Wymiary kontenerów kolejowych i rodzaje wagonów towarowych

18 czerwca 2020
5/5 - (1 vote)
Wymiary kontenerów kolejowych i rodzaje wagonów towarowych

Szacuje się, że transport kolejowy z Chin będzie coraz chętniej wybieraną formą przesyłania towarów. Obecnie oczywiście króluje transport morski, jednak w samym 2019 roku z Chin do Europy przyjechało ponad 8 tys. pociągów wiozących odzież, elektronikę czy materiały papiernicze. Jeśli interesuje Cię zagadnienie związane z transportowaniem towarów z Chin pociągiem, w tym wpisie krótko przedstawiam wymiary kontenerów kolejowych i rodzaje wagonów towarowych z Chin.

Rodzaje wagonów towarowych

W transporcie kolejowym z Chin wykorzystuje się specjalne wagony kontenerowe oraz wagony typu platforma. Oba typy służą do transportowania towarów zamkniętych w kontenerach. Różne przedsiębiorstwa kolejowe oferują udostępnienie wagonów w celu przewiezienia towarów z Chin do Polski. W tym oczywiście PKP. Spółka PKP Cargo posiada zresztą specjalny przewodnik objaśniający wszystkie wymiary kontenerów kolejowych i rodzaje wagonów towarowych z oferty (https://www.pkpcargo.com/media/1002903/pkp-cargo_katalog-wagonow_3008_19.pdf).

Wagon kontenerowy normalny

Wagon kontenerowy jest jedynie stalową ramą opartą na kilku osiach. Nie posiada podłogi, ścian bocznych i dachu. Dopiero w takim stalowym szkielecie mocuje się właściwy kontener transportowy, a przytwierdzenie odbywa się z użyciem czopów mocujących. Takie wagony towarowe różnią się między sobą ze względu na budowę nadwozia i układ biegowy. Różne wagony kontenerowe przystosowane są ponadto do do jazdy po torach o różnej szerokości.

Wagony do przewozu towarów z Chin można podzielić na kilka typów. Na przykład wagony kryte wykorzystuje się do przewozu przesyłek na paletach, w paczkach, pojemnikach i szeroko pojętej drobnicy. Wagony towarowe typu platformy przeznaczone są zaś do przewozu kontenerów.

Wymiary kontenerów kolejowych

Wagon typu platforma

Wagony platformy wyglądają i działają podobnie jak wagony kontenerowe normalne. Poosiadają zaś tylko podłogę. Pozwalają przewozić ładunki umieszczone jednolicie lub w różnych miejscach na całej długości wagonu. Są odpowiednie do transportu dużych kontenerów o długości 20’, 30’, 40’ i 45’ i wysokości 8’.

Aby wagony kontenerowe i platformy mogły pracować, muszą spełniać szereg norm. Między innymi te zgodne z przepisami Jednostki Technicznej w kolejnictwie (TE), Międzynarodowego Związku Kolei (UIC) i z umową o wzajemnym użytkowaniu wagonów towarowych w ruchu międzynarodowych (RIV). 

Wagony specjalne

Oferta na wagony towarowe nie wyczerpuje się na platformach wiozących zwykłe kontenery. Z Chin do Polski kursują też wagony specjalne oferujące np. transport chłodniczy. W tym celu instaluje się specjalne kontenery chłodnicze pozwalają przewozić towary w warunkach temperatury aż do -35 st. C. Ponadto wykorzystuje się specjalne wagony do przewozu dłużycy, czyli np. ponadgabarytowych konstrukcji stalowych. Koleją, za pomocy specjalnych wagonów, przewozi się też maszyny z Chin.

Wymiary kontenerów kolejowych

Zasadniczo termin wymiary kontenerów kolejowych odnosi się cały czas do kontenerów morskich. Spółki kolejowy dysponują zaś specjalnymi wagonami zamkniętymi, które załadowywana są w Chinach i rozładowywane na stacji docelowej. Koleją przewozi się zatem kontenery standardowe 20’ i 40’ przystosowane do transportu intermodalnego. Największe wagony transportowe 4- i 6-osiowe przystosowane są zaś do transportu kontenerów 45’.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (1 vote)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X