Co z towarem z Chin, który został zakupiony?

02 kwietnia 2020
1.3/5 - (12 votes)
Co z towarem z Chin, który został zakupiony?

Epidemia koronawirusa w Chinach wybuchła pod koniec 2019 roku. Od tego czasu COVID-19 zaczął bardzo szybko rozprzestrzeniać się również na inne kraje. Jest dziś obecny nie tylko w Azji, ale również na pozostałych kontynentach. Władze Państwa Środka bardzo szybko zdecydowały się podjąć wszelkie środki przeciwdziałania wirusowi. Specjaliści uważają, że na dzień dzisiejszy wirus w Chinach ustępuje. Czy w takim razie można mówić o tym, że transport towarów przebiega już bez żadnych problemów? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czy koronawirus wpłynął na transport towarów z Chin?

W trakcie epidemii koronawirusa w Chinach zarówno transport towarów samolotami, jak również statkami oraz pociągami okazał się bardzo utrudniony. Ponadto wiele fabryk wstrzymało pracę, co sprawiło, że import towarów był praktycznie niemożliwy. Do opóźnień w dostawach przyczynił się także fakt, że epidemia przypadła na okres świętowania Nowego Roku w Chinach, który jest tam okresem wolnym od pracy, trwającym około dwa tygodnie. W tym czasie zakłady produkcyjne, a także huby logistyczne czy różnego rodzaju agencje po prostu nie pracują. Kolejne rozporządzenia rządowe w trakcie epidemii wprowadzały nowe obostrzenia, przyczyniające się do całkowitego wstrzymania produkcji w wielu fabrykach.

W obecnym czasie coraz więcej mówi się o wznowieniu prac fabryk w wielu chińskich miastach. Choć nie wszyscy pracownicy wrócili już do swoich obowiązków, a wydajność nie jest stuprocentowa, można mówić o tym, że produkcja towarów ruszyła. Magazyny przepełnione różnego rodzaju produktami zamówionymi tuż przed wybuchem epidemii są powoli rozładowywane, a transport lotniczy, kolejowy i morski – wznawiany.

Co ma wpływ na czas realizacji zamówień z Chin?

Kolejnym aspektem jest czas realizacji zamówienia. Warto mieć na uwadze fakt, że każdy środek transportu przewozi towary w zupełnie innym czasie. Jeśli więc szczególnie zależy Ci na tym, by zamówione produkty dotarły do Ciebie szybko, wybierz import samolotem, który trwa od 4 do 7 dni. Pamiętaj, że jest to jednak najdroższy środek transportu. Pociąg natomiast jest dobrym wyborem dla osób, które chcą nieco zaoszczędzić, ale zależy im przy tym na czasie, ponieważ na towary przewożone koleją czeka się około 11 dni. Na koniec statek, czyli opcja dla tych, którzy nie mają funduszy na transport i są w stanie zaczekać na towary, gdyż import może potrwać od 4 do 7 tygodni.

Co ma wpływ na czas realizacji zamówień z Chin

Jakie podjęto środki przeciwdziałania wirusowi w Chinach?

Państwo Środka wprowadziło liczne obostrzenia i środki przeciwdziałania wirusowi, które miały wpłynąć na jak najszybsze wygaszenie epidemii. Przede wszystkim wprowadzono ścisłe kontrole na granicach kraju, a także wstrzymano większość połączeń lotniczych. Takie działania miały wpłynąć na zminimalizowanie ryzyka wydostania się wirusa poza Chiny. Co więcej, ograniczono możliwość kontaktów, odwołano imprezy masowe, spektakle teatralne, zamknięto kina itd. Wprowadzono również ograniczenie dotyczące godzin pracy sklepów spożywczych i zamknięto targi żywności. Władze zadbały również o dostarczenie obywatelom akcesoriów sanitarnych, w tym również maseczek oraz środków dezynfekujących.

Czy towar z Chin może być skażony koronawirusem?

Osoby, które importują towary z Chin zastanawiają się, czy wirus może przenosić się na transportowanych paczkach. Otóż COVID-19, jak podkreślają lekarze, a także inspektorzy sanitarni, przenoszony jest przede wszystkim drogą kropelkową. Właśnie dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad higieny. Istotne jest, by nie dotykać dłońmi twarzy, często myć ręce, kichać i kaszleć w zgięcie łokcia, unikać kontaktu z innymi ludźmi (w szczególności dużych skupisk). Czy w takim razie koronawirus może utrzymać się na transportowanych towarach? Naukowcy przekonują, że nie powinniśmy się obawiać, ponieważ wirus nie jest w stanie przetrwać miesiąca w paczce. By przetrwać potrzebuje on bowiem żywego nosiciela.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
1.3/5 - (12 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X