Facebook
Właściciele różnego rodzaju ładunków bardzo często zadają sobie pytanie, jak zabezpieczyć swój towar przed uszkodzeniami, a nawet przed jego utratą? Dobrym rozwiązaniem jest wykupienie Ubezpieczenie cargo, które pozwala na zwrot określonej sumy gwarancji w przypadku różnych niepożądanych zdarzeń.
Transport towarów zawsze obarczony jest ryzykiem zdarzeń, w wyniku których dojść może do jego uszkodzenia, albo nawet całkowitej utraty. Zanim więc wyślesz swoje produkty na drugi koniec świata, oprócz koniecznych formalności związanych z opłatą cła zgodnego z systemem ISZTAR czy obowiązku posiadania numeru EORI, warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu swojego towaru. Ubezpieczenie cargo to – najprościej mówiąc – ubezpieczenie ładunków w transporcie, np. w procesie importu. Wykorzystuje się je zarówno w transporcie krajowym, jak i międzynarodowy we wszystkich jego odmianach – lotniczym, samochodowym, kolejowym oraz morskim. Z polisy cargo skorzystać mogą wszyscy, którzy transportują towar samodzielnie własnymi lub wypożyczonymi środkami, a także wtedy, gdy korzystają z usług firm transportowych. Ten rodzaj ubezpieczenia mogą zatem wykupić przedsiębiorstwa handlowe, dystrybutorzy, zakłady produkcyjne oraz firmy transportowe (jako dodatek do polisy OC). W ten sposób ochronić można produkty i towary przewożone na przykład na paletach lub w kontenerach. Ubezpieczeniu cargo nie podlegają m.in. dokumenty, dzieła sztuki oraz żywe zwierzęta.
Ubezpieczenia cargo posiadają wiele wariatów, które mogą rozważyć zajmujące się importem z Chin firmy. Na rynku spotkać można m.in. podstawowe polisy cargo. Obejmują one głównie najważniejsze zdarzenia losowe, takie jak: wypadek ciężarówki przewożącej towar, pożar, huragan, ulewny deszcz, uderzenie pioruna, lawina czy trzęsienie ziemi. Kolejną opcją jest polisa rozszerzona. Najczęściej obejmuje ona pełny zakres polisy podstawowej oraz dodatkowo szkody powstałe w wyniku kradzieży towaru, a także włamania, w którym mogło dojść do uszkodzenia ładunku. Najszerszy i najbardziej kompleksowy jest zakres świadczeń w przypadku polisy cargo w wariancie pełnym. Obejmuje on wszelkiego rodzaju zdarzenia losowe, w tym akty terroryzmu, zamieszki, strajki, a także klauzule branżowe odpowiednie dla danego typu towaru. Warto dodać, że rozszerzone pakiety ubezpieczenia cargo nierzadko pozwalają np. pokryć ewentualne koszty uprzątnięcia miejsca, w którym doszło do uszkodzenia towaru.
Koszt polisy cargo związany jest przede wszystkim z wybranym wariantem ubezpieczenia – im jego zakres jest szerszy, tym polisa jest droższa. Cena zależy także od rodzaju przewożonego towaru. O zawarciu umowy ubezpieczenia cargo warto jednak myśleć w kontekście inwestycji – nie tylko dodatkowej ochrony. Biorąc pod uwagę potencjalne szkody, wykupienie polisy wydaje się opłacalnym rozwiązaniem.
Podstawowa różnica pomiędzy ubezpieczeniem cargo a OCPD (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego) polega na tym, że OC chroni przewoźnika, a polisa cargo zabezpiecza towar. Ta ostatnia niezbędna jest szczególnie w przypadkach przewozu produktów własnym lub wynajętym środkiem transportu i ochrania właściciela ładunku.
Transport wewnątrzwspólnotowy nieustannie się rozwija, w czym niemały udział mają również przewoźnicy polscy. Ściśle łączy się on z transportem towarów w krajach należących do Unii Europejskiej.
Import towarów z Chin do Polski cieszy się coraz większą popularnością. Najczęściej wynika to z faktu, że produkty te są znacznie tańsze, a przy tym zachowują świetną jakość. Dużym plusem jest również fakt, że wiele towarów jest zwolnionych z podatku VAT. Jakie produkty należą do tej kategorii? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury.
Z dniem 16 lipca 2021 roku weszły w życie nowe przepisy regulowane rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1020 w sprawie nadzoru rynku oraz zgodności produktów, które dotyczą wyrobów oznakowanych CE. Nowa regulacja CE wprowadza kilka istotnych zmian, m.in. w zakresie usług świadczonych przez podmioty w trybie online.
Ramki, dywany, lampki, lustra, obrazy, poduszki i wazony to elementy dekoracyjne zdobiące wnętrza niemal każdego domu. W zdecydowanej większości to produkty importowane z Chin.