HS Code i HTS Code to terminy, które powinien znać każdy importer i eksporter. Są to kody celne stosowane w handlu międzynarodowym. Zobacz, który z kodów dotyczy importerów z Chin.
Oznakowanie przesyłki odpowiednim kodem taryfy celnej jest niezbędne, aby przejść odprawę i móc bez przeszkód sprowadzać towary z Chin do Polski czy innego kraju w Europie i na świecie. Podanie ów kodu w dokumentach celnych, szczególnie na fakturze handlowe może przyspieszyć formalności celne. To oznaczenie dotyczy wszystkiego, co sprowadzamy z krajów ościennych, także jeśli są to próbki z Chin. Dowiedz się czym jest kod HS oraz kod HTS oraz dlaczego jest ważny przy imporcie.
Czym jest HS Code
Pełna nazwa brzmi Zharmonizowany System Oznaczania i Kodowania Towarów (z ang. Harmonized Commodity Description and Coding System; w skrócie: Harmonized System – HS). Jest to ujednolicony system nazywania i kodowania towarów dla potrzeb handlu międzynarodowego. Stanowi podstawę do naliczania ewentualnego cła, podatków oraz innych opłat. Został stworzony przez Światową Organizację Celną (WCO) i obowiązuje m.in. w krajach Unii Europejskiej i w Chinach. Dlatego dobrze, aby każdy importer z Chin posiadał podstawową wiedzę na temat tej klasyfikacji.
System HS obejmuje ok. 5000 grup towarów. Każda grupa oznaczona jest sześciocyfrowym kodem (kod HS) według uporządkowanych reguł. W ten sposób system HS Code zapewnia jednolitą klasyfikację towarów w przepływie międzynarodowym. HS jest jest podstawą taryf celnych dla ponad 200 krajów. Pomaga także zbierać dane do statystyk handlu międzynarodowego. Obecnie ponad 98% towarów w handlu międzynarodowym jest sklasyfikowanych zgodnie z systemem HS Code.
Co ważne, w oparciu o klasyfikację HS budowana jest tzw. Nomenklatura Scalona (CN, ang. Combined Nomenclature). To rozwinięcie klasyfikacji HS stworzone przez Europejską Wspólnotę Gospodarczą, które jeszcze dalej uszczegóławia grupy importowanych towarów. Numer CN składa się z ośmiu cyfr, z czego pierwszych sześć powtarza się z kodu HS. W Polsce zacznie obowiązywać dopiero od 1 kwietnia 2020 r. zastępując stosowaną dotychczas Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU 2008). Ma na celu uproszczenie rozliczenia VAT, dzięki czemu łatwiej będzie także zaksięgować import z Chin.
Co to jest HTS Code
Zajmując się importowaniem towarów można spotkać się także z terminem HTS Code. Jest to rozwinięcie skrótu Harmonized Tariff Schedule i oznacza zharmonizowany spis towarów taryfy celnej w Stanach Zjednoczonych. Kody HTS są 8- lub 10-cyfrowe, z czego pierwszych sześć branych jest z opisanego wcześniej systemu HS. Dalsze cztery cyfry wskazują na dodatkowe informacje na temat konkretnej grupy towarów, takich jak np. materiał wykonania i zastosowanie. Kod HTS jest istotny tylko dla importerów sprowadzających towary z Chin do USA.
Chiński dostawca może oznaczyć towar amerykańskim kodem HTS, jednak wielu z nich stosuje chińską odmianę tej klasyfikacji. Wówczas przy imporcie z Chin do USA ostatnie cztery cyfry kodu należy określić samodzielnie za pomocą wyszukiwarki kodów HTS.
Jak sprawdzić kod HS?
Prawidłowe oznaczenie przesyłki zgodnie z aktualną tabelą HS Code to bardzo ważna część importu. Popełniając błąd przy oznaczeniu nasze dokumenty celne mogą bowiem zostać nieuznane, co opóźni dostawę. Na szczęście w Internecie jest wiele wyszukiwarek kodów HS online, gdzie możecie znaleźć kody nomenklatury odpowiadające rodzajowi importowanych przez was towarów. Najbardziej znana jest wyszukiwarka ISZTAR, czyli Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej prowadzony jest przez Służbę Celną RP. Poniżej podajemy też kilka innych: