Próbki z Chin – jak sprowadzić? Zwolnienie z cła i VAT na sample

20 września 2019
5/5 - (6 votes)
Próbki z Chin – jak sprowadzić? Zwolnienie z cła i VAT na sample

Jak najlepiej sprawdzić jakość? Poprzez próbki z Chin. Sprowadzanie sampli na etapie negocjacji umowy lub podczas produkcji pomoże nam uniknąć problemów. Ponadto na próbki towarów możemy uzyskać zwolnienie z cła i VAT. Zobaczcie, jak to zrobić.  

Dlaczego trzeba zamawiać próbki z Chin? 

Zamawianie próbek, czyli tzw. sampli produktów jest obowiązkowym punktem na liście rzeczy do zrobienia dla każdego importera. Większość producentów z Chin nie powinno robić z tym problemu, a jeśli robią – jest to pierwsza czerwona lampka, która powinna zapalić się w naszej głowie. Dlaczego warto zadbać o próbki z Chin? Po pierwsze pozwalają zweryfikować jakość towaru oraz to, czy odpowiada on zamówieniu. Negocjując produkcję w Chinach mamy określone wymagania co do wyglądu, koloru, wymiarów oraz sposób działania różnych produktów. Zwłaszcza jeśli jest to kosztowna produkcja na zlecenie ODM/OEM lub towary wyprodukowane na bazie inżynierii odwrotnej z produkcją w Chinach. Dzięki samplom możemy sprawdzić, czy dana fabryka spełnia nasze oczekiwania jakościowe. 

Sprowadzania próbnych produktów jest także ważne już na etapie produkcji. Zazwyczaj za całość zamówienie płacimy dopiero po zakończeniu produkcji. A co jeśli w trakcie okaże się, że towary są niezgodne z oczekiwaniami lub wytycznymi? Lub nie spełniają europejskich norm jakościowych, a ich wprowadzenie do obrotu grozi konfiskatą i karą? Wtedy sytuacja robi się poważna. Sprowadzenie próbek towarów na etapie produkcji jest jednym z podstawowych elementów kontroli produkcji w Chinach. W znakomitej większości przypadków pozwoli uniknąć wpadek. Nawet jeśli nie stracicie całości zainwestowanej kwoty, to na pewno czas. Bo produkcję w skrajnym przypadkach trzeba będzie zacząć od nowa lub zmienić dostawcę i całe negocjacje w Chinach zaczną się od nowa. Dlatego warto wiedzieć, jak sprowadzać próbki z Chin. 

Ile kosztuje sprowadzanie sampli towarów z Chin? 

Koszty próbek zależą od kilku czynników. Droższe będą sample drogich towarów, ponieważ samo wyprodukowanie próbnego produktu generuje koszty dla fabryk. Tańsze są próbki niedrogich towarów, lecz i wtedy ciężko będzie dostać coś za darmo. Fabryka w Chinach w ten sposób zabezpiecza się przed różnej maści wyłudzaczami, którzy potem sprzedają takie sample jak normalne towary. Czasami producent w Chinach może zupełnie zrezygnować z pobierania opłaty i obciążyć nas tylko kosztami wysyłki (zazwyczaj kurierem lotniczym). Ponadto producenci z Chin są skłonni do dawania upustów stałym klientom lub jeśli zamówienie jest duże i kosztowne.  

Dlaczego trzeba zamawiać probki z Chin

Próbki z Chin a VAT i cło 

Jako importer możesz uzyskać zwolnienie z VAT i opłat celnychna sample towarów, pomimo iż co do zasady import towarów z Chin na terytorium Polski objęty jest obowiązkiem celnym i obowiązkiem opłacenia podatku VAT. Na szczęście Sprowadzone próbki są zwolnione z cła, o ile ich wartość nie przekracza 150 euro. Z kolei zwolnienie z VAT na próbki z Chin następuje jeśli łączna wartość próbek w przesyłce nie jest wyższa niż 22 euro, a próbki zostały wysłane bezpośrednio do odbiorcy z kraju trzeciego. 

Musisz jednak udowodnić, że ów towar rzeczywiście próbką jest. Ostatecznie decyduje o tym celnik. Na początku to, co jest pewne. VAT na import z Chin obowiązuje zawsze na wyroby tytoniowe, alkohol oraz perfumy. Tutaj nie ma wyjątku. W przypadku innych towarów – to zależy. Zgodnie z ustawą o VAT opodatkowaniu nie podlegają prezenty o małej wartości i próbki jeśli przekazanie przedmiotu związane jest z działalnością gospodarczą podatnika (Art. 7, Ust. 3). Czym jest jednak próbka? Ustawa o podatku dochodowym definiują ją w dwóch miejscach: 

Definicja próbki 1 

Próbka to egzemplarz towaru lub jego niewielka ilość, które pozwalają na ocenę cech i właściwości towaru w jego końcowej postaci, przy czym ich przekazanie (wręczenie) przez podatnika (…) ma na celu promocję tego towaru oraz nie służy zasadniczo zaspokojeniu potrzeb odbiorcy końcowego w zakresie danego towaru, chyba że zaspokojenie potrzeb tego odbiorcy jest nieodłącznym elementem promocji tego towaru i ma skłaniać tego odbiorcę do zakupu promowanego towaru (ustawa o VAT, Art. 7, Ust, 7). 

Definicja próbki 2 

Za próbkę towaru (…) uważa się niewielką ilość towaru, reprezentującą określony rodzaj lub kategorię towarów, pod warunkiem że sposób prezentacji i jakość czynią je bezużytecznymi dla celów innych niż promocja (ustawa o VAT, Art. 67, Ust. 2). 

Probki z Chin a VAT i clo

Podsumowanie 

Podsumowując zatem mój wpis chcę podkreślić, że sample towarów są cenną informacją na temat jakości, jaką oferuje dany dostawca. Ponadto zwolnione są z cła i VAT, o ile ich wartość nie przekracza 150 euro (cło) i 22 euro (VAT). Naszym zadaniem jest jednak zadbanie, aby przysłane sample towarów z Chin spełniały warunki definicji próbek w myśl ustawy o VAT. Inaczej celnik może zadbać o to sam, np. dziurawiąc lub znakując w różny sposób nasze towary. Tak aby nie zadawały się do sprzedaży. Warto zatem zadbać o samodzielne oznakowanie tego typu przesyłki jako próbek. Możemy w tym celu poprosić naszego dostawcę z Chin o stosowne oświadczenie. Ponadto próbki z Chin muszą także spełniać europejskie normy jakości i posiadać deklarację zgodności CE

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (6 votes)
Szybki kontakt

    imię

    email/telefon

    wiadomość

    Facebook