Import dekoracji świątecznych z Chin – czy warto?

26 października 2020
5/5 - (2 votes)
Import dekoracji świątecznych z Chin – czy warto?

Święta to czas, na który czeka wielu z nas – nie tylko małych, ale i dużych. Czekają na nie także importerzy zajmujący się sprowadzaniem z Chin dekoracji świątecznych. Grudzień jest dla nich bowiem gorącym okresem, w którym ludzie chętnie kupują przeróżne ozdoby do swoich domów.

Być może nie każdy o tym wie, ale w Chinach nie obchodzi się Bożego Narodzenia na taką skalę, jak w Europie czy Ameryce. Tutaj nie jest to okres o charakterze religijnym, lecz traktuje się go jako okazję do świętowania z najbliższymi. Chińczycy ze Świąt Bożego Narodzenia zaczerpnęli zwyczaj dawania sobie prezentów czy wspólnej kolacji. Jest to dla nich również okres mocno komercyjny, gdyż produkty świąteczne wytwarzane w Państwie Środka cieszą się w tym okresie niebywałą popularnością. Co najczęściej importuje się z Chin? Dowiesz się z naszego artykułu!

Import z Chin dekoracji świątecznych a stawki celne

Jeśli zastanawiasz się, czy warto importować dekoracje świąteczne z Chin, przede wszystkim zapoznaj się z rzeczywistymi kosztami, jakie musisz ponieść. Oprócz zakupu samych ozdób, masz także obowiązek pamiętać o tym, że niezbędne jest opłacenie cła za te towary. Jak to wygląda w przypadku dekoracji świątecznych? Poniżej przedstawiliśmy kilka przykładów, które pochodzą z przeglądarki taryfowej ISZTAR, czyli systemu klasyfikacji celnej prowadzonego przez Służbę Celną RP. Znajdziesz w nim m.in. informacje o nomenklaturze towarowej, bieżących stawkach celnych, ograniczeniach w imporcie i eksporcie czy ograniczeniach towarowych.

 • Tkaniny barwione – 6,9% (5007 90 50 90)
 • Odzież i dodatki odzieżowe z dzianin – 6,3% (6217 10 00 90)
 • Kwiaty sztuczne i artykuły wykonane ze sztucznych kwiatów – 4,7% (6702 10 00 00)
 • Oświetlenie używane na choinkach bożonarodzeniowych – 3,7% (9405 30 00 00)
 • Szkło i wyroby ze szkła – 3% (7020 00 80 00)
 • Artykuły bożonarodzeniowe (pozostałe) – 2,7% (9505 90 00 00)
 • Choinki bożonarodzeniowe żywe – 2,5% (0604 20 20 00)
 • Gałązki iglaste żywe – 2,5% (0604 20 40 00)
 • Materiały i artykuły włókiennicze – 2% (5105 29 00 00)
 • Ozdoby bożonarodzeniowe żywe (pozostałe) – 2% (0604 20 90 00)
 • Artykuły bożonarodzeniowe ze szkła – 0% (9505 10 10 00)
 • Cienkie świece i tym podobne – 0% (3406 00 00 00)
 • Dzwonki gongi i temu podobne – 0% (8306 10 00 00)
 • Lampy – 0% (8541 29 00 00)
 • Statuetki i pozostałe ozdoby powleczone materiałami szlachetnymi – 0% (8306 21 00 00)
 • Statuetki i pozostałe ozdoby z drewna – 0% (4420 10 19 00)

Znając powyższe stawki celne z łatwością obliczysz przewidywaną wartość należności celno-skarbowych. Jak widać, wysokość cła w przypadku dekoracji świątecznych nie jest wysoka. Większość przedstawionych towarów ma stawki celne na poziomie 0%, co oznacza, że import ozdób bożonarodzeniowych z Chin nie będzie generował wielu dodatkowych kosztów. Jest to więc bardzo dobry pomysł na biznes.

Targi dekoracji świątecznych w Chinach

Jeśli zastanawiasz się, gdzie szukać sprawdzonych dekoracji świątecznych z Chin, koniecznie udaj się na targi w Chinach ozdób bożonarodzeniowych. To właśnie tu spotkasz producentów najróżniejszych świątecznych dekoracji, zapoznasz się z ich ofertą, a także nawiążesz relacje biznesowe. Gdzie warto udać się na targi dekoracji świątecznych z Chin? Podpowiadamy!

 • Asian Festive, Christmas & Seasonal Show

Są to targi organizowane od 2016 roku, na których gromadzi się ponad 180 wystawców prezentujących swoje produkty na ponad 250 stoiskach. Można tu znaleźć przede wszystkim dekoracje świąteczne, materiały do pakowania prezentów, świece, lampiony itp. To zdecydowanie największe tego typu wydarzenie w Chinach.

WWW: http://www.asianchristmas.com/en-show-intro.php

 • China (Guzhen) International Lighting Fair

Międzynarodowe Targi Oświetlenia organizowane w Guzhen to jedne z największych targów w tej kategorii. Można tu znaleźć szeroki wybór oświetlenia dekoracyjnego, w tym oczywiście świątecznego.

WWW: https://en.jiagle.com/lighting-fair/

 • China (Shenzhen) International Gift and Home Products Fair

Targi w Shenzhen gromadzą około 4000 wystawców, którzy oferują szeroki wybór dekoracji świątecznych idealnych na upominki oraz prezenty. Można tu także znaleźć artykuły użytku domowego w klimacie bożonarodzeniowym. Targi te są znakomitą okazją do poznania i zbudowania relacji biznesowej ze znakomitymi wystawcami o dużych możliwościach produkcyjnych. To także szansa na zaznajomienie się z trendami w branży.

WWW:  https://oct.chinagiftsfair.com/

Produkcja chińskich ozdób świątecznych – gdzie się odbywa?

Jeśli chcesz zostać importerem artykułów dekoracyjnych z Chin, musisz wiedzieć, że Yiwu położone we wschodniej prowincji Zhejiang to miasto, w którym produkowanych jest najwięcej ozdób świątecznych na świecie. Zlokalizowanych jest tam ponad 600 firm, które oferują rozmaite dekoracje świąteczne, m.in. sztuczne choinki, bombki, lampki choinkowe i wiele więcej! Warto dodać, że właśnie w Yiwu znajduje się największe na świecie centrum dystrybucji drobnych towarów o powierzchni ponad 5 mln m².

Choć to właśnie w Yiwu spotkać można zdecydowanie najwięcej producentów ozdób świątecznych w Chinach, to fabryki produkujące tego typu towary rozmieszczone są także w Dongguan (Guangdong), Jinhua (Zhejiang), Shenzhen (Guangdong) oraz Qingdao (Szantung).

Import chińskich ozdób choinkowych – jakie wymagania należy spełnić?

By móc importować chińskie bombki choinkowe czy inne ozdoby świąteczne z Chin, konieczne jest posiadanie numeru EORI, ponieważ bez niego nie byłoby możliwe dokonanie odprawy celnej. Co więcej, do odprawy celnej konieczne są następujące dokumenty: certyfikaty wymagane w Unii Europejskiej (np. certyfikat CE), faktura handlowa z warunkami dostawy (wraz z tłumaczeniem), list przewozowy, packing list oraz świadectwo pochodzenia.

Ponadto musisz zwrócić uwagę, jakie są szczegółowe wymagania dla konkretnych produktów, które importujesz z Chin. Jeśli na przykład planujesz sprowadzać świąteczną ceramikę w postaci naczyń, takich jak kubki, miseczki czy talerze, koniecznie zadbaj o to, by spełniały one warunki Rozporządzenia (WE) nr 1935/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (2 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X