Międzynarodowa wysyłka towarów, a w szczególności import towarów to przedsięwzięcie, które wymaga odpowiedniego przygotowania. Bardzo istotny jest zarówno wybór odpowiedniej formy transportu, jak i zgromadzenie wszystkich niezbędnych dokumentów. Jeśli zdecydujesz się na transport lotniczy, pamiętaj o tym, że jednym z kluczowych dokumentów, który umożliwia m.in. prawidłowe przeprowadzenie odprawy celnej czy wydanie przesyłki upoważnionej osobie, jest lotniczy list przewozowy. Czym się charakteryzuje i co musi zawierać oraz jakie są jego rodzaje? Odpowiadamy!
Spis treści:
- Lotniczy list przewozowy – co to?
- Co musi zawierać międzynarodowy lotniczy list przewozowy?
- List przewozowy w transporcie lotniczym – rodzaje
Lotniczy list przewozowy – co to?
Lotniczy list przewozowy (ang. Air Waybill, AWB) to dokument, który jest niezbędny do nadania paczki oraz jej odbioru. Ponadto jest to także dokument celny, potrzebny do prawidłowego przeprowadzenia odprawy celnej. Stanowi on potwierdzenie, że istnieje umowa o międzynarodowy lotniczy przewóz towarów. Warto również dodać, że lotniczy list przewozowy AWB określa warunki umowy przewozu przesyłek towarowych.
Co musi zawierać międzynarodowy lotniczy list przewozowy?
Międzynarodowy lotniczy list przewozowy należy przygotować w trzech wersjach oryginalnych, a każdy z oryginałów powinien mieć dwie kopie. Każdy oryginał różni się kolorem i przeznaczeniem, ponieważ dokument w kolorze zielonym trafia w ręce przewoźnika, w kolorze różowym dla odbiorcy, zaś list w kolorze różowym przeznaczony jest dla nadawcy. Dokument ten wypełnia nadawca przesyłki, stąd też to właśnie on ponosi odpowiedzialność za prawidłowe przygotowanie listu, a także pokrywa ewentualne szkody powstałe na skutek nieprawidłowości w dokumencie przewozowym. Warto również dodać, że – ze względu na to, iż list przewozowy jest dokumentem międzynarodowym, potrzebnym m.in. przy imporcie z Chin – powinien być on wypełniony w języku angielskim.
Jakie dane powinny znaleźć się w lotniczym liście przewozowym? Poniżej przedstawiamy kompletną listę:
- cena towaru
- data i miejsce przyjęcia towaru do przewozu
- data i miejsce wystawienia dokumentu
- imię i nazwisko/nazwa firmy i adres przewoźnika
- imię i nazwisko/nazwa firmy i pełny adres odbiorcy przesyłki
- imię i nazwisko/nazwa firmy, pełny adres i podpis nadawcy
- informacje niezbędne do dokonania formalności celnych, np. w przypadku cła z Chin
- koszty związane z przewozem
- numery referencyjne nadawcy i odbiorcy
- specyfikacja towarowa, a więc określenie rodzaju towaru, sposób w jaki przesyłka została zapakowana, liczba paczek, waga wyrażona w kilogramach lub funtach, wymiary (długość, szerokość i wysokość wyrażone w centymetrach lub calach), opis towaru wraz z krajem produkcji
- dodatkowe informacje zgodne z zawartą umową lub wymagane w regulaminie danej firmy kurierskiej
List przewozowy w transporcie lotniczym – rodzaje
Istnieją dwa rodzaje listów przewozowych w transporcie lotniczym i są to:
-
MAWB (Master Air Waybill) – list przewozowy lotniczy dla przesyłek skonsolidowanych. Ma postać specjalnego formularza wydawanego oraz podpisywanego przez przewoźnika lotniczego. Określa warunki przewozu, w związku z czym odbiorca będzie mieć ochronę w przypadku uszkodzenia lub utraty towarów w transporcie.
-
HAWB (House Air Waybill) – list przewozowy w transporcie lotniczym wydawany przez firmę spedycyjną dla eksportera. Podpisuje go spedytor, bez wyraźnego wskazania przewoźnika. Wydawany jest na uniwersalnym formularzu lotniczego listu przewozowego. Określa warunki przedsiębiorstwa spedycyjnego, w związku z czym odbiorca nie będzie mieć ochrony prawnej w przypadku uszkodzenia lub zagubienia towaru w transporcie.