Co warto importować z Chin?

05 czerwca 2019
4.5/5 - (32 votes)
Co warto importować z Chin?

Choć wciąż pokutuje stwierdzenie, że produkty na których widnieje napis „Made in China” są kiepskiej jakości, w rzeczywistości wcale nie musi tak być. Bardzo wiele towarów swoją funkcjonalnością i trwałością nie odstaje od tych produkowanych w innych krajach. Po prostu często do ich produkcji wykorzystywane są inne komponenty, które pozwalają na osiągnięcie niższej ceny.

Jeśli zdecydujesz się na import towarów z Chin do Polski, koniecznie sprawdź wcześniej, czy istnieje zapotrzebowanie na dany produkt, a jeśli tak, to na jakim poziomie, ponieważ nie każdy towar opłaca się sprowadzać. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie są najczęściej importowane towary i jak importować z Chin, zapraszamy do lektury.

Sprowadzanie towaru z Chin do Polski – najpopularniejsze produkty

Pierwsza kategoria to zdecydowanie sprzęty RTV i AGD. Wśród nich prym wiodą smartfony, opaski monitorujące aktywność, kamery sportowe, jak również wideorejestratory, głośniki Bluetooth, słuchawki, a także drobne akcesoria, takie jak ładowarki, kable czy zasilacze, które kosztują dosłownie kilka złotych. Oprócz tego hitem w ostatnich latach są roboty odkurzające. Chińskie zamienniki bardzo często oferują znakomite parametry i świetną funkcjonalność, a przy okazji konkurencyjne ceny. Warto także wspomnieć o sonicznych szczoteczkach do zębów, które z Chin można sprowadzić za ok. 100 zł, podczas gdy w Polsce kosztują od 500 do nawet 1000 zł. W większości przypadków mają identyczne parametry. Z roku na rok coraz popularniejsza staje się również technologia smart home, stąd dużym zainteresowaniem cieszą się TV Boxy, których celem jest zmiana zwykłego telewizora w Smart TV.

Sprowadzanie towaru z Chin do Polski – najpopularniejsze produkty

Druga kategoria to odzież, obuwie i dodatki. Bardzo często to w Chinach lub innych krajach azjatyckich znajdują się fabryki szyjące ubrania dla największych sieciówek, sprzedających je za duże pieniądze. W rzeczywistości w Chinach można kupić je w bardzo niskich cenach, których nie oferuje żaden polski sprzedawca. Te produkty coraz częściej pojawiają się w ofertach sklepów internetowych i w ten sposób przyszła panna młoda może kupić suknię ślubną za nawet 500 zł. To tylko jeden z wielu przykładów, który pokazuje, jak wiele można zaoszczędzić. Popularny jest też import torebek, zegarków, biżuterii, rajstop czy pończoch oraz skarpet.

Kolejna grupa produktów dotyczy mebli, tekstyliów, oświetlenia, elementów dekoracyjnych do wnętrz i ogrodów, akcesoriów biurowych. W wielu przypadkach produkty importowane z Chin do Polski kosztują dosłownie grosze. Dotyczy to zwłaszcza ozdób, takich jak obrazy, plakaty, dekoracje ścienne, ramki na zdjęcia, pudełeczka, świece czy wazoniki. Oprócz tego ważną grupę produktów stanowią zabawki, gry, gadżety, akcesoria hobbystyczne oraz artykuły sportowe i rekreacyjne.

Wśród produktów, które warto importować, znajdują się także:

 • wyroby gumowe, skórzane i skóropodobne,
 • materiały budowlane,
 • maszyny i narzędzia,
 • pojazdy i części motoryzacyjne,
 • wyroby metalurgiczne,
 • sprzęty ogrodnicze,
 • sprzęty medyczne,
 • produkty chemiczne,
 • produkty dla zwierząt,
 • opakowania,
 • żywność.

Jak zarobić na imporcie z Chin?

Coraz więcej osób decyduje się na import towarów z Chin. Nie jest to żadnym zaskoczeniem, ponieważ na rynku chińskim można znaleźć mnóstwo ciekawych produktów. Chińczycy produkują niemal wszystko, a wytwarzane towary wyróżniają się świetną jakością oraz przystępnymi cenami. Rozpoczynając biznes związany z importem towarów z Chin i sprzedażą ich w Polsce, warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, ile można na tym zarobić. Wciąż niewiele osób ma bowiem świadomość, że ceny towarów sprzedawanych w Polsce przewyższają nawet kilkukrotnie ceny tych samych towarów u chińskich producentów.

Kluczowy dla opłacalności całego procesu jest wybór odpowiednich produktów, a także przenalizowanie swojego pomysłu na biznes i oszacowanie poziomu jego dochodowości. Jeśli tylko dobrze wybierzesz, możesz świetnie zarobić nawet przy inwestycji niewielkiego kapitału. Pamiętaj jednak, by odpowiednio skalkulować koszty oraz zapotrzebowanie na dane towary.

Kolejną ważną kwestią, która ma ogromny wpływ na opłacalność importu z Chin i w dużej mierze decyduje o tym, jak dużo zarobisz na tym przedsięwzięciu, jest wybór odpowiedniego dostawcy. Musi być to osoba godna zaufania. Jeśli chcesz mieć pewność, że podejmujesz dobrą decyzję, najlepiej samodzielnie wyszukaj producenta. W jaki sposób? Najlepszym sposobem jest udział w targach branżowych, np. w znanych na całym świecie targach kantońskich – China Import and Export Fair. Znajdziesz tam poszukiwane przez Ciebie towary, nawiążesz kontakty biznesowe z producentami, a także zapoznasz się z nowościami w branży.

Import z Chin – co się opłaca?

W Chinach znajdziesz producentów towarów z absolutnie każdej branży. By jednak nie zgubić się w gąszczu towarów, warto zrobić dokładne rozeznanie i odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań. Dzięki temu łatwiej będzie określić, co tak naprawdę opłaca się importować z Chin do Polski. Na co zatem zwrócić uwagę?

 • Zapotrzebowanie – zanim zdecydujesz się na sprowadzenie konkretnych towarów z Chin, zrób rozeznanie na rynku polskim. Dzięki temu będziesz mieć świadomość, jakich towarów brakuje w Polsce lub czego jest za mało, a czego z kolei nie potrzeba sprowadzać, bo są to towary produkowane na rynku lokalnym lub nie istnieje na nie żadne zapotrzebowanie.
 • Cło – może się okazać, że pomimo przeprowadzonego rozeznania i wyboru odpowiednich towarów, stawki celne są tak wysokie, że po prostu nie opłaca się sprowadzać danych towarów z Chin. Warto więc jeszcze przed decyzją o imporcie sprawdzić taryfy celne na towary, które potencjalnie chcesz importować.
 • Znajomość branży – jeśli chcesz importować jakiekolwiek towary, musisz mieć o nich wiedzę. Ale nie wiedzę podstawową, ale zaawansowaną. Pozwoli Ci to uniknąć wielu wpadek i problemów podczas całego procesu. Wybierz zatem niszę, na której się znasz. Może być to zarówno branża elektroniczna, RTV i AGD, kosmetyczna, odzieżowa czy biurowa. Musisz mieć o niej świadomość, by nie dać się oszukać.

Jak importować z Chin, na co zwrócić uwagę, o czym pamiętać?

Import z Chin do Polski towarów może przysporzyć Ci niemałe problemy na poziomie komunikacyjnym. Ze względu na różnice kulturowe pewne zachowania zostają odczytywane nieprawidłowo, przez co Europejczykom trudno porozumieć się z partnerami z Azji. A ponieważ czeka Cię wiele formalności, nie możesz pozwolić sobie na jakiekolwiek niedociągnięcia. Właśnie z tego powodu warto zlecić import towarów specjalistom.

Znalezienie rzetelnego partnera, który zostanie pośrednikiem pomiędzy Tobą a producentem w Chinach ma bardzo wiele zalet. Jedną z nich jest fakt, że takiej firmie możesz przekazać wszelkie formalności, a ona zadba o to, by dokumenty zostały wypełnione prawidłowo. Co więcej, współpracując z pośrednikiem w imporcie z Chin do Polski zmniejszasz ryzyko, że trafisz na nieuczciwego sprzedawcę, ponieważ takie firmy często posiadają świetne kontakty z wieloma producentami z Azji.

Chcesz rozpocząć import towarów z Chin do Polski? Sprawdź naszą ofertę.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
4.5/5 - (32 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X