Czym jest USCC?

03 stycznia 2022
5/5 - (1 vote)
Czym jest USCC?

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Unified Social Credit Code – co to jest?
  2. Co oznaczają numery w kodzie USCC?
  3. Gdzie sprawdzić Unified Social Credit Identifier?

 

Unified Social Credit Code (USCC) to jedno z pojęć, z którym spotka się każda osoba, decydująca się na import towarów z Chin. Kod USCC otrzymują firmy oraz organizacje zarejestrowane w Chinach Kontynentalnych. Czym jest USCC? Jak go sprawdzić? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Unified Social Credit Code – co to jest?

Unified Social Credit Code to 18-znakowy kod, który wydawany jest przez rząd chiński firmom i innym typom organizacji zarejestrowanym w Chinach. Wszystkie firmy oraz organizacje w Chinach kontynentalnych mają obowiązek jego posiadania, ponieważ kod ten poświadcza, że przedsiębiorstwo zostało zarejestrowane oraz zweryfikowane przez chiński rząd, a tym samym może legalnie prowadzić swoją działalność.

Wcześniej właściciele firm w Chinach musieli uzyskać zezwolenie na prowadzenie działalności z unikalnym identyfikatorem od SAIC, identyfikator podatnika od STA oraz kod organizacji od AQSIQ. Jednak gdy reformy z 2015 r. wprowadziły USCC, SAIC i AQSIQ zostały połączone w nowo założony SAMR po reformie organizacyjnej Rady Państwa w 2018 roku.

Co oznaczają numery w kodzie USCC?

Unified Social Credit Identifier nie jest losowym ciągiem cyfr i liter, lecz powstaje według konkretnego wzoru. Każda część tego 18-znakowego kodu przekazuje informacje o danym przedsiębiorstwie. Wyszukując taki kod, można poznać m.in. zakres działalności przedsiębiorstwa, jego kary administracyjne, wysokość podatków i wiele innych informacji. USCC jest więc bardzo ważnym kodem zarówno dla chińskich władz, jak i dla przedsiębiorców, którzy chcą nawiązać współpracę z chińską firmą.

Odczytując kod USCC, sprawdzisz:

  • cyfrę kontrolną, która pozwala na potwierdzenie prawidłowości kodu,

  • kod organizacji,

  • kod regionu, w którym przedsiębiorstwo zostało zarejestrowane,

  • organ rejestrujący,

  • typ rejestrowanej jednostki (np. przedsiębiorstwo prywatne, przedsiębiorstwo państwowe, spółka typu joint venture itd.).

Gdzie sprawdzić Unified Social Credit Identifier?

USCC możesz sprawdzić na kilka różnych sposobów. Najprostszą i najszybszą metodą jest zapytanie o niego dostawcy. Rzetelny producent nie będzie mieć problemu z wysłaniem kodu USCC. Co więcej, decydując się na import z Chin z pośrednikiem, pamiętaj o tym, by upewnić się, że został wysłany skan licencji biznesowej firmy, z którą nawiązujesz współpracę. Jest to bowiem dokument, który pozwala legalnie prowadzić działalność w Chinach. Upewnij się, że skan jest czytelny i wykonany w kolorze. Po otrzymaniu tego dokumentu możesz już sprawdzić Unified Social Credit Identifier, zanim rozpoczniesz import z Chin. USCC znajduje się zazwyczaj na środku licencji biznesowej lub w jej lewym górnym rogu, przy chińskich znakach „统一社会信用代码.

Unified Social Credit Code można znaleźć także na innych dokumentach, np. na Certyfikacie Rejestracji Handlu Zagranicznego, chińskim certyfikacie ISO9001 (o ile dostawca go posiada) lub na chińskim paragonie. Zanim rozpoczyniesz import z Chin krok po kroku sprawdź wszystkie dokumenty przedsiębiorcy i zweryfikuj go przed złożeniem zamówienia. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że jest wiarygodnym dostawcą.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (1 vote)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X