Biznes w Chinach – jak uniknąć problemów?

01 marca 2021
Oceń
Biznes w Chinach – jak uniknąć problemów?

Jeśli planujesz założyć swój biznes i zająć się importem towarów z Chin, musisz pamiętać, że podczas całego procesu napotkasz na różne problemy. Na szczęście części z nich można uniknąć, a innym szybko zaradzić. Ponieważ mamy niemałe doświadczenie w imporcie różnego rodzaju produktów z Państwa Środka, z chęcią podpowiemy Ci, jak uniknąć problemów. Zapraszamy do lektury!

Zanim zaczniesz importować, sprawdź cło

Może zdarzyć się tak, że import danego towaru okaże się grą niewartą świeczki. Dlaczego? W sytuacji, gdy stawki celne są horrendalnie wysokie, zakup produktów od dostawcy z Chin będzie po prostu nieopłacalny i znacznie droższy niż w Polsce, co mija się z celem, jeśli chcesz zarobić na sprzedaży. Zatem zanim zdecydujesz się na to, jakie towary będziesz importować, sprawdź cło, jakie jest na nie nałożone. Możesz to zrobić przez system ISZTAR. To System Zintegrowanej Taryfy Celnej prowadzony przez Służbę Celną RP. Integruje on dane na temat towarów i taryf celnych, które obowiązują w Polsce.

Weryfikacja partnerów biznesowych z Chin

Jednym z etapów importu z Chin jest znalezienie odpowiednich partnerów biznesowych. Weryfikacja producenta i dostawcy konkretnych towarów to kwestia kluczowa, która pozwoli Ci uniknąć wielu problemów w całym procesie importu. Szczególnie w przypadku osób początkujących, nieocenione okazuje się pośrednictwo w imporcie z Chin. Fullbax zajmuje się obsługą importu z Chin firm i przedsiębiorców, także pomocą w wyborze odpowiednich dostawców. W tym celu weryfikujemy ich pod kątem prawnym, a nawet wizytujemy fabryki. Bardzo ważnym etapem podczas weryfikacji dostawcy jest zamówienie próbek towarów. To one ostatecznie pomogą Ci zdecydować się na konkretne rozwiązanie.

Jak przygotować się do wyjazdu do Chin?

Bardzo ważnym etapem importu jest również wyjazd do Chin. Takie spotkanie biznesowe to bardzo cenne doświadczenie zarówno dla strony polskiej, jak i chińskiej. Pozwoli Ci odnaleźć się w tamtejszym modelu biznesu. Dodatkowo taki wyjazd sprawi, że zyskasz wiedzę o tym, co dzieje się w branży i jak wygląda rynek. Pozwolisz także Twojemu chińskiemu partnerowi biznesowemu zobaczyć, że orientujesz się w lokalnym rynku i masz o nim wystarczającą wiedzę. W końcu pozwoli Ci to także zbudować osobistą relację z partnerem biznesowym w Chinach.

Jak przygotować się do takiego wyjazdu? Pamiętaj o tych kilku ważnych zasadach:

  1. Zdobądź wizę do Chin i przygotuj paszport.
  2. Dowiedz się jak najwięcej o firmie, z którą będziesz współpracować oraz o lokalnym rynku.
  3. Zapoznaj się z chińską etykietą, która dla Chińczyków jest bardzo ważna.
  4. Weź ze sobą wizytówki Twojej firmy, gdyż dla partnerów biznesowych w Chinach jest to absolutna konieczność.
  5. Jeśli chcesz czuć się pewniej, zabierz ze sobą osobę, która dobrze zna język chiński, ponieważ Chińczycy często niechętnie rozmawiają po angielsku.
UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
Oceń
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X