Facebook
Incoterms – to właśnie te reguły pozwalają jasno określić warunki sprzedaży towarów, a także rozdzielają ryzyko i koszty pomiędzy sprzedającym oraz kupującym w handlu międzynarodowym. Najczęściej stosowaną regułą Incoterms jest zdecydowanie FCA. Na jej podstawie zawiera się niemal 40% umów. Jest bardzo uniwersalna i wszechstronna, ponieważ dotyczy wszystkich środków transportu. Co oznacza FCA w transporcie? Odpowiadamy!
Po 10 latach, w czasie których funkcjonowały reguły Incoterms 2010, na początku 2020 roku zaczęły obowiązywać nowe reguły – Incoterms 2020. Jedną z reguł obowiązujących w ramach Międzynarodowych Reguł Handlu jest FCA (Free Carrier) – „Dostarczone do przewoźnika…” (oznaczone miejsce dostawy). Oznacza ona, że sprzedający dostarcza towary do kupującego w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy oznaczone miejsce jest terenem sprzedającego. Towary są dostarczone wtedy, gdy są załadowane na środek transportu zorganizowany przez kupującego. Po drugie, gdy oznaczone miejsce jest innym miejscem niż teren sprzedającego. W takim wypadku towary są dostarczane, gdy po załadowaniu na środek transportu sprzedającego dotarły do innego wyznaczonego miejsca i są gotowe do wyładunku oraz są do dyspozycji przewoźnika czy też innej osoby, która została wyznaczona przez kupującego.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze obowiązki sprzedającego i kupującego w ramach Incoterms – warunki reguły FCA.
Obowiązki sprzedającego:
Obowiązki kupującego:
Sprzedający ma obowiązek zapłacić cło, podatki oraz inne opłaty, jak i koszty związane z odprawą w eksporcie i koszty eksportowych formalności celnych. Kupujący ma zaś obowiązek opłacić cło, podatki oraz inne oficjalne opłaty, jak i koszty związane z tranzytem lub odprawą w imporcie.
Kupujący jest zobowiązany do pokrycia wszystkich kosztów, a także do dopełnienia formalności związanych zarówno z importem towarów, jak i ich transportem od momentu dostarczenia ich przez sprzedającego kurierowi. Warto pamiętać, że formuła FCA może być stosowana w odniesieniu do wszystkich środków transportu, a więc transportu drogowego, kolejowego, jak i lotniczego. Sprawdza się także w przypadku transportu kombinowanego, czyli takiego, gdzie wykorzystuje się kilka środków transportu.
Najwięcej fabryk specjalizujących się w wytwórstwie papieru zlokalizowanych jest we wschodnich Chinach. Mowa tu nie tylko o produkcji papieru do drukarki, papieru do zeszytów czy do książek, ale choćby o papierze opakowaniowym.
Spis treści (kliknij aby szybko przejść): Ile kosztuje import z Chin – podstawowe informacje Koszt produkcji i koszty dodatkowe Co wpływa na cenę transportu? Jak obniżyć koszt importu z Chin? Import z Chin – koszty transportu Importowanie towarów z Chin to branża, którą para się coraz większa liczba przedsiębiorców z Polski. Ile kosztuje import z...
Fotowoltaika to branża, która rozwija się niezwykle dynamicznie na całym świecie. Liderem pod względem produkcji komponentów do instalacji fotowoltaicznych są Chiny. Czy zatem jest to opłacalny pomysł na biznes? Jakie warunki techniczne muszą spełnić ogniwa i modułu solarne? O tym w dzisiejszym wpisie.
Jak niejednokrotnie podkreślaliśmy, hasło „Made in China” już dawno przestało świadczyć o wątpliwej jakości. Wręcz przeciwnie – produkty wytwarzane w Państwie Środka zazwyczaj wyróżniają się naprawdę solidnym wykonaniem i znakomitą trwałością. Tak jest również w przypadku opon z Chin. Jeśli zastanawiasz się nad ich importem do Polski, zachęcamy Cię do lektury naszego artykułu!