Czym jest świadectwo pochodzenia? Co wyróżnia dokument EUR 1?

17 lutego 2022
5/5 - (2 votes)
Czym jest świadectwo pochodzenia? Co wyróżnia dokument EUR 1?

W handlu międzynarodowym istnieje wiele rozmaitych terminów i dokumentów. Uporanie się z nimi – szczególnie początkującemu importerowi z Chin – może przysporzyć trudności. Stąd też w dzisiejszym artykule postaramy się przedstawić szczegółowo jeden, a właściwie dwa z nich. Mowa o świadectwie pochodzenia oraz dokumencie EUR 1. Zapraszamy do lektury!

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Świadectwo pochodzenia – czym jest i kto je wystawia?
  2. Czym jest preferencyjne i niepreferencyjne świadectwo pochodzenia?
  3. Dokument EUR 1 – czym jest i kto go wystawia?

 

Świadectwo pochodzenia – czym jest i kto je wystawia?

Świadectwo pochodzenia (ang. Certificate of Origin, C/O) to jeden z dokumentów stosowanych przy procedurze importowo-eksportowej, a więc musi o nim pamiętać każdy importer z Chin. Jest to potwierdzenie, że kraj, z którego pochodzi dany towar, to również kraj jego produkcji. Obowiązek posiadania świadectwa pochodzenia wymagany jest przez administrację celną kraju importera w przypadku tekstyliów, minerałów, produktów rolnych oraz produktów pochodzenia zwierzęcego. Warto mieć świadomość, że w przypadku braku świadectwa pochodzenia (podobnie jak ma to miejsce przy braku certyfikatu zgodności CE), towar nie zostanie dopuszczony do obiegu. Tak więc nie może zabraknąć go wśród dokumentów celnych. Co więcej, posiadanie świadectwa pochodzenia jest obowiązkowe w sytuacji, gdy towar wchodzi na rynki niektórych państw lub unii celnych.

Wystawcą świadectwa pochodzenia jest najczęściej izba handlowa lub przemysłowo-handlowa. W Polsce jest to Krajowa Izba Gospodarcza.

Czym jest preferencyjne i niepreferencyjne świadectwo pochodzenia?

Wyróżniamy dwa rodzaje pochodzenia, a więc pochodzenie niepreferencyjne i preferencyjne. Pierwsze z nich wiąże się ze stosowaniem podstawowej stawki celnej dla krajów trzecich. Ponadto do zastosowania świadectwa niepreferencyjnego nie wymaga się zwykle przedłożenia dowodów na pochodzenie towaru, lecz może być ono potwierdzone świadectwem niepreferencyjnego pochodzenia, oświadczeniem czy też informacją na fakturze. Z kolei pochodzenie preferencyjne jest zróżnicowanym systemem wprowadzonym przez UE na potrzeby handlu z krajami trzecimi. Pozwala na stosowanie preferencyjnych stawek celnych dla towarów przywożonych z krajów, dla których takie systemy funkcjonują.

Dokument EUR 1 – czym jest i kto go wystawia?

Dokument EUR 1 jest to świadectwo pochodzenia preferencyjnego, które potwierdza pochodzenie towarów eksportowanych do krajów trzecich. Wystawiane jest dla towarów, wobec których stosowane będą preferencyjne warunki celne, a więc zostanie im obniżona stawka celna w kraju importu.

Dokument ten wydawany jest przez właściwy urząd celny kraju eksportera na określonym formularzu, który zawiera oryginalne podpisy i stemple administracji celnej. W celu wydania świadectwa pochodzenia EUR 1, niezbędne jest przedstawienie:

  • dokumentu od producenta, który opisuje specyfikację towarową, a więc szczegółowy proces produkcji towaru,

  • oświadczenia na temat procentowego udziału materiałów pochodzących z UE, wykorzystanych w produkcji tego towaru.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (2 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X