Facebook
Kiedy spojrzymy na sprzęty gospodarstwa domowego, które otaczają nas na co dzień, nie możemy nie zauważyć, że wiele z tych produktów pochodzi z Chin. Ten wschodni gigant jest bowiem nie tylko jednym z największych producentów AGD na świecie, ale także kluczowym graczem w globalnym handlu tymi produktami. Chińskie AGD obecne jest w niemal każdym domu na całym świecie, a dla wielu firm jest to znak szeroko otwartych drzwi do rentownego biznesu.
Jednak import AGD z Chin to nie tylko kwestia skorzystania z oferty jednego z największych światowych rynków. To także złożony proces, który obejmuje zrozumienie specyfiki chińskiego rynku AGD, nawigowanie przez labirynt cła i regulacji, a także zaspokajanie oczekiwań konsumentów na różnych rynkach. To jest podróż, która może być zarówno ekscytująca, jak i pełna wyzwań.
Spis treści:
Większość produkcji AGD w Chinach koncentruje się w kilku kluczowych prowincjach. Na czele tych regionów stoi prowincja Guangdong, znana ze swoich dynamicznie rozwijających się i doskonale prosperujących miast: Dongguan, Foshan, Kanton oraz Shenzhen. Te miejsca są domem dla wielu fabryk produkujących szeroką gamę sprzętu gospodarstwa domowego, od lodówek po czajniki elektryczne.
Podobnie prowincja Zhejiang, ze swoim przemysłowym centrum Ningbo jest kolejnym ważnym punktem na mapie produkcji AGD. Qingdao w prowincji Shandong oraz Suzhou w prowincji Jiangsu również odgrywają istotne role. Te obszary są znane z produkcji wysokiej jakości sprzętu AGD i są nieodłącznym elementem łańcucha dostaw AGD z Chin.
Chińska produkcja obejmuje zarówno małe, jak i duże AGD, ale to właśnie import małego sprzętu AGD jest najbardziej opłacalny. Małe AGD z Chin to przede wszystkim konkurencyjne ceny, a także innowacyjność. Ponadto ze względu na mniejsze rozmiary, koszty transportu są również zdecydowanie niższe w porównaniu do większych urządzeń. Dlatego też bardzo wiele firm decyduje się na bycie importerem AGD z Chin właśnie w tym segmencie.
Prowadzenie importu towarów z Chin nie jest procesem pozbawionym formalności. Cło z Chin jest jednym z najważniejszych elementów do uwzględnienia przez każdego importera AGD. Wysokość cła zależy od klasyfikacji towaru, co jest określone przez HS code. Używając systemu ISZTAR, firmy mogą dokładnie określić, jakie są stawki celne dla konkretnego sprzętu AGD.
Poniżej znajdziesz kilka przykładów produktów z kategorii AGD wraz z ich stawkami celnymi i kodami nomenklatury:
Dla importerów AGD z Chin udział w chińskich targach AGD to niezastąpione doświadczenie. Targi takie jak Canton Fair w Kantonie, Electronica China w Szanghaju czy Shenyang International Heating, Air-Conditioning Ventilation & Comfort Home System Exhibition w Shenyang dają możliwość poznania najnowszych trendów, nawiązania kontaktów z producentami oraz bezpośredniego porównania różnych produktów.
Import AGD z Chin do Unii Europejskiej wymaga zgodności z określonymi normami i przepisami. Produkty te muszą spełniać specyficzne wymogi unijne dotyczące bezpieczeństwa, zdrowia i ochrony środowiska. Dlatego przed rozpoczęciem importu z Chin, importujący powinni dokładnie sprawdzić, czy produkty, które zamierzają wprowadzić na rynek UE, są zgodne z obowiązującymi standardami i regulacjami.
Przede wszystkim warto zacząć od Rozporządzenia (WE) nr 1935/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady, określające wymogi dotyczące kuchennych urządzeń, które mają kontakt z żywnością. Dodatkowo dobre praktyki produkcyjne odnoszące się do tego typu urządzeń znajdują się w Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2023/2006.
Z kolei Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2017/1369 mówi o tym, że importerzy, a także producenci, którzy wprowadzają po raz pierwszy na rynek Unii Europejskiej nowe modele produktów związanych z energią, muszą najpierw zarejestrować takie sprzęty w bazie EPREL.
Podsumowując, import AGD z Chin może być obiecującym przedsięwzięciem, ale wymaga dobrze zorganizowanej logistyki, zrozumienia zasad celnych, a także przestrzegania wymogów regulacyjnych Unii Europejskiej. Pomimo tych wyzwań, chiński rynek AGD nadal oferuje ogromne możliwości dla importerów na całym świecie.
Z roku na rok Polacy coraz więcej i chętniej inwestują w Chinach. Ponieważ Chińczycy stają się naszymi partnerami biznesowymi, warto uświadomić sobie, jak powinna wyglądać współpraca polsko-chińska i jak zachowywać się podczas spotkań z potencjalnymi partnerami z Chin. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zapraszamy do lektury!
Kwiaty to piękna i ponadczasowa ozdoba, która jest uroczą dekoracją w naszych domach, ale nie tylko w nich. Niezwykle elegancko prezentują się również w urzędach, galeriach sztuki, centrach handlowych czy teatrach. Szczególnie świeże, cięte kwiaty wyglądają wyjątkowo i bez wątpienia ocieplają wnętrza. Niestety, choć są naprawdę urodziwe, nie są zbyt trwałe. Jest jednak sposób na to, by dłużej cieszyć się ich pięknem, a mianowicie – kwiaty sztuczne. ...
Czy wiesz, że w chińskich serwisach zakupowych możesz kupić domy modułowe już za kilkadziesiąt tysięcy złotych? Są to zarówno domki jednopiętrowe, jak i kontenery mieszkalne, a nawet wille. Zamówione domy prefabrykowane dostarczane są do Polski w nawet 15 dni.
Chińskie wtryskarki wykorzystują nowoczesne technologie, co sprawia, że są one wydajne i niezawodne, a import ich zyskuje na popularności.