Czy wiesz, że w chińskich serwisach zakupowych możesz kupić domy modułowe już za kilkadziesiąt tysięcy złotych? Są to zarówno domki jednopiętrowe, jak i kontenery mieszkalne, a nawet wille. Zamówione domy prefabrykowane dostarczane są do Polski w nawet 15 dni. Chcesz dowiedzieć się więcej o imporcie domów modułowych z Chin? Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
Domy prefabrykowane z Chin
Domy modułowe z Chin z prefabrykowanych elementów przeznaczone są do szybkiego złożenia na miejscu. Jak szybkiego? Taki dom może powstać nawet w kilkanaście godzin, jednak niezbędna będzie tu pomoc ekipy budowlanej, specjalizującej się w stawianiu domów modułowych.
W ostatnich latach takie rozwiązania cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. Teraz każdy może zamówić dom modułowy za pośrednictwem chińskich serwisów zakupowych. Czy to się opłaca? Jak widać tak. Domy prefabrykowane potrafią kosztować nawet około 60 tysięcy złotych za 60m2. Na chińskich portalach znajdziesz gotowe projekty domów, ale coraz więcej producentów z Chin otwartych jest również na propozycje swoich klientów. Trzeba się jednak liczyć z tym, że indywidualny projekt będzie nieco droższy.
Domy modułowe całoroczne z Chin
Zanim złożysz zamówienie, dowiedz się więcej o formalnościach, jakie musisz dopełnić w związku z importem z Chin domu modułowego całorocznego, a także jakie koszty musisz w związku z tym ponieść.
Otóż w przypadku sprowadzania towarów z Chin do któregokolwiek z krajów Unii Europejskiej osoba kupująca obciążana jest opłatami z tytułu podatku VAT. Co więcej, w swoim kraju musi także ponieść koszty związane z cłem.
Każdy, kto dokonuje importu z Chin krok po kroku powinien zgromadzić niezbędne dokumenty, które następnie należy przedstawić władzom celnym. W zależności od sprowadzanego towaru, okoliczności czy miejsca, wymagane dokumenty mogą być różne. Poniżej znajdziesz listę tych, które są najczęściej spotykane w imporcie towarów z Chin:
-
Faktura handlowa – służy także jako deklaracja celna; informuje o tym, że towar został wyeksportowany i przekroczył granice państwa.
-
Konosament – opisuje towar i zobowiązuje przewoźnika do wydaniu go w miejscu docelowym.
-
Lotniczy list przewozowy – obowiązuje w przypadku transportu lotniczego i jest wydawany przez linie lotnicze jako potwierdzenie transportu towarów.
-
List przewozowy – lista wysłanych towarów wraz z informacjami dotyczącymi opakowań.
-
Faktur pro forma – zawiera informacje o ilości, cechach, rozmiarze i ostatecznej wycenie wysyłanego towaru.
-
Świadectwo pochodzenia – potwierdza, że towary w konkretnym transporcie zostały pozyskane, wyprodukowane oraz przetworzone w danym kraju.
-
Pozwolenie CITES – oznacza, że importowane dobra nie naruszają międzynarodowych przepisów dotyczących ochrony przyrody.
-
Deklaracja importu/eksportu – to lista importowanych/eksportowanych towarów.
-
Dokument SAD – formalna podstawa deklaracji celnej w Unii Europejskiej.
-
Certyfikat fumigacji – informuje o tym, że importowane towary wykonane z drewna, zostały poddane procesowi fumigacji, który ma na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się szkodników pod postacią zarodników, nasion czy jajeczek.
Tanie domy modułowe z Chin
W Polsce rocznie powstaje kilkanaście tysięcy domów tego typu. Czy oznacza to, że domy modułowe z Chin stanowią dla nich konkurencję? Na chińskich portalach aukcyjnych pojawia się coraz więcej ogłoszeń i ofert dostawy domów prefabrykowanych z Chin do Polski w bardzo okazyjnych cenach. Czy można więc mówić o realnej konkurencji? Póki co raczej nie, ale za kilka lat może się to zmienić. Produkcja w Chinach domów modułowych otwiera się bowiem coraz bardziej na Polskę, a producenci oferują coraz więcej różnorodnych rozwiązań, dopasowanych do ich potrzeb polskich klientów.