Import okien z Chin – co warto wiedzieć?

23 września 2022
5/5 - (1 vote)
Import okien z Chin – co warto wiedzieć?

Chiny to kraj, który posiada absolutnie największe na świecie możliwości produkcyjne w zakresie okien. W Państwie Środka funkcjonuje ponad 3500 producentów, którzy kierują swoją ofertę nie tylko na rynek krajowy, ale także światowy. Zastanawiasz się nad importem okien z Chin? Sprawdź, czy to się opłaca. Zapraszamy do lektury!

 

Spis treści:

  1. Import okien z Chin a stawki celne
  2. Targi okien w Chinach
  3. Jakie wymagania muszą spełniać okna z Chin?

 

Import okien z Chin a stawki celne

Zanim podejmiesz decyzję o imporcie towarów z Chin, bez względu na to, czy będą to okna, sprzęty AGD, maszyny czy ubrania, sprawdź wysokość cła z Chin na dane produkty. Może się bowiem okazać, że stawki celne są bardzo wysokie, przez co sprowadzenie tych towarów z Chin będzie zupełnie nieopłacalne. Gdzie można sprawdzić aktualne stawki celne? Najlepiej zrobić to za pośrednictwem ISZTAR. To Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej, który dostarcza szczegółowych informacji na temat obrotu towarowego z zagranicą. W serwisie są prezentowane dane unijne oraz dane krajowe.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych pozycji z systemu ISZTAR wraz z kodami nomenklatury oraz stawkami celnymi:

  • drzwi, okna i ich ramy oraz progi drzwiowe – 3925 20 00 00 – 6,5%
  • okna, okna balkonowe i ich ramy z drewna tropikalnego – 4418 11 00 00 – 3%
  • okna witrażowe i tym podobne – 7016 90 10 00 – 3%

Jak widać, stawki celne na okna z Chin są stosunkowo niskie, co oznacza, że ich sprowadzenie do Polski jest naprawdę dobrym pomysłem!

Targi okien w Chinach

Jeśli planujesz import z Chin okien i udział w targach branżowych, sprawdź koniecznie poniższą listę, która zawiera najpopularniejsze targi skupione właśnie wokół tych produktów:

China (Chongqing) International Doors & Windows Exhibition

Lokalizacja: Chongqing International Expo Center, Chongqing, Chiny

Strona internetowa: http://www.cqmcz.com/index.php?lang=en

EXPO BUILD CHINA

Lokalizacja: Shanghai New International Expo Centre (SNIEC), Shanghai, Chiny

Strona internetowa: http://www.expobc.com/

Window Door Facade Expo China

Lokalizacja: PWTC & NICEC, Kanton, Chiny

Strona internetowa: https://www.windoorexpo.com/

Jakie wymagania muszą spełniać okna z Chin?

W 2021 r. zmieniły się przepisy dotyczące izolacyjności termicznej okien. Mowa tu o Dyrektywie europejskiej 2010/31/UE, która wprowadziła zmiany w przepisach prawa budowlanego. Nowe przepisy mówią o konieczności wznoszenia energooszczędnych budynków mieszkalnych w celu ograniczenia strat energii i zmniejszenia ilości ciepła niezbędnego do ogrzewania domu.

Zgodnie ze wspomnianą dyrektywą współczynnik przenikania ciepła okien pionowych zamontowanych na ścianach elewacyjnych nie może przekraczać 0,9 W/(m2∙K). Wartość ta dotyczy także drzwi balkonowych. Z kolei dla okien połaciowych maksymalna wartość to 1,1 W/(m2∙K). Co więcej, zgodnie z najnowszymi wytycznymi zawartymi w dyrektywie UE, dopuszczalne okna to takie, które mają współczynnik przepuszczalności promieniowania równy lub większy niż 55%. Współczynnik ten informuje o tym, ile ciepła energii słonecznej przedostanie się do wnętrza budynku.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (1 vote)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X