński sprzęt zaczyna coraz częściej przerastać technicznie ten z Zachodu. A kosztuję o połowę mniej. Dlatego maszyny po prostu opłaca się sprowadzać z Chin. 

Uwaga na zagrożenia przy samodzielnym zamawianiu 

Jak sprowadzać, aby import spełnił nasze oczekiwania? Po pierwsze określamy jakość. Od niej zależy cena maszyny. Im lepszej klasy jest sprzęt, tym jest droższy. Chiny nie stanowią tu wyjątku. Po drugie ważna jest także fabryka, czyli dostawca chiński jakiego wybierzemy. Na koniec trzeba zadbać o bezproblemowy transport maszyn z Chin do Polski oraz odprawę. Jeśli jednak korzystacie ze współpracy z firmą FULLBAX, te etapy są już na naszej głowie.

I tu dochodzę do momentu, w którym wyjaśniam, dlaczego bardziej opłaca się importować maszyny z Chin z pomocą firm takich jak FULLBAX. Dla kogoś, kto nigdy wcześniej nie sprowadzał, cały proces jest bardzo skomplikowany. Szczególnie jeśli chodzi o dokumenty celne. Wystarczy brak odpowiedniego oznaczenia maszyny, certyfikatu czy deklaracji, aby towar nie przeszedł odprawy celnej. Ponadto pochopnie wybrany producent może zrobić nam niemiłą niespodziankę w postaci sfałszowanych certyfikatów. W razie kontroli urzędu celnego nie dość, że maszyna nie zostanie dopuszczona do obrotu, to jeszcze zostanie skonfiskowana i zniszczona. Koszty utylizacji ponosi importer, a są naprawdę wysokie (od kilka do kilkudziesięciu tysięcy dolarów w zależności od wielkości i ilości produktów). Często cena utylizacji przekracza wartość maszyn. 

maszyny z chin posrednictwo

Co jeśli dostawca nie sprowadzał wcześniej do Europy? 

W przypadku importu maszyn CNC, rolniczych czy budowlanych z Chin do Polski obowiązują nasz takie same regulacje, jak w przypadku każdego kraju należącego do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG). Ważny jest m.in. certyfikat zgodności CE. Jeśli nasz dostawca sprowadzał wcześniej do krajów Unii, to nie powinno być większych problemów. A co jeśli dostawca ma dobrej jakości maszyny, ale nie eksportuje do UE i nie ma certyfikatów CE? Możemy je wyrobić, co opłaca się jeśli zamierzamy w przyszłości tym sprzętem handlować na większą skalę. Chiński dostawca bez CE często nie wie, czy jego sprzęt spełnia normy europejskie. Jeśli zaś nie spełnia, to podczas wyrabiania certyfikatu musimy prosić go o zmianę komponentów i przekazanie próbek do ponownej weryfikacji. Zapewniam Was jednak, że wyrobienie CE nie jest tak drogie i tak skomplikowane jak się wydaje.

Maszyny z Chin na własną rękę a podróże na miejsce 

Jeśli maszyny z Chin sprowadzasz samodzielnie, musisz liczyć się z koniecznością częstych lotów na miejsce. Po pierwsze przed wysłaniem do Polski sprzęt trzeba poddać kontroli towaru. Jako dostawca musisz przylecieć do chińskiej fabryki, zużyć na to minimum 4 dni i kilka tysięcy złotych. Dlatego gorąco zachęcam do korzystania z pośredników. Wysokość prowizji będzie o wiele niższa niż koszty podróży do Chin. Jak to działa w przypadku współpracy z firmą FULLBAX-maszyny.pl? Oczywiście dużo łatwiej, co chcę Wam wyjaśnić po kolei w punktach.

Maszyny z Chin za pośrednictwem FULLBAX. Jak to wygląda krok po kroku? 

ETAP 1: WYBRANIE PRODUCENTA – dwie opcje do wyboru 

  • Opcja pierwsza – jako importer z Chin sam wyszukujesz kilku producentów, podsyłasz do nich namiary, a my weryfikujemy ich i przesyłamy Tobie opinię. Określamy, który jest według nas najlepszy i czy w ogóle są wiarygodni. Jeśli któregoś zaakceptujemy, przechodzimy do kolejnego etapu, w których ustalamy szczegóły importu z dostawcą za Twoim pośrednictwem (Ty kontaktujesz się z fabryką). Zwykle działamy tak w przypadku maszyn specjalistycznych i stosunkowo drogich, kiedy jako użytkownik podobnego sprzętu znasz się na nim najlepiej. W takiej sytuacji prawdopodobnie wiesz, o co zapytać chińskiego producenta i znasz potrzebną specyfikację. Kiedy wszystko jest dogadane, wykonujemy każdy kolejny etap zlecenia. 

Przykładowo: laser diodowy o wartości 80.000$ z dodatkowymi elementami wykonywanymi na zlecenie lub np. specjalistyczne młynki dla producenta farb, gdzie towar jest drogi, niestandardowy i bardzo specjalistyczny. 

  • Opcja druga – jako klient FULLBAX podsyłasz maszynę, a my znajdujemy dostawcę. Wcześniej oczywiście pytamy o 100 oczywistych dla Ciebie rzeczy i bawimy się w „głuchy telefon” pomiędzy dostawcą a producentem oraz przekazujemy maile z odpowiedziami i pytania. Będzie to proces dłuższy, ale oczywiście jest to możliwe. W większości przypadków robimy tak, jeśli maszyny są stosunkowo tanie i mniej skomplikowane technicznie.

ETAP 2: WERYFIKACJA PRODUCENTA – dwie opcje do wyboru 

  1. Opcja pierwsza – najlepsza w sytuacji, kiedy maszyna jest droga/skomplikowana lub jeśli klient chce, abyśmy wizytowali fabrykę przed wpłatą zaliczki (zaliczka wynosi zwykle 30% lub 50% wartości zamówienia i jest płatna przed produkcją). Audyt fabryki pozwala upewnić się, że fabryka istnieje i przekonać się co do zapewnianych standardów produkcji. Podczas wizytacji jesteśmy Twoimi oczami: przekazujemy dziesiątki zdjęć i filmów na bieżąco, pytamy o co tylko chcesz, zaglądamy na linię produkcyjną i do biur oraz rozmawiamy z inżynierami.
  1. Opcja druga – w tym wariancie weryfikujemy fabryki w chińskich rejestrach rządowych (chiński odpowiednik KRS, tylko bardziej rozbudowany). Taka weryfikacja jest wystarczająca i nie ma potrzeby wizytować fabryki przed wpłatą zaliczki. Jako Fullbax mamy dobre sposoby na sprawdzenie firmy bez wizytacji, ale oczywiście 100% pewności daje tylko osobista wizyta, tak jak w przypadku każdego zakupu na odległość. Tę opcję proponujemy przy zamawianiu maszyn tańszych. Pamiętajcie też, że na życzenie klienta możemy odwiedzić fabrykę W KAŻDYM PRZYPADKU. W tej opcji również weryfikujemy certyfikaty dostawcy i dogadujemy wszystko tak, aby nie było problemów z odprawą w Europie. Dopiero kiedy nasza agencja celna po weryfikacji dokumentów producenta da zielone światło, przechodzimy dalej. Wiemy bowiem, że maszyny z Chin na pewno odprawimy. 
Maszyny z Chin import

ETAP 3 – wpłata zaliczki  

Jako klient wpłacasz zaliczkę za maszyny z Chin (która wynosi, jak wiesz, 30-50% wartości zamówienia). Dokładna wysokość zależy od fabryki. Jak wygląda ten etap? Rusza produkcja trwająca dwa, cztery, a czasami sześć tygodni. Im bardziej skomplikowana maszyna lub obłożenie fabryki większe, tym dłuższa produkcja. Zwykle jest to 30-35 dni. W Chinach 95% sprzętu to produkcja na zamówienie i praktycznie nigdy nie ma gotowej maszyny na stanie.

ETAP  4 – maszyna skończona 

Kiedy maszyna jest skończona, fabryka wysyła nam próbki towarów z Chin do zaakceptowania, a także zdjęcia oraz filmy pokazujące jak pracuje zamówiony sprzęt. W tym punkcie zwykle sprawdzamy maszyny z Chin na miejscu u producenta. Wizytujemy fabrykę, a podczas pobytu sprawdzamy sprzęt centymetr po centymetrze. Dokumentujemy działanie, a filmy i zdjęcia wysyłamy do Ciebie na Whatsapp/Wechat. Tak dużo i tak długo aż będziesz miał pewność, że to maszyna, jakiej oczekiwałeś. Czasami to my akceptujemy towar w kontakcie z Tobą jako klientem. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że jeszcze NIGDY nie mieliśmy przypadku, w którym klient byłby niezadowolony z produktu, jaki dostał. Jeśli dajesz swoją akceptację, organizujemy transport morski, lotniczy lub kolejowy, a Ty dopłacasz resztę za maszynę (czyli pozostałe 50%-70% wartości maszyny).

ETAP 5 – pieniądze na koncie fabryki 

Kiedy fabryka chińska otrzyma przelew, nasz transport odbiera towar z fabryki. Na tym etapie również możemy wizytować fabrykę w celu poprawnego zabezpieczenia ładunku, jednak robimy to tylko w przypadku naprawdę drogiego sprzętu i typowo na życzenie klienta. W innych przypadkach w zupełności wystarczają dokładne zdjęcia i filmy wysłane przez dostawcę. 

ETAP 6  – maszyna w Polsce  

Twoja maszyna/maszyny z Chin są już na miejscu w Polsce. Ponieważ zanim wpłaciliśmy zaliczkę, sprawdziliśmy dokumenty importowe (takie jak faktura z Chin czy specyfikacja towaru), mamy ich komplet, a zatem odprawa celna przechodzi gładko. Opłacasz cło i VAT do Urzędu Skarbowego, a my załatwiamy transport pod wskazany adres.

I to wszystko. Otrzymujesz maszynę i przy okazji zaoszczędziłeś sporo gotówki, a my jako agencja FULLBAX mamy w swoim gronie kolejnego zadowolonego klienta. Teraz z pewnością chcesz wiedzieć, ile kosztowała Cię nasza usługa. Prowizja jest jawna i nie jest żadną tajemnicą: 

  1. koszt importu maszyn od A do Z z firmą FULLBAX wynosi:
    – od  6000 PLN dla maszyn do wartości 100 000 PLN.
    – dla maszyn o wartości powyżej 100 000 PLN pobieramy prowizję, która wynosi od 5.5% do 1.5% wartości maszyny- w zależności od stopnia skomplikowania zlecenia, wielkości maszyny i jej ceny.  
  2. Dodatkowo płatne są wizytacje fabryk, które są OPCJONALNE (może nie być ich wcale, a mogą być nawet trzy); wszystko zależy od tego, czego wymaga klient i sam produkt. W 9 na 10 przypadkach wystarczy jedna wizytacja przed wpłatą końcowej opłaty.

ETAP 7 – obsługa posprzedażowa

Nawiązując współpracę z nami jesteś pewien, że w razie wystąpienia ewentualnych problemów technicznych, możesz liczyć na naszą pomoc. 
Już wcześniej dbamy o o domówienie części zamiennych, ale w każdym innym temacie służymy wsparciem naszym Klientów.

WAŻNE: Za naszym pośrednictwem przeprowadzamy również leasing maszyn oraz programy dofinansowań 

Interesuje Cię import maszyny z Chin? Chcesz go zrealizować w rozliczeniu gotówkowym, w leasingu lub w formule dofinansowania? Z chęcią odpowiemy na każde pytanie dotyczące koelejnych etapów lub związane  ze sprowadzaniem maszyn do Europy. Jesteśmy w tym specjalistami.

Zapraszamy Cię na naszą stronę dedykowaną importowi maszyn z Chin: https://fullbax-maszyny.pl/
lub skontaktuj się z naszymi specjalistami ds. importu: https://fullbax.pl/kontakt/  

leasing na maszyny z Chin

Jeśli chcesz podejrzeć praktyczne relacje z naszej codziennej pracy w Chinach, zapraszamy Cię na naszego facebooka

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
4.5/5 - (83 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X