Facebook
Statek ro-ro to jeden ze środków transportu towarów drogą morską. Rorowiec – bo tak nazywany jest ten statek w języku polskim – przystosowany jest przede wszystkim do przewożenia ładunków tocznych i pojazdów. Co jeszcze warto wiedzieć o statkach typu ro-ro? Odpowiadamy!
Ro-ro (rorowiec) to skrót pochodzący od ang. roll-on/roll off, który oznacza statek towarowy, pasażersko-towarowy lub barkę. Są to środki transportu przystosowane do przewozu ładunków tocznych oraz pojazdów, w tym samochodów osobowych, ciężarówek, jak również wagonów kolejowych. Stąd też często wykorzystywane są przy imporcie z Chin z pośrednikiem.
Termin ro-ro to określenie sposobu załadunku oraz wyładunku statku, polegający na wtaczaniu i wytaczaniu ładunków przez furty. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej budowie statków typy ro-ro, które wyposażone są w specjalne rampy. Pozwalają one na wygodne transportowanie maszyn oraz samochodów. Mogą one wjeżdżać na pokład samodzielnie lub zostać wciągnięte na holu. Dzięki takiemu rozwiązaniu przewóz ładunków tocznych jest usprawniony i znacznie szybszy.
Na samym początku swojego istnienia rorowce były wykorzystywane wyłącznie w celach militarnych. Historia statków ro-ro sięga XI wieku, kiedy to ówczesne statki wyposażone w specjalne rampy umożliwiały jednostkom ciężkozbrojnej jazdy szybkie zejście na ląd na terenach objętych wojnami krzyżowymi.
Natomiast pierwsze rorowce, które przypominały dzisiejsze statki tego typu, tworzone były w XIX wieku. Wykorzystywano je do transportu pociągów przez rzeki, na których nie było odpowiednio szerokich mostów. Jednym z pierwszych takich statków był prom kolejowy, kursujący od 1851 roku przez szkocką zatokę Firth of Forth. Z kolei podczas II wojny światowej rorowce wykorzystywane były jako okręty desantowe.
Jeśli chodzi o polską historię rorowców, pierwsza jednostka tego typu swoją żeglugę rozpoczęła w latach 50. XX wieku. Natomiast pierwszy polski rorowiec towarowy wypłynął na wodę w latach 70. XX wieku. Był to użytkowany w Polskich Liniach Oceanicznych statek MS Starogard Gdański.
Obecnie statki typu ro-ro w głównej mierze wykorzystuje się do transportu towarów. Wyposażane są w specjalne zabezpieczania, które chronią ładunki przed przemieszczaniem się.
Podobnie jak w przypadku transportu drogowego, istnieją różne klasy ADR, tak w przypadku transportu statkami typu ro-ro można wyróżnić aż pięć jego odmian. Zalicza się do nich:
Import z Chin obejmuje wiele etapów, na które musisz się przygotować rozpoczynając swoją przygodę ze sprowadzaniem towarów z Państwa Środka. Poza znalezieniem odpowiedniego dostawcy, podpisaniem umowy, kontrolą produktów, załadunkiem, dostawą oraz odprawą celną, musisz wybrać także odpowiednią formę płatności. To bardzo ważna kwestia dla bezpieczeństwa całego procesu. Dowiedz się, jakie są najchętniej wybierane metody płatności przy imporcie z Chin.
Jesteś początkującym importerem z Chin? Sprawdź, jak dobrze przygotować wytyczne do zlecenia, a także na co zwrócić szczególną uwagę. Z naszego artykułu dowiesz się, jak ważna jest specyfikacja i jak ogromny ma wpływ na wycenę towaru oraz poznasz konkretne wskazówki, którymi warto kierować się, zamawiając towar z Chin. Zapraszamy do lektury! Jak przygotować zapytanie do...
Z roku na rok rośnie popyt na tekstylia domowe, w tym również na chińskie firany i zasłony. Jak pokazują statystyki, kupujemy coraz więcej tego rodzaju produktów na jednego mieszkańca. Skoro więc istnieje zainteresowanie na tekstylia, takie jak chociażby poszewki, zasłony, dywaniki czy obrusy, to kwitnie również import w tym zakresie. Jest to więc bez wątpienia...
Rozważasz sprowadzanie chińskich mebli do Polski? Zastanawiasz się, czy import mebli z Chin się opłaca? Odpowiedź brzmi tak, ale warto wiedzieć, dlaczego tak jest. Dziś publikuję garść porad na temat tego, jak wygląda kwestia cła i produkcji w przypadku tej branży.