Facebook
Deklaracja zgodności w imporcie z Chin często błędnie nazywana jest deklaracją CE. W rzeczywistości deklaracja zgodności jest dokumentem, podczas gdy CE oznaczeniem na produkcie potwierdzającym, że ów dokument wystawiono.
Prowadząc import z Chin musimy pilnować, aby płynące do nas dostawy były wyposażone w odpowiednie dokumenty celne i importowe. Jednym z nich jest deklaracja zgodności (Declaration of Conformity), który wymagana jest dla części importowanych towarów. Jeśli dana grupa produktów przeszła odpowiednie testy jakości i bezpieczeństwa z wynikiem zadowalającym, wystawia się im deklarację zgodności, a także znakuje produkty znakiem CE, który możemy zobaczyć zazwyczaj na spodzie produktów. Co ważne, import z Chin produktów niezgodnych z CE do UE jest nielegalny i może skutkować karami pieniężnymi, konfiskatą towaru, a nawet postępowaniem karno-skarbowym.
Za jej wystawienie odpowiada producent danego wyrobu lub jego upoważniony przedstawiciel znajdujący się na terenie Unii Europejskiej. W praktyce to firma importująca (jako przedstawiciel – legal maufacturer) ma obowiązek zadbać o to, aby towar z Chin posiadał odpowiednie dokumenty, chyba że sprowadza produkty, na które testy zostały już wykonane.
Wystawiając ten dokument producent lub importer z Chin oświadcza, że przedmiot jest zgodny z wymaganiami stosownej dyrektyw Unii Europejskiej. Przykładowe wymagania to np. odpowiednie napięcie elektryczne czy materiał wykonania. Jednocześnie jest to oświadczenie stanowiące potwierdzenie, że dany towar przeszedł niezbędne testy jakości i bezpieczeństwa i uzyskał niezbędne certyfikaty (jeśli dotyczą). W ten sposób producent oświadcza, że wyprodukowany przez niego towar może zostać dopuszczony do obrotu w krajach należących do Europejskiej Strefy Ekonomicznej (27 krajów członkowskich UE + Wielka Brytania, Islandia, Liechtenstein, Islandia i Norwegia). Następnie oznacza go emblematem CE (Conformité Européenne – zgodności europejskiej), który jest potwierdzeniem, że dany produkt deklarację zgodności posiada. Należy wiedzieć, że jest to bardzo istotny dokument, ponieważ na jego podstawie zakłada się, że towar jest bezpieczny i spełnia odpowiednie normy jakościowe wynikające z przepisów prawa.
Jak już wspomniałem tytułowy dokument może wystawić producent lub jego upoważniony przedstawicie. Drugi wariant wybierany jest niekiedy w przypadku importu z Chin. Wówczas producent, mający siedzibą w kraju trzecim (niebędącym krajem europejskim), może upoważnić swojego przedstawiciela w Europie do wszczęcia procedury uzyskania deklaracji zgodności oraz oznakowania towarów znakiem CE. Jak wygląda proces uzyskania deklaracji zgodności przy imporcie z Chin?
Istnieje co najmniej kilka typów tego dokumentu, który odpowiada konkretnym grupowym towarów. I tak wymagana może być ogólna deklaracja zgodności UE i ogólna deklaracja zgodności WE, specjalna deklaracja WE dla wyrobów medycznych czy deklaracja właściwości użytkowych DWU dla wyrobów budowlanych. Towary z Chin, na które obowiązuje deklaracja zgodności w imporcie z Chin to:
Natomiast deklaracja zgodności w imporcie z Chin nie obowiązuje np. na odzież, tekstylia oraz nie-elektroniczne akcesoria kuchenne i łazienkowe.
W sytuacji, gdy Polska notuje rekordowe wyniki w handlu z Państwem Środka, chcemy zwrócić uwagę na elementy, które najczęściej generują ryzyka w procesie importu z Chin. Za przykład posłuży nam konkretny przypadek zlecenia importu stali, choć poniższa sytuacja mogłaby dotknąć importerów w każdej innej branży. Wierzymy, że to będzie cenna lekcja dla wszystkich, którzy samodzielnie...
Incoterms, czyli Międzynarodowe Reguły Handlu aktualizowane są co 10 lat. Oznacza to, że w ubiegłym roku weszły w życie nowe przepisy – Incoterms 2020. Zasady wymiany towarów określają obowiązki oraz koszty, jakie ponosi sprzedawca oraz kupujący. Reguły handlu międzynarodowego dzielą się na kilka kategorii, a jedną z nich jest zasada DAP.
Import towarów z Chin jest niezwykle popularny. Z Państwa Środka sprowadzamy sprzęty RTV i AGD, odzież, obuwie, dodatki, meble, tekstylia, elementy dekoracyjne, akcesoria biurowe, zabawki, gadżety, artykuły sportowe i wiele więcej. Ostatnio coraz więcej mówi się także o imporcie LED z Chin. Czy to się opłaca? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!
Szukając towaru do sprowadzania z Chin, warto zainteresować się ceramiką. Chiny są absolutnym liderem w produkcji ceramiki, w porównaniu do innych krajów. Statystyki pokazują, iż Państwo Środka wytwarza około 70% ogólnej produkcji ceramiki na świecie. W dalszej części artykułu przedstawimy podstawowe fakty na temat importu ceramiki oraz zalety tego przedsięwzięcia.