Pośrednik w transporcie z Chin. Dlaczego to bezpieczniejsza opcja?

Wielu importerów wcale nie zaczynało od szukania pomocników. Często mówili „Dam sobie radę sam i nie będę nikomu dodatkowo płacił, trzeba ciąć koszty”. Jednak po jakimś czasie natknęli się na problemy różnej maści. A wtedy odzywali się do mnie. Sprawdź, w czym pośrednik w transporcie z Chin może być pomocny.

import z chin z pośrednikiem czy bez

Import bez pośrednika. Najczęstsze problemy i pułapki

Sprawdzanie firmy i dostawcy, cło z Chin, sprowadzanie towarów przez internet czy transport do Polski to nie jedyne rzeczy, które mogą pójść nie tak i nastręczyć problemów osobie, która dopiero zaczyna swoją przygodę z chińskim biznesem i ma ambicje, aby zrobić to samodzielnie bez pośredników. Oto z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się do mnie Klienci:

  • „Wszystko było super do czasu aż wpłaciliśmy pieniądze. Kontakt nie jest już taki jak wcześniej” – czyli dostawca przestał się odzywać,
  • „Przecież miało być CE i certyfikaty. Dostaliśmy je na maila, a Urząd Celny je zweryfikował i stwierdził, że są nic nie wartymi kawałkami papieru” – czyli nieważny certyfikat jakości towarów ,
  • „Dostaliśmy próbki i je zatwierdziliśmy. Wszystko się zgadzało, ale po otwarciu kontenera towar okazał się inny” – czyli towar niezgodny z opisem,
  • „Składając zamówienie wszystko było dogadane i fabryka przyjęła zlecenie. Teraz po wpłacie okazuje się, ze fabryka w Chinach nie jest w stanie wykonać zlecenia jak uzgadnialiśmy na początku” – czyli chiński dostawca bierze zaliczkę i nie chce wykonać zlecenia
  • „Przed wpłatą zaliczki wszystko było dogadane. Po wpłacie okazało się, że tak jak uzgodniliśmy to się nie da i trzeba dopłacić lub zrezygnować z pewnych opcji” – czyli chińska fabryka zmienia warunki zlecenia po wpłacie zaliczki,
  • „Towar miał być wyprodukowany w przeciągu 30 dni. Czekamy już 60 i nadal nie jest nadany” – czyli opóźnienie w produkcji lub transporcie towarów .

To tylko wybrane sytuacje i problemy, z którymi zgłosili się do mnie importerzy. Niestety mógłbym je jeszcze wymieniać bardzo długo, ponieważ sytuacji było zdecydowanie więcej. Autorzy wszystkich cytatów mają jedną rzecz, która ich łączy – wszyscy początkowo stwierdzili, że nie chcą zapłacić za usługę pośrednika (w kwocie od 1 do 5% wartości faktury) i w ten sposób zwiększą swoje zyski. Czy ta oszczędność im się opłaciła? Niekoniecznie.

Pośrednik w transporcie z Chin. Zalety takiej współpracy

Powiem Wam jakie plusy wynikają z korzystania z usług pośrednika. Wy z kolei sami ocenicie, czy oszczędzanie na pośredniku w imporcie z Chin (koszt prowizji dla Fullbax to tylko 1-5% wartości faktury) jest rozsądną opcją.

import z chin pośrednik

1 – Podpisanie umowy z polskim pośrednikiem to problem z głowy

A – Podpisanie umowy z polskim pośrednikiem

Kiedy decydujecie się na współpracę z nami jako pośrednikiem w imporcie podpisujecie umowę i nic Was więcej nie interesuje. Ponieważ jesteśmy polską spółką (Fullbax Sp. z o.o.) w razie problemów macie możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności polski podmiot.

B – Podpisanie umowy bezpośrednio z Chińczykami

Co możecie zrobić w przypadku, gdy podpiszecie umowę z chińską firmą i ona się z niej nie wywiąże? Niestety NIC!!! Zostaje Wam nakrzyczenie na nich przez telefon lub napisanie niemiłego maila. Szczególnie jeśli w grę wchodzą stosunkowo małe pieniądze – do 100 tys. dolarów. Jeśli zamówienie opiewało na większe pieniądze możecie próbować uzyskać pomoc w polskiej ambasadzie. Z doświadczenie wiem jednak, że polskie firmy importujące na dużą skalę i za grube miliony posiadają tu na miejscu swoją kadrę zajmującą się importem lub korzystają z usług pośredników. Przy małych zamówieniach nikt z Wami nie będzie w ambasadzie rozmawiał.

2 – Pośrednik na miejscu dopilnuje każdego szczegółu

Nasza chińska firma Guangzhou Fullbax International Co. LTD. podpisuje umowę z chińską fabryką i później to my wysyłamy towar z Chin do Polski. Następnie za pośrednictwem naszej polskiej spółki Fullbax Sp. z o.o sprzedajemy Wam importowany towar już w Europie. Jesteśmy na miejscu, rozmawiamy po chińsku i kontaktujemy się z fabrykami na bieżąco. Nikomu kto z nami współpracuje nie przejdzie przez myśl „krzywe zagranie”, bo będąc na miejscu mamy bardzo szerokie możliwości wejścia w spór z taką firmą.

3 – Chińczycy lepiej traktują pośredników, bo to dla nich szansa na więcej klientów

Ten punkt zrujnuje Wasze wyobrażenie o zaoszczędzeniu 1-5% wartości faktury. Chińska firma widząc że jesteśmy pośrednikami traktuje nas całkowicie inaczej niż zwykłego importera, oni doskonale wiedzą, że w przyszłości jest bardzo duża szansa kolejnego klienta, którego bezpośrednio do nich przyślemy.  Dają nam na wstępie cenę niższą niż komuś kto importuje od nich bezpośrednio. Przeważnie cena jaką jesteśmy w stanie wypracować jest na tyle korzystna, że zostaje w Waszej kieszeni więcej niż zapłacicie nam za naszą usługę.

4 – Doświadczony pośrednik może załatwić lepsze ceny

Często mamy zlecenia, w których korzystamy z cen wypracowanych już w poprzednich zleceniach. Dzięki temu z automatu jesteśmy w stanie jeszcze bardziej zbić cenę. Na przykład fabryka X szyje dla nas plecaki szkolne i wyprodukowała dla nas już kolka kontenerów. Klient z Polski chce kupić piórniki i odzywa się do tej samej fabryki, ale nigdy wcześniej z nią nie współpracował. Jak myślicie, kto dostanie lepszą cenę? Fullbax, który kupił od nich kilka kontenerów w przeszłości czy nowy klient, który napisał pierwszy raz?

5 – Pośrednik mieszkający na co dzień Chinach zna niuansu tutejszego rynku

Jako firma operująca w Chinach importujemy regularnie. Z kolei jeśli Ty dopiero zaczynasz, to jest bardziej niż pewne, że popełnisz pewne błędy, których początkujący importer z Chin nie jest w stanie uniknąć. Na przykład wydasz pieniądze na coś, co jest niepotrzebne i nie będziesz świadomy rzeczy, których zaniedbanie może mieć niemiłe konsekwencje w przyszłości. My mamy doświadczenie, więc ich nie popełnimy.

6 – Pośrednik ma dojście do lepszych fabryk i tańszych producentów

Szukając przez Internet dostawcy pewnie ograniczasz się do portalu „Alibaba”. Warto, abyś wiedział, że istnieją świetne fabryki chińskie, których na tym portalu nie ma. Takie, które mają skromną ofertę, bo produkują głównie na lokalny rynek. Z doświadczenia wiemy, że jeśli firma nie ma wersji angielskiej oferty i anglojęzycznego personelu, ich cena jest zdecydowanie niższa niż firm nastawionych na eksport. My jako Fullbax wiemy, gdzie szukać takich firm. Mieszkając w Chinach znamy niszowe chińskie portale B2B i wiemy jak znaleźć fabrykę, która będzie w stanie wyprodukować dla Was wysokiej jakości towar w możliwie jak najniższej cenie. 

7 – Pośrednik na miejscu z Chinach dostaje lepsze ceny za towar

Podejmując współpracę z Fullbax nie podpisujesz umowy bezpośrednio z Chińczykami. Robimy to my jako chińska firma działająca na miejscu. Zatem dana chińska fabryka nie wie, czy towar zostaje w Chinach czy idzie na eksport do US czy Europy. Jakie to ma znaczenie dla Twoich oszczędności? Chińscy producenci praktycznie zawsze dostosowują cenę do odbiorcy. Jak nietrudno się domyślić importer z USA, gdzie ceny towarów są zdecydowanie wyższe niż np. w Rosji z marszu dostanie wyższą cenę. Chińska fabryka się nie przejmuje, bo wie, że klient z Ameryki i tak na tym zarobi. Prosty przykład to okna plastikowe produkowane na rynek USA. Cena jest 20-30% wyższa niż to oferuje pośrednik w transporcie tu na miejscu, bo w Stanach okna kosztują tyle, że import i tak będzie bardzo dochodowy dla takiego klienta. Współpracując z działającym na miejscu pośrednikiem jak Fullbax masz pewność, że fabryka nie wytnie takiego numeru z cenami.

8 – Korzystanie z pośrednika to duże oszczędności na transporcie do Polski

Każda fabryka, która będzie załatwiała dla Was transport chce na tym zarobić. Zazwyczaj jest to od 5 do 20% wartości transportu . Ma to miejsce w 90% zleceń samodzielnych. A z pośrednikiem? My jao Fullbax wykonując import od A do Z na transporcie nie zarabiamy, czyli nie pobieramy od tego dodatkowej prowizji. Możemy Wam pokazać konkretną ofertę na transport z Chin do Polski i wszystkie ceny oraz potwierdzenie przelewu – dla nas to nie problem, bo nie mamy nic do ukrycia.

9 – Pomoc firmy pośredniczącej zapewnia lepsze bezpieczeństwo całego przedsięwzięcia

Ten punkt jest najważniejszy. To po prostu „spokój ducha”. Podejmując współpracę z nami w zakresie sprowadzania towarów z Chin nie interesuje Was kompletnie nic. Nie ryzykujecie w żaden sposób. My jako Fullbax – pośrednik dajemy Wam gwarancję że towar dopłynie/przyleci do Polski lub Niemiec i go oclimy na miejscu. Jeśli coś zaniedbamy lub będzie coś nie tak sprawa jest prosta – musimy zwrócić Wam pieniądze. To my jesteśmy gwarantem, na tym polega nasza praca i za to nam płacicie. Jeśli coś będzie nie tak, to my tracimy, a nie Wy.

Pośrednik w transporcie: ile to kosztuje?

Prowizja za usługi agencji pośredniczącej jest oczywiście różna, ale w naszym przypadku wynosi 1-5% wartości zamówienie. Prowizja kształtuje się w zależności od wartości faktury (im większe zamówienie tym mniejszy procent). Wszystko, co „ugramy” po drodze zostaje w twojej kieszeni. Nie zarabiamy na niczym innym. Jeśli zapłacisz prowizję np. 3% wartości faktury, a my zbijemy cenę u producenta o 5% już zarobiłeś. A to tylko jeden punkt z dziewięciu powyższych. Wróćmy teraz do pytania początkowego: czy oszczędzanie na pośredniku w imporcie z Chin jest rozsądną opcją? Przeczytaj jeszcze raz wszystkie powyższe argumenty i uczciwie odpowiedz sam na to pytanie.

Do kolejnego wpisu

Marek

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS: